Mutfağınızın Gizli Kahramanı Olan Kerevizin Bilinmeyen 9 Faydası

Favorilerime
Ekle

En sevilmeyen yiyecekleri sıralasak en üst sırada yer alır kereviz. Biz çok seviyoruz diye mi bilmiyoruz ama bizce haksızlık ediyorsunuz biraz da. Tamam kendine has keskin bir kokusu, bir dokusu olabilir ama piştikten sonra hiçbiri kalmıyor onların. Çünkü hepimiz biliyoruz ki, "patates o patates" diye çok kereviz yemişliğimiz de var yani.

İşte küçükken zorla yediğimiz, kokusuna bile tahammül edemediğimiz o kereviz var ya aslında nelere faydalı bir bilseniz.

Hemen sıralayalım.

İyi bir C vitamini deposudur

Aslında hiç tahmin etmezdiniz biliyoruz ancak kereviz, içerdiği vitamin oranıyla günlük C vitamini ihtiyacımızın yüzde 15'ine kadar karşılamaya yeterlidir. Bu nedenle uzmanlar kış aylarında haftada en az 1-2 kez tüketmenizi öneriyor.

Hazır da mevsimindeyken kerevizi portakallı yapmak isterseniz: Portakallı Kereviz Tarifi

Vücudun salgı bezlerini çalıştırır

Hormonların çalışmasını sağlayan iç salgı bezleri ile özellikle böbrek üstü bezlerini çalıştırır.

Yorgunluğu alııır götürür

İçerdiği vitamin ve bileşenler ile özellikle strese bağlı yorgunluğa iyi gelen kereviz, vücuda sakinlik veriyor. Bu konuda kerevizin salatasından yararlanabilirsiniz.

Taze taze bir kereviz salatası tarifimiz de var.

Kötü kolesterolü dengeler

kereviz

kereviz

Kerevizin içerdiği butylphthalide adındaki bileşen kötü kolesterolün sağlıklı seviyelere inmesini sağlar. Bu bileşen ayrıca kerevize tadını verir. Chicago Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırma sonucuna göre günde iki sap kereviz tüketimi kötü kolesterolü ortalama 7 puan düşürme özelliğine sahiptir.

Kan dolaşımını düzenler

Ayvalı Kereviz Salatası Tarifi

Ayvalı Kereviz Salatası Tarifi

Kerevizin içerdiği ve fitalid olarak adlandırılan bileşen kan dolaşımının sağlıklı bir şekilde düzenlenmesine katkıda bulunur. Bunun yanında yüksek kan basıncını da düşürür.

Kanserli hücrelerin yayılmasını engeller

Illinois Üniversitesi’nde yapılan bir bilimsel araştırma, luteolin olarak adlandırılan bir bileşenin kerevizde bol miktarda olduğunu ve bu bileşenin kanser hücrelerinin çoğalmasını engellediğini ortaya koymuştur. Bu çalışma sonucunda düzenli olarak kereviz tüketiminin özellikle meme kanseri hücrelerinin yayılmasını geciktirdiğini ve meme kanserine yakalanma riskini azalttığını da vurgulamıştır.

Cinsel gücü kuvvetlendirir

Kerevizin cinsel sağlık sorunlarına da faydası bulunmaktadır. Bu konuyla alakalı olarak. Dr. Alan R. Hirsch’ın kitabında da yer verdiği çalışmalara göre, kerevizin içerdiği bazı bileşenlerin sağlıklı cinsel yaşam için katkıda bulunduğunu ortaya koymuştur.

Dolaşım sisteminin çalışmasına yardımcı olur

Kereviz içerdiği lifler yardımıyla sindirim sisteminin çalışmasını sağlayarak kabızlığa neden olan, bağırsaklarda hareketsizlik ve kurumayı giderir. Ayrıca bol miktarda su içerdiği için gereksiz maddelerin kolay bir şekilde dışarı atılmasını kolaylaştırır.

Göz sağlığına faydası vardır

Patatesli Kereviz Salatası Tarifi

Patatesli Kereviz Salatası Tarifi

Kerevizin göz sağlığını koruyan A vitamini açısından da çok zengindir. Özellikle yaşa bağlı olarak ortaya çıkan görme sorunları ve gözlerdeki dejenerasyonu önler.

Önemli Uyarı

Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere doktorunuzun sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Oğuz Can Demirören3 Kasım 2016 15:47
http://www.gazetedemokrat.com
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?