http://www.huffingtonpost.com/2014/03/14/common-cooking-mistakes_n_4899416.html | huffpost

Her Zaman En Lezzetli Yemeği Yapmak İçin Uyulması Gereken 10 Altın Kural

Favorilerime
Ekle

Yemek yapmak kimileri için büyük bir zevk, kimileri için vazgeçilemeyen bir aşk, kimileri içinse bir mesleğin lezzet bulmuş hali. Ancak yemek yapma eyleminin neresinde olursanız olur dikkat etmeniz gereken altın kurallar vardır.

Kendinizi şımartırken kullanacağınız, arkadaşlarınızla birlikte afiyetle tüketeceğiniz yemekleri hazırlarken yardım alacağınız ve her zaman aklınızda bulunması gereken kurallarla en güzel yemekleri yapabilmeniz mümkün.

Yeter ki oyunu kurallarına göre oynayın.

Daima önce gelir: Tarifini iyice okuyun

Yapmaya başlayacağınız yemek ya da tatlının kemik noktası tarifidir. Aklınızda tuttuğunuz, her zaman yaptığınız ve asla unutmayacağınızı bildiğiniz tariflerden bahsetmiyoruz. Bahsettiğimiz tarifler yeni karşılaştığınız, belki de birkaç kez yaptığınız ancak okursanız daha iyi hatırlayacağınız tarifler.

Tarifte yer alan malzemeler, pişirme önerileri, püf noktaları ve adım adım nasıl yapıldığını dikkatlice okuyun. Eksik bir malzemeyle başlamak 1-0 yenik başlamak gibidir. Bir kere başladınız mı yemeğe hayat vermeye, yarıda kesmek olmaz. O yüzden her bir detayı dikkatlice okuduğunuzdan emin olun.

Kompozisyon olmazsa olmazdır: Tüm malzemeleri bir araya getirin

Tarifi okuduktan sonra yapmanız gereken en önemli şey tarifte yer alan tüm malzemeleri çalışma masanıza koymak. Eğer yapacağınız bir tatlıysa ve tatlandırıcı olarak şeker kullanmanız gerekiyorsa onu masanıza koymayı unutmayın.

Çok basit ancak gözden kaçabilecek olan malzemelere ise özellikle dikkat edin. Minik bir vanilin, bir kaşık kabartma tozu gibi küçük nüanslar, defne yaprağı gibi aklınızdan çıkabilecek malzemeler yapmak istediğiniz yemeği eksik yapmanıza neden olacaktır.

Severek ayıralım: Yumurtayı ayrı bir kaba kırın

Kırılan yumurtaların biliyoruz ki kaselerin içine düşmek gibi alışkanlığı vardır. O yüzden malzeme listesini oluştururken yumurtaları kırılmış bir şekilde ayrı bir kaseye almak mantıklı hareketler arasında yer alır.

Aksi halde unun ya da farklı bir malzemenin içine karışabilecek olan yumurta yerken dişlerimize suikast girişiminde bulunabilir

Sevgi yapı taşıdır: Oda sıcaklığına getirin

Genellikle yemek yaparken kullanacağınız malzemelerin oda sıcaklığında olması gerekir. Tatlıya ekleyeceğiniz tereyağının donuk olması yapacağınız işlemi zorlaştırır. Bu yüzden oda sıcaklığı ilk üçte yer alan maddelerden bir tanesidir.

Kısacası onlara sevginizin sıcaklığını verin ve aradaki “buz”ları atın gitsin. Gösterdiğiniz bu ilgi karşısında malzemeler de size sevgisini gösterecek ve iyi bir yemek elde edebilmek için ellerinden geleni yapacaktır.

Takibe takip gerekir: Tarifi sırasına göre uygulayın

Elinizin altında her şey hazır; malzemeler, oda sıcaklığına getirilmiş donmuş gıdalar ve tarif listesi. Ancak dikkat etmeniz gereken bir nokta daha var: Her şeyi sırasına göre yapmak.

