Küçük Mutfaklarda Daha Fazla Alan Açmak İçin İhtiyacınız Olan 8 Öneri

Favorilerime
Ekle

Hemen hemen tüm ev hanımlarının şikayet ettiği bir konudur küçük mutfaklar. Ee haklılar da. Düşünsenize günün çoğunluğunu orada geçiriyorlar. Yemek yapmanın onlar için bir tutku, bir aşk olduğunu göz önünde bulundurursak, ne kadar şirin de olsa mutfakları küçükse sıkıntı olabiliyor.

Yemek masalarının bile sığmadığı mutfaklar var ya hani, onları geçtik; tencere, tava, tabaklara bile yer kalmayan mutfaklar var. İşte bu tür mutfağa sahip olanların aşağıdaki önerileri dikkate almasını önemle tavsiye ediyoruz.

Onlar neler mi?

Dolapların üzerinde tencerelere yer açın

demir-dokum-tencere-tava-aralik-2020

Mutfak dolapların üzeri kullanım için son derece elverişlidir. Evet birçoğunuz zaten bu durumun farkındasınız ve kullanıyorsunuz ancak bu noktada, daha derli toplu gözükmesi adına basit raf çözümlerine başvurabilirsiniz.

Çelik eşyalarınızı çekmecelerden arındırın

mutfak-duzenleme-ocak-2021

Çekmecelerinizde fazladan yer kaplayan bıçak, servis takımı gibi metal ve çelik eşyalarınızı, duvara asacağınız bir mıknatıslı askılık ile ortalıklardan kaldırabilirsiniz.

Tencere ve tavalarınız için de büyük bir pano yapabilirsiniz

tencere-tava-mutfak-duvarinda

Yapı marketlerden bulabileceğiniz malzemelerle yapabileceğiniz bu panoyu kullandığınız andan itibaren mutfağınızdaki dolapların ferahladığını göreceksiniz.

Katlanabilir masaları aklınızda bulundurun

katlanabilir-masa-ocak-2021

Mutfakların olmazsa olmazıdır yemek masaları, kabul. Ancak yeterli alanın olmadığı mutfaklara koyacağınız standart bir masa alanı iyice daraltacaktır. Bu noktada katlanabilir masaları tercih edebilirsiniz.

Duvara monte edilebilen baharat takımlarını tercih edin

baharatlik-duvarda

Bu sayede baharat takımı için ayırdığınız çekmecelerinizi, farklı amaçlarda kullanabilirsiniz.

Dolap kapaklarını da değerlenlendirin

mutfak-dolabi-ici-cop-kutusu

Dolap kapaklarının iç kısmına uygulayacağınız basit çözümler de oldukça etkili olacaktır.

Dolaplara fazladan bir raf ekleyin

mutfak-dolabi-duzenleyici

Üst kısımdaki mutfak dolaplarında genellikle tek raf bulunur yani iki bölümlü bir kullanma imkanı sağlar. Ancak üst bölmeye bir raf daha eklediğinizde ekstradan kullanma imkanı sağlayan bir alan daha elde edebilirsiniz.

Raf eklemek istemiyorsanız, yukarıdaki gibi dolap içi düzenleyicilerden de yardım alabilirsiniz.

Tavanları da unutmamak lazım

tavana-tava-tencere-asmak

Eğer imkanınız varsa, yüksek bir tavana sahipseniz tavandan sarkan bu platform ile hem şık bir görüntü yakalayıp hem de alandan tasarruf edebilirsiniz.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?