Artık Biliyoruz: Kahve İçmek Neden Uykumuzu Kaçırır?

americano
Mert Öndaş
Her şeyi unuturum, dün ne yediğimi asla!
Mert Öndaş
2 takipçi303 içerik

Sıkça Yenen Konular

Zeynep Çetin
Şubat 25
Duygu Arslan
Haziran 5, 2018
Vestel
Nisan 12
YENİ
Yemek.com
Nisan 16

Çayseverleri yabana atacak değiliz ama kahve aşıklarının da sayısı hatırı sayılır nitelikte. Sınava hazırlananlar, proje yetiştirenler, sunum için sabahlara kadar kasanlar, hepsi kahveyle kanka olur adeta.

Peki nedendir kahveye bu düşkünlük, kahve içmek gerçekten uykumuzu kaçırır mı?

Bir önceki yazımızda kahve içince neden tuvalete çıkarız sorusunun cevabını aramıştık. Şimdi de sıra kahve içmek uyku kaçırır mı? Kaçırırsa neden?

Bilimsel konuşalım: Kahve neden uykumuzu kaçırır?

turk-kahvesinin-zararlari
E artık aramızda kahvenin içinde bulunan kafeinin ismini, cismini duymayan kalmamıştır. Kahvenin içinde bolca bulunan bu madde, uyanıklığı arttırıcı bir maddedir.

Kafein, uyumak için gereken koşulların oluşmasına set koyar ve uykusuzluğa yol açar. Kahvenin bu etkisini, içer içmez değil de 2-3 saat içinde hissetmeye başlarız.

Peki, sadece uyku mu kaçırır: Kahvenin vücuda etkileri

turk-kahvesi-su

Kahve, içen kişiye enerji verir, günlük rutininde daha hızlı olmasını ve enerjisini arttırmaya yardımcı olur. Bu nedenle çoğumuz sabah gözünü açar açmaz, hatta bazen gözünü bile açmadan kahve makinesine doğru yola koyulur.

Bende neden olmuyor: Her kahve içenin uykusu kaçar mı?

americano

americano

Her insanın bünyesi, metabolizması ve kafeine duyarlılığı farklıdır. Bunun için kesin ve net bir kanı bulunmuyor. Kimi insanda bir bardak kahve bile uykusunu kaçırmaya yeterken, kimilerinde ise 4-5 bardak içtiği halde –sanki hiç içmemiş gibi- uykusu gelebiliyor. Bu bazı insanların kafeine karşı daha dirençli olmasıyla alakalıdır.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?