Faranjite Ne İyi Gelir

Faranjit Nedir, Faranjite Ne İyi Gelir? Tedavisi Nasıl Olur?

Favorilerime
Ekle

Kış mevsimi itibariyle üst solunum yolu enfeksiyonlarına sıklıkla eşlik eden faranjit, önlem alınmazsa akut sendromdan kronik sendroma dönüşebilir.

Bu sene kış bir hayli çetin geçiyor. Kış mevsiminin üst solunum yolu hastalıklarına zemin hazırlayan soğuğuna ek olarak ani ısınan, değişken hava koşulları da eklenince hastalanmayan insan da pek kalmadı gibi. Hastalıkların başında ise üst solunum yolu enfeksiyonları geliyor.

Etrafınızda ya da kendinizde sık sık fark ediyor, karşılaşıyorsunuzdur zaten. Boğazda yanmalar, kaşıntılar, burun akıntıları, ateş... Dört bir yanımız hastalık dolu. O zaman onları bir bir tanımanın, hangisine ne iyi gelir öğrenmenin de zamanıdır şimdi.

İçindekiler

  • Faranjit nedir?

Faranjit Nedir

Üst solunum yolu rahatsızlıkları denince akla ilk olarak yutkunurken zorlanma, boğazda yanma, kaşıntı ve kuruluk hissi ile kendini gösteren burun akıntısı, ateş ve ses kısılmasının eşlik ettiği faranjit geliyor. Durum böyle olunca "Faranjite ne iyi gelir, faranjit belirtileri nelerdir?" sorusu çok daha önemli hale geliyor.

Faranjit bakteriyel etkilerle ortaya çıkan ve semptomları daha belirgin akut faranjit ve alerjen maddelere maruz kalma gibi sebeplerle ortaya çıkan, boğazda gıcıklanma, yanma ve yabancı cisim hissi gibi belirtiler gösteren kronik faranjit olmak üzere ikiye ayrılıyor.

  • Faranjite ne iyi gelir?

Faranjite Ne İyi Gelir

Faranjit rahatsızlığı, akut ve kronik faranjit olarak ikiye ayrılıyor dedik, şimdi sıra onları bir bir tanımada, hangisine neyin iyi geldiğini öğrenmede.

Akut faranjit genellikle viral kaynaklıdır ve antibiyotiğe ihtiyaç duyulmadan gargara, sprey, ağrı kesici gibi ilaçlarla semptomatik tedavi yeterli olmaktadır. Yüksek ateşin eşlik ettiği ve/veya 1 haftadan uzun süren durumlarda boğazdan kültür alınarak rahatsızlığın bakteriyel olup olmadığı kontrol edilir ve eğer faranjit bakteriyel kaynaklı ise antibiyotiğe başvurulur.

Kronik faranjitte ise tedavi irritasyona sebep olan etkeni ortadan kaldırmaktır. Kronik faranjitin tedavisi akut faranjite göre epeyce zordur. Bunun temel sebebi kronik faranjitin altında yatan nedeni tedavi etmeden kronik faranjit semptomlarının ortadan kalkmamasıdır.

  • Faranjiti olanlar nelerden uzak durmalı?

Faranjit

İster akut faranjit isterse kronik faranjit olsun faranjit tedavisi esnasında dikkat edilmesi gereken önemli hususlar vardır. Sigara dumanı ve kirli hava boğaz tahrişini artırır ve bu sebeple tedavi esnasında muhakkak uzak durulmalıdır.

Klima ve kalorifer gibi ısıtıcıların havayı kurutması da rahatsızlık hissini arttıracaktır. Bu sebeple özellikle yatarken havayı nemli tutmak hastalığı atlatmaya yardımcı olabilir. Çok sıcak ya da çok soğuk yemek, asitli yiyecek ve içecekleri tüketmek boğazın arka duvarını tahriş edeceği için önerilmez.

Son olarak, söylemeden geçmeyelim, faranjit halk arasında "öğretmen hastalığı" olarak da anılır. Çünkü hastalığın önemli tetikleyicilerinden biri de yüksek sesle uzun süre konuşmaktır. Siz de bu hastalıktan muzdaripseniz mümkün olduğunca kısık sesle konuşmaya özen göstermeli, boğazınızı bir de yüksek sesle konuşarak yormamalısınız.

  • Faranjit nasıl geçer?

Faranjit Nasıl Geçer

Faranjit tedavisi esnasında antiseptik olarak bilinen kekik ve adaçayı gibi bitkileri demleyebilir, bal ile birlikte tüketerek boğazınızı bir miktar rahatlatabilirsiniz. Taze sebze ve meyve tüketiminizi arttırarak doğal yollardan vitamin almanız hem faranjitten korunmanızı hem de faranjit tedavinizin daha hızlı sonuçlanmasını sağlayabilir.

Aynı şekilde bol baharatlı, acı ya da ekşi yiyeceklerden olabildiğince uzak durmaya çalışmalı, daha çok sıvı tüketimine özen göstermelisiniz. Bu dönemde çorbalar, önemli destekçiniz olabilir, aklınızda bulunsun.

Boğazınızdaki şikayetler bir haftadan uzun süredir seyrediyorsa bir an önce doktora görünmenizi şiddetle tavsiye ederiz. Unutmayın zamanında tedavi edilmeyen faranjit kronikleşebilir.

Önemli Uyarı

Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere doktorunuzun sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

4

yasemin22 Haziran 2015 23:41
Faranjitnasilgecer
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?