Hasta Adamı Zımba Gibi Ayağa Kaldıran İyileştirme Etkili 9 Kış İksiri

yemek.com
Mert Öndaş
Her şeyi unuturum, dün ne yediğimi asla!
Mert Öndaş
1503 takipçi303 içerik

Sıkça Yenen Konular

Öznur Doğan
Mart 13, 2015
Zeynep Çetin
Şubat 18, 2019
YENİ
5
Sütaş
Eylül 25
15 dakika
Duygu Arslan
Şubat 1, 2017

Kış ha geldi ha gelecek derken yavaş yavaş geldi çattı. Hatta bir tık içeri bile girmişliği var. Hepimiz yavaş yavaş şahit oluyoruz, gerek mesai arkadaşlarımızdan, gerek komşularımızdan, gerekse de kendimizden.

Daha önce de sizle bağışıklık sistemini güçlendiren içecekleri, hastalıklara iyi gelen yiyecekleri paylaşmıştık.

Şimdi de hasta olduğunuz zaman iksir etkisi yapacak karışımlar, macunlar ve de bitki çaylarını paylaşacağız. Buraya dikkat, burası önemli!

Not almanız gerekirse üşenmeyin, telefonunuzun not kısmına ekleyin.

Acil şifalar diliyoruz

Hiç duymamış olabilirsiniz: Karabiberli siyah çay

Evet evet, bildiğimiz tavşan kanı dediğimiz, demli bir siyah çay. Grip, soğuk algınlığı ve öksürüklerin iyileşmesine destek olması adına, bir fincan çayın içine bir çay kaşığı karabiber ekleyin, karıştırdıktan sonra için. Boğazınız yanacak ama şifa da olacak.

Benmari usulü: Ballı limon

Hastalığınız esnasında tüketip, tabiri caizse "dipçik" gibi olabileceğiniz bir tarif var şimdi arkadaşlar. Bir cezvenin içine yarısına kadar su koyup, suyu ısıtmaya başlıyoruz. Bu sırada cezvenin içine yerleştirdiğimiz çay bardağının içine bir limonu sıkıp, bir tatlı kaşığı da bal ekliyoruz. Yavaş yavaş eriyen bal ve ısınan limonu afiyetle içip ayağa kalkıyoruz. Bu kadar!

Bu sefer limonlu: Ekinezya çayı

Demlediğiniz çayın içine, 10 damla limon suyu, bir çay kaşığı bal ilave edip içiyoruz. Ekinezya çayının bağışıklık sistemine etkisini, bal ve limonun şifalı gücüyle birleştiriyoruz.

Şifa niyetine: Zencefilli macun

Bir tatlı kaşığı toz zencefili, yarım tatlı kaşığı balla karıştırmak