ishale ne iyi gelir, ishale iyi gelen yiyecekler, çaylar ve bitkiler

İshale Ne İyi Gelir, İshale Kesin Çözüm Önerileri Nelerdir?

Favorilerime
Ekle

İshal, genelde birçoğumuzun başına gelen ancak çoğu zaman pek ciddiye almadığımız ya da dillendirmekten pek hoşlanmadığımız bir rahatsızlık. Oysa her hastalık gibi ishal de ciddiye alınmalı ve gerekli önlemler alınmalı.

Gıda zehirlenmesi, aşırı yağlı gıdalar veya kullandığınız ilaçlar gibi birçok neden ishale sebep olabilir. Ancak beslenmenize dikkat ederek ishalin üstesinden kolayca gelebilirsiniz, o yüzden hemen endişeye kapılmanıza gerek yok.

E hadi o zaman, buyurun bu taraftan. İshale karşı nasıl önlem alabiliriz, ishal olunca neler yaparak bu hastalığı kolayca ve hızlıca atlatabiliriz, bir bir öğrenelim.

Şimdiden geçmişler olsun diyor ve başlıyoruz.

Çünkü her an her yerde karşımıza çıkabilir: İshale karşı nasıl önlem alabilirsiniz?

Birtakım gıdalara karşı vücudun herhangi bir durumda reaksiyon göstermesi, bazı yiyeceklerin aşırı tüketimi ile her yaştan birey ishale yakalanabiliyor. İshalin tedavisi için birkaç gün beslenme düzeninizi değiştirerek eski sağlığınıza kavuşabilirsiniz.

Eğer sıklıkla yediğiniz bir gıdadan ya da sürekli kullandığınız bir ilaçtan dolayı ishal olduğunuzu düşünüyorsanız bunları tüketmeyi hemen bırakabilir, ilacınızla ilgili olarak hiç vakit kaybetmeden doktorunuza başvurabilirsiniz.

Ayrıca hastalık süresince günlük beslenmeniz içinde kahve, süt ve süt ürünleri, yüksek lif oranına sahip gıdaları tüketmemeye özen göstermelisiniz. Bu yiyecek ve içecekler, metabolizmayı hızlandırdığı ve bağırsaklarda gaz yaptığı için durumunuzu daha da kötüleştirebilir, aman dikkat diyelim.

Beslenme düzeninde ufak değişiklikler yapma zamanı: İshale iyi gelen yiyecekler nelerdir?

İshalden kurtulabilmek için öncelikle yağlı gıdalardan uzak durmalı, birkaç gün yağsız pişirilmiş katı gıdalar tüketmelisiniz. Pirinç lapası, haşlanmış patates ve haşlanmış havuç gün içinde sık sık tüketebileceğiniz yiyecekler.

Özellikle muz, ishal tedavisinde önemli bir meyve; sağlığınıza kavuşana kadar günde birkaç tane muz yiyebilirsiniz. Ayrıca günde 2-3 kez limon suyu içmek, 2-3 adet sarımsak yemek, ishalin sebep olduğu patojenleri ve bakterileri öldürür.

Eğer limonu tek başına tüketmekte sıkıntı çekiyorsanız bir litre suyun içine 3 limonun suyunu ekleyerek sık sık içebilirsiniz. Rahatsızlığınız boyunca sık sık su içmeniz gerekebilir. Bu sebeple limonlu su da sizin için iyi bir alternatif olacak.

Sıcak sıcak da nasıl iyi gelir hani: İshale iyi gelen bitkiler nelerdir?

thedailymeal

thedailymeal

Gün içinde bazı bitkilerin çayını demleyerek ishalden hızlı bir şekilde kurtulabilirsiniz. Bunlardan en pratiği siyah çaydır. Koyu demlenmiş bir bardak çay içmenin, ishale iyi geldiği bilinir.

Bir miktar ada çayını bir litre suda kaynatarak gün içinde ara ara içebilirsiniz. Ada çayı içmek, ishal sebebiyle bağırsaklarda bulunan gaz sancılarını da gidererek rahatlamanızı sağlar. Gül yaprakları, çay gibi kaynatılıp içildiğinde ishale iyi gelen bir başka bitki.

Zencefil çayı yaparak da hem ishali tedavi edebilir hem de vücudunuzun kaybettiği suyu hızlı bir şekilde geri kazanmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca zencefil çayına limon ekleyerek ikisini birlikte tüketebilirsiniz.

Son olarak size önerimiz ishal olduğunuzu fark ettiğinizde hemen bir doktora görünmeniz ve verdiğimiz bilgileri sadece ek tedavi olarak uygulamanız. Unutmayın, sağlıktan önemlisi yok. Bu nedenle öğrendiğiniz herhangi bir bilgiyi uygulamadan önce mutlaka hastalığınız konusunda en çok fikir sahibi olan insandan, yani doktorunuzdan bilgi almalı, onun önerileri doğrultusunda hareket etmelisiniz.

Önemli Uyarı

Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere doktorunuzun sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?