Adımları tek tek takip etmek ve bu şekilde uygulamak yemeğin lezzetli olması için basit ancak etkili bir tüyo. Eğer en son eklenmesi gereken malzemeleri ilk olarak eklerseniz ya da “Nasıl olsa hepsi karışıyor.” diye düşünüp bir anda karıştırmaya başlıyorsunuz bir yerde mutlaka yanlış yapıyorsunuzdur.

Pişirmeden önce: Pişirme aletlerini hazır edin

Kek yapacaksanız kek tavanızı yağlamayı ya da yağlı kağıdı üzerine koymayı unutmayın. Bunun yanı sıra yağı koymadan önce ısıtmanız gereken bir tava varsa tavayı yakmayacak şekilde hazırlamanızda yarar var.

Çünkü pişirme işleminde yapılan ufak hatalar yanık kokusunun yemeğe geçmesine, keklerin kalıplara yapışmasına ve hatta yanmasına neden olabilir. Dikkat, dikkat.

Eleyin eleyin: Unu eleyin

Yalnızca un değil, toz halinde kullanmanız gereken her şeyi eleyebilirsiniz. Çünkü eleme işlemi sırasında topaklanması muhtemel olan parçaları dışarıda bırakmış olursunuz. Böylece daha homojen bir yapı elde edebilirsiniz.

Homojen bir yapı elde etmenin önemiyse yiyeceklerin pürüzsüz ve istediğiniz kadar kıvamlı olmasıdır. Un helvasının içinde misafirlerinizin ağzına gelen büyük un parçaları bizce de hiç güzel olmayacaktır.

Fırına vermeden önce: Isıtın

Mercimeği değil yiyecekleri fırına vermeden önce ısıtmayı unutmayın. Hazırladığınız karışım ya da yemeği ısınmayan bir fırına koyduğunuzda hem pişirme sürenizi uzatmış olursunuz hem de daha etkili bir şekilde pişirebileceğiniz yemekleri engellemiş olursunuz.

Fırını önden ısıtmak ekonomik olarak mantıklı gelmeyebilir fakat size küçük bir sır verelim, içinde yiyecek olan fırının ısınma süresi ve yemeği pişirme süresi uzayacağı için daha fazla elektrik harcıyor olacaksınız. O yüzden fırına vermeden önce ısıtmak önemli

Tutun zamanı: Zamanlayıcı kurun

Her yemeğin bir hazırlama ve pişirme süresi vardır. Hazırlama süresi için zamanlayıcıyı kurmanıza gerek olmasa da pişirme süresi için mutlaka olacaktır. Tarifte verilen süre ve derecelere sadık kalarak hareket etmeniz önemli bir davranış olacaktır.

Bu nedenle pişirme süresini aklınızdan değil kurduğunuz zamanlayıcıdan ayarlayın. Kendinizi hem güvende hissediyor hem de şeflerin sözünü dinlemiş olacaksınız.

Biraz makyaj iyidir: Sunuma özen gösterin

Kolay Vişne Soslu Cheseecake Tarifi

Kolay Vişne Soslu Cheseecake Tarifi


Her şey hazır! Yemeğinizi sevdiklerinizle ya da kendinizle paylaşma zamanı geldi. Yemek yapmanın keyfine vardıktan sonra bir de yemenin keyfine varmak için onu süslemeyi unutmayın. Makyajı abartmamak gerekiyor ancak ayarında yapılan bir makyaj her zaman güzel gösteriyor.

Eğer beyaz tonlarında bir tatlı yaptıysanız ekleyeceğiniz nane yaprağı oldukça hoş bir görünüm kazandıracaktır. Yemekler için de kekik ya da dereotu kullanabilirsiniz. Dedik ya, makyaj güzeldir; yeterli derecede kullanılırsa.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?