Romatizma Belirtileri Nelerdir, Romatizmaya Ne İyi Gelir?

Romatizma Belirtileri Nelerdir, Romatizmaya Ne İyi Gelir?

Favorilerime
Ekle

Adını sıkça duyduğumuz ve çevremizde sık rastladığımız bir hastalık olan romatizmaya dair ne kadar bilgi sahibiyiz?

"Romatizma belirtileri nelerdir, romatizmaya ne iyi gelir?" sorusunu cevaplamadan önce romatizmanın ne olduğunu açıklamak gerekir. Zira hepimiz romatizmaya aşina olsak da birçoğumuz tam olarak ne olduğunu bilmiyoruz. Romatizma, aslında 200'ü aşkın hastalığı kapsayan genel bir tanım. Her türlü kemik, kas ve eklem hastalıklarını kapsayan çatı bir kavram gibi aslında.

Romatizma çeşitleri nelerdir?

romatizma-belirtiler-1

Hastalıkları kategorize ettiğimizde iki türlü romatizma var diyebiliriz: Mekanik ve iltihaplı. Bu iki romatizma türü birbirinden son derece farklı hastalıklar sonucu meydana geliyor. Yani romatizmaya neyin iyi geleceği, hangi tedavinin uygulanacağı vb. birçok sorunun cevabı romatizma türüne göre değişebilir.

Romatizmanın mekanik mi iltihaplı mı olduğunu anlamamız için bazı belirtiler bize yol gösterir. Sabah saatlerinde vücutta ciddi ağrılara yol açan ve gün içinde hareketle azalan bir romatizma ise bu iltihaplı bir romatizmadır. Mekanik romatizma ise tam tersi bir akıbete sahiptir. Güne ağrısız, sorunsuz başlasanız dahi gün içinde hareket ettikçe vücudunuzdaki ağrı artıyor ve akşama doğru şiddetleniyorsa, bu mekanik bir romatizmadır.

Tabii başka belirtiler de yol gösterici olabilir. Örneğin bazı deri problemleri de (döküntü) mekanik bir romatizmaya işaret edebilir. Yahut yüksek ateş, görme bulanıklığı, ağrı öncesi hâlsizlik gibi belirtiler iltihaplı romatizmaya işaret eder.

Romatizma neden olur, nedenleri nelerdir?

romatizma-kadin-3

Mekanik romatizmayı tetikleyen en önemli faktör fazla kilolar veya bir kasa, ekleme aşırı yüklenmektir. İltihaplı romatizmanın nedenleri ise farklıdır, genetik veya enfeksiyonel olabilir.

Fakat her iki durumda da uyku, beslenme, hijyen, dinlenme gibi konularda düzenli bir hayat sahibi olunmaması ayrıca stres ciddi bir tetikleyici etkendir. Bu yüzden romatizma problemi olanlara ilk tavsiye edilen şeylerin başında stresin azaltılması, düzenli uyku ve düzgün beslenme gelir.

Romatizmaya iyi gelen yiyecekler ve bitkiler

Üzüm Pekmezi Tarifi

Üzüm Pekmezi Tarifi

Peki nasıl beslenmek gereklidir? Öncelikle bilhassa mekanik romatizması olanların fazla kilolarından kurtulması şarttır ve bunu sağlayacak bir beslenme düzenine sahip olmaları gerekir. Ayrıca romatizmaya iyi geldiği söylenen besin maddeleri tercih edilebilir. Balık ve günlük taze sebze bu listenin başında gelir.

Ayrıca üzüm ve üzüm pekmezi, kuşburnu çayı, keçiboynuzu pekmezi, havlican ve zencefilin romatizma ile mücadele de dostumuz olacak besin maddeleri olduğu söylenir.

Romatizmaya iyi gelen yiyecekleri saymaya devam etmeden aklımıza gelen notu da düşelim. Romatizmanın yüzde yüz bir tedavisi yoktur aslında. Bu yüzden kronik bir hastalık ya da rahatsızlık olarak tabir edilir. Bahsettiğimiz ve bahsedeceğimiz romatizmaya iyi gelen yiyecekler, destek amaçlı kullanılır.

Keten tohumu, omega 3 ve omega 6 yağ asidi barındırması sebebiyle mücadele eder romatizmayla.

Hodan otu ve frenk üzümü, gamma-linolenik asit diye bilinen iltihap düşmanı bir asit barındırır. Bu da iltihaplı romatizma için iyi bir haber değildir.

Yumurta, bulundurduğu sülfürün kemiklere iyi gelmesi sayesinde, romatizmayla arası pek iyi olmayan yiyeceklerdendir.

Tabii bütün bu yiyeceklerin yanı sıra romatizmayı engellemek ve onunla mücadele etmek için düzenli egzersizin önemi asla ama asla unutulmamalıdır.

Romatizma nasıl geçer, nasıl tedavi edilir?

ardic-cayi

Romatizmal hastalığımıza dair alınacak önlemler dışında nasıl bir tedavi yapılmalı veya ağrıları azaltacak bir formül var mıdır?

Bu soruların cevabı en başta belirttiğimiz gibi romatizmanın mekanik mi iltihaplı mı olduğuna göre büyük değişiklik gösterir. Örneğin iltihaplı romatizması olanların sabah sertliği denen tutukluğa çare olarak kalkınca soğuk veya ılık duş almaları tavsiye edilebilir. Yeri gelince kortizonlu ilaç kullanımı da iyi gelebilir. Fakat mekanik romatizma için birebir olan fizik tedavi kesinlikle tavsiye edilmez, çünkü tam tersi etki yapar. Yine mekanik romatizma için fiziksel egzersizler ve termal suya girmek de faydalı olur. Bir de not düşelim: Her tür romatizma ağrısı için anlık çözüm olarak ağrıyan yere buz koyup ağrınızı dindirebilirsiniz.

Alternatif tıbbi yöntemlere müracaat edenlerin antiromatizmal etkiye sahip olduğunu iddia ettiği bir takım bitkiler var. Bunlar; ısırgan otu, çuha çiçeği, at kuyruğu, ardıç, kibrit otu, menekşe, kuşburnu, hardal ve rezene olarak sıralanabilir.

Tabii tüm bu bitkileri yahut yukarıda belirtilen önerileri uygulamadan önce mutlaka doktora danışmalısınız.

Önemli Uyarı

Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere doktorunuzun sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?