Közleyerek, Kızartarak ya da Kavurarak: Patlıcan Buzlukta 1 Yıl Boyunca Nasıl Saklanır?

Favorilerime
Ekle

Patlıcan yemekleri olmasa Türk mutfağı biraz eksik, biraz yarım kalırdı bizce. Mis gibi karnıyarığı, patlıcanla anlam kazanan hünkar beğendiyi, islim kebabını, oturtmayı düşensenize mesela... Ama gelin görün ki mis gibi patlıcanlar da yalnızca yaz aylarında bizlerle olabiliyor, ardından zamanları geçiyor, tezgahlarda onları göremez oluyoruz.

Kabul, artık dört mevsim hemen hemen her sebzeyi bulmak mümkün ama onları mevsiminde, en taze halleriyle tüketmek gibi olmuyor hiçbiri.

Tam da bunun için size nefis bir önerimiz var. Mevsimi geçmeden, hala bulabiliyorken taptaze patlıcanlarımızı alalım, onları dört mevsim yiyebileceğimiz gibi, olabilecek en sağlıklı şekilde saklayalım. Nasıl mı?

Buyursunlar, patlıcan buzlukta nasıl saklanır adım adım anlatalım!

İlk adım olarak patlıcanları güzelce temizleyin, yapacağınız yemeklere uygun olarak doğrayın ve bir süre tuzlu suda bekletin

İlk iş tabii ki patlıcanları güzelce temizlemek. Temizleme işleminin ardından ise onları yıl boyu nasıl değerlendireceğinize karar vermek. Eğer karnıyarık ya da imambayıldı yapacaksanız soyduktan sonra bütün halde bırakmalısınız, eğer musakka, şakşuka gibi daha ufak hallerde değerlendirecekseniz ona göre doğramalı, islim kebabı yapacaksanız uzun şeritler halinde kesmelisiniz.

"Ben yıl içinde hepsinden mutlaka yaparım" derseniz bol bol patlıcan alıp her bir yöntemi adım adım uygulamanız yeterli olacaktır.

Kızartarak saklamak için kuruyan patlıcanları her zamanki gibi kızartıp fazla yağlarını süzdürün ve poşetleyin

Tuzlu suda bir süre beklettiğiniz patlıcanlar acısını saldıktan sonra onları güzelce kurulayın. Ardından, eğer kızartarak saklamayı düşünüyorsanız kızartma işlemi için patlıcan miktarınıza göre yağınızın miktarını ayarlayın ve bir güzel patlıcanlarınızı kızartın.

Eğer karnıyarık, imambayıldı gibi lezzetler için kızartacaksanız bütün halde, islim kebabı, kürdan kebabı gibi lezzetler için kızartacaksanız şeritler halinde keserek kızartmanız gerektiğini unutmayın. Kısacası, yapacağınız yemeğe göre buzluğa atmadan önce onları tamamen kullanıma hazır hale getirin.

Kızartma işleminin ardından her zamanki gibi fazla yağlarından kurtulmaları için onları bir süre temiz kağıt havluların üzerinde bekletin. Tamamen soğuduklarından emin olduktan sonra buzdolabı poşeti ya da kilitli poşetlere aktarın ve poşetlerin ağzını hava almayacak şekilde kapatın ve üzerine bu işlemi yaptığınız tarihi mutlaka not edin. Unutmayın, her bir poşetin içine 1 yemekte kullanacağınız kadar patlıcan koymalısınız. Buzluktan bir kez çıkarıp buzlarını çözdürdükten sonra yeniden buzluğa kaldırmanız sağlıklı olmayacaktır, aman diyelim.

Közleyerek saklamak için ocak ya da fırında patlıcanları kabuklu olarak közleyin, kabuklarını soyduktan sonra poşetleyin

Patlıcanlarınızı közleyerek saklamak istiyor, yıl içinde bol bol közlenmiş patlıcan salatası yaparım diyorsanız her zaman yaptığınız şekilde közleme işlemini gerçekleştirin. Ocak ya da fırın kullanarak patlıcanlarınızı kolayca közleyebilirsiniz. Bu işlemin ardından patlıcanlarınızı bir süre kapağı kapalı bir kap ya da tencerede tutup terlemelerini sağlayın ve bu sayede kabuklarını kolayca soyun.

Közleyip kabuklarını ayıkladığınız patlıcanları oda sıcaklığında güzelce soğutun ve yine tamamen soğuduklarından emin olduktan sonra buzdolabı poşetlerine ya da kilitli poşetlere pay edin. Ardından hava almayacak şekilde poşetlerin ağzını kapatın, her bir poşete o günün tarihini atın ve buzluğa kaldırın.

Kavurarak saklamak için domatesleri yemeklik doğrayın, çok az kavurun ve soğutup buzluğa kaldırın

localglobalkitchen

localglobalkitchen

Eğer buzluktan çıkardığınızda çok uğraşmadan patlıcanları yemek istiyorsanız onları domatesle birlikte kavurarak da saklayabilirsiniz. Domateslerin kabuklarını soyup küp küp doğrayın. Tavaya aldığınız domatesleri ve patlıcanları hafifçe kavurun. Patlıcanlar henüz tam pişmeden, hafif diri iken ocaktan alın. Yaptığınız bu kavurmayı oda sıcaklığında iyice soğutun. Soğuttuktan sonra yine buzdolabı poşetlerine paylaştırın ve tarihi üzerine yazarak hava almayacak şekilde kapatın. Patlıcan kavurmanız buzluğa atılmaya hazır!

Önemli bir not: Eğer buzluğunuz bozulmaz, uzun süreli elektrik kesintisi gibi sorunlarla karşılaşmazsanız kızartarak, közleyerek ya da kavurarak hazırladığınız tüm patlıcanları 1 yıl boyunca buzluğunuzda güvenle saklayabilir, afiyetle yiyebilirsiniz. Ne kadar süredir buzlukta olduklarını kontrol etmek adına yukarıda da söylediğimiz gibi her bir poşetin üzerine hazırladığınız günün tarihini not etmeyi unutmayın. Şimdiden ellere sağlık!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?