Çabucak Toparlanın Diye: Gıda Zehirlenmesine Ne İyi Gelir?

Favorilerime
Ekle

Yenilen yiyeceklerin taşıdığı bakteri ve virüslerden kaynaklanan gıda (besin) zehirlenmesi çok ciddi sonuçlara yol açabilen bir sağlık sorunu. Çoğunlukla kampilobakter enterit, E. Coli enterit, salmonella ya da staphylococcus aureus gibi bakterilerin yol açtığı gıda zehirlenmesini yeterince pişirilmeyen gıdalar, doğru saklanmayan besinler, temizliğine dikkat edilmeyen yiyecekleri tükettiğimizde yaşıyoruz.

Gıda zehirlenmesi aynı anda ishal, kusma gibi durumlara yol açıyor ve bu da vücudun susuz, bitkin kalmasına, bağışıklık sisteminin çökmesine sebep oluyor.

Öyleyse gelin gıda zehirlenmesinin ardından vücudunuzu eski haline getirecek doğal besinleri öğrenelim. "Gıda zehirlenmesi belirtileri nelerdir?", "Gıda (Besin) zehirlenmesine ne iyi gelir?" sorularını tek tek cevaplayalım.

Gıda zehirlenmesi belirtileri nelerdir?

karin-agrisi-gida-zehirlenmesi-aralik-2020

Yemek yedikten sonra aşağıdaki belirtileri şiddetli bir şekilde yaşıyorsanız gıda zehirlenmesi yaşıyor olabilirsiniz. Bu durumda en kısa sürede bir doktora görünmeli ve hastaneye giderek tedavi olmalısınız.

 • Mide bulantısı, kusma
 • Karın ağrısı
 • İshal
 • Baş dönmesi, baş ağrısı
 • Halsizlik, bitkinlik
 • Mide krampları
 • Kas ağrıları
 • Hafif ateş
 • Gıda zehirlenmesinin ilerleyen safhalarında bu belirtiler şiddetlenebilir ve sayısı artabilir. Bu yüzden gıda zehirlenmesinden şüphelendiğiniz anda hemen hastaneye gitmelisiniz.

  Gıda zehirlenmesine ne iyi gelir?

  gemilerde-muz-bulundurma

  Gıda zehirlenmesini evde tedavi etmeye çalışmamalı, bir uzmandan yardım almalısınız. Ancak ishal, kusma gibi belirtilerle devam eden gıda zehirlenmesinin ardından susuz kalan ve yorgun düşen bünyenizi bu besinlerin yardımıyla toparlayabilir ve daha hızlı iyileşebilirsiniz.

  Muz

  Potasyum açısından oldukça zengin olan muz, gıda zehirlenmesi sonucu ortaya çıkan bulantı, kusma, ishal gibi belirtilerin azaltılmasına yardımcı olur. Ayrıca yumuşak dokulu bir meyve olduğundan daha kolay sindirilebilir. Püre olarak yiyerek midenin onu daha kolay sindirmesine de yardımcı olabilirsiniz.

  Hemen satın almak için şuraya tıklayabilirsiniz: Yemeksepeti Mahalle

  Yoğurt

  Antibakteriyel özelliği olan yoğurt aynı zamanda içerdiği probiyotikler sayesinde gıda zehirlenmesine sebep olan bakterilerle savaşır. Çemen tohumu ise karın ağrılarına iyi gelir. Bu yüzden 1 çorba kaşığı yoğurta ekleyeceğiniz 1 çay kaşığı çemen tohumu hem mide ağrılarını azaltacak, hem de kusma ve bulantıya iyi gelecektir.

  Hemen satın almak için şuraya tıklayabilirsiniz: Yemeksepeti Mahalle

  Bal

  Antibakteriyel özelliği olan bir diğer besin bal da gıda zehirlenmesi sonrası mideyi rahatlatmak için kullanılabilir. Gıda zehirlenmesinde yaşanan mide sorunlarına çare olabilecek balı günde 3 kez birer çay kaşığı olarak da tüketebilir ya da limon suyuyla karıştırarak, bitki çaylarının içine bir çay kaşığı ekleyerek de içebilirsiniz.

  Hemen satın almak için şuraya tıklayabilirsiniz: Yemeksepeti Mahalle

  Sarımsak

  Sarımsak antifungal, antibakteriyel ve antiviral etkileriyle gıda zehirlenmesine yol açan bakterilerle savaşmada çok etkili. Bunun için bir çay bardağı suyun içine birkaç diş sarımsak atıp 5 dakika kadar kaynatıp içebilirsiniz. Dilerseniz sarımsağı çiğ olarak da tüketebilirsiniz. Yalnız tansiyon problemleriniz varsa sarımsak tüketimi konusunda dikkatli olmanızı öneririz.

  Hemen satın almak için şuraya tıklayabilirsiniz: Yemeksepeti Mahalle

  Fesleğen

  Vücutta oluşan mikroorganizmalarla mücadeleye yardımcı olan antimikrobiyal özellikler barındıran fesleğen gıda zehirlenmesine bağlı karın ağrılarını dindirmede oldukça etkili. Bunun için fesleğeni çay gibi demleyerek içine bal ekleyerek tüketebilirsiniz.

  Hemen satın almak için şuraya tıklayabilirsiniz: Yemeksepeti Mahalle

  Limon

  Anti-inflamatuar, antiviral ve antibakteriyel özelliklere sahip limon bildiğiniz gibi tam bir C vitamini kaynağı. Limonda bulunan asit, gıda zehirlenmesine sebep olan bakterilerin ölmesine yardımcı olduğu için 1 yemek kaşığı limon suyuna bir yarım çay kaşığı şeker ekleyip günde iki ya da üç kez içebilirsiniz.

  Hemen satın almak için şuraya tıklayabilirsiniz: Yemeksepeti Mahalle

  Zencefil

  Sindirim probleminin tedavisinde sık sık kullanılan zencefil gıda zehirlenmesi sonrası ortaya çıkan mide/karın ağrıları, kusma, mide bulantısı, ishalin geçmesinde de kullanılabilir. Özellikle öğle ve akşam yemeğinden sonra bir bardak zencefil çayı içmek bu şikayetlerinizin hafiflemesini sağlayacaktır.

  Hemen satın almak için şuraya tıklayabilirsiniz: Yemeksepeti Mahalle

  Tüm bunların dışında bol bol sıvı almayı unutmalısınız. İshal ve kusmanın ardından vücudun kaybettiği suyu geri koymak için bol bol su içmelisiniz. Ayrıca tavuk suyuna çorba ve bitki çayları da kendinizi çabucak toplamanızı sağlayacaktır.

  Geçmiş olsun!  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?