littlesunnykitchen

En Az 1 Yıl Dayansın, Pişerken Salyalanmasın: Bamya Buzlukta Nasıl Saklanır?

Favorilerime
Ekle

Yaz mevsiminin en taze lezzetlerini tüm yıl değerlendirmeye karar verdiğimiz şu günlerde bugün sırayı bamyaya bırakıyoruz! Bamya buzlukta nasıl saklanır, bamyayı dondurucuda nasıl uzun süre muhafaza edebiliriz, adım adım anlatıyoruz, toplanın.

Kabul, bamya temizlerken, saklarken ya da pişirirken yapılan hatalar nedeniyle zaman zaman çok fazla salyalanıyor, bu nedenle de birçok kişi tarafından sevilmiyor. Oysa inanın, doğru adımları takip ederek onu hiç salyalanmadan temizlemek, saklamak, pişirmek mümkün. Hatta htırlayanlar olacaktır, daha önce bamya nasıl temizlenir ve bamya nasıl pişirilir tek tek anlatmış, enfes bir bamya yemeği hazırlamak için ihtiyacınız olan tüm püf noktaları sıralamıştık. Bu kez de bamya buzlukta nasıl saklanır, bunu öğrenelim o zaman!

Bu adımları uygulayarak neredeyse 1 yıl boyunca hiç bozulmadan bamyalarınızı saklayabilir, bamyayı ağzına sürmeyenlere dahi onu afiyetle yedirebilirsiniz.

Buyursunlar o zaman, bamya buzlukta nasıl saklanır, anlatmaya başlayalım.

1. adım: Bamyaları bol suda yıkayıp ayıklayın ve sap kısımlarını bıçakla dikkatlice temizleyin

Semt pazarlarından ya da marketlerin sebze reyonlarından şu sıralar en tazesini temin edebileceğiniz bamyaları alın. Eve geldikten sonra ilk işiniz onları bol suda güzelce yıkamak olsun. Ardından bamyalarınıza dikkatlice bakarak üzerlerinde kesik, yırtık, delik olup olmadığını kontrol edin. Darbe almış, çürümüş olanları ayıklayın.

Hemen ardından keskin bir bıçak yardımıyla bamyalarınızın sap kısımlarını bir huni şeklinde olacak şekilde dikkatlice kesin. Bu aşamada kesinlikle iç kısma girmemeye, bamyalarda kesik, delik açmamaya özen göstermelisiniz. Üzerinde herhangi bir delik oluştuğunda hem dondurucuda saklama süreniz kısalacak hem de pişerken salyalanma yapacaktır, aman diyelim.

2. adım: Bir kenarda buzlu su, bir kenarda da içine birkaç damla limon suyu damlattığınız kaynar su hazırlayın

Bamyaları saklamanın en pratik ve sağlıklı yollarından biri şoklamak. Bu nedenle bamyaları temizledikten sonra derin bir kap çıkarıp içine soğuk su ve bolca buz koyun. Ayrı bir tencere çıkarıp onda da bolca suyu kaynatmaya başlayın. Kaynayan suyun içine bamyaların pişerken salyalanmasının önüne geçmek için birkaç damla limon suyu da ilave etmeyi unutmayın.

3. adım: Bamyaları önce kaynar suya, ardından da hemen buzlu suya atın

Bamyalarınızı tencerede kaynayan suyun içine atın ve yaklaşık 2-3 dakika bu şekilde durmasını bekleyin. Hemen ardından ise bir kevgir yardımıyla fazla suyunu süzdürerek hemen kaynar sudan çıkarın ve hiç bekletmeden buzlu suyun içine bırakın. Bu suda da yaklaşık 3-4 dakika beklettikten sonra yeniden bir kevgir yardımıyla hemen çıkarın.

4. adım: Bamyaları güzelce kurutup hava almayacak şekilde paketleyin ve buzluğa kaldırın

ittlesunnykitchen

littlesunnykitchen

Bamyaları buzlu sudan çıkardıktan sonra kuru, temiz bir bezin ya da kağıt havluların üzerine serin, her yerleri kuruyana kadar bekleyin. Güzelce kuruduğundan emin olduğunuz bamyaları kilitli poşetlere ya da buzdolabı poşetlerine aktarın. Her seferinde buzluktan kullanacağınız kadarını çıkarabilmeniz için poşetlere yerleştirirken 1 yemekte kullanacağınız kadar bamyayı porsiyonlayarak koymayı unutmayın. Poşetleri, içinde hava kalmayacak ve ağzından hava almayacak şekilde güzelce kapatın. Üzerine o günün tarihini de mutlaka not edip buzluğa kaldırın. Yaklaşık 1 yıl kadar güvenle kullanabileceğiniz uzun ömürlü bamyalarınız hazır oldu bile!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

yemekci232219 Temmuz 2020 02:30
süper tarif el8nize sağlık
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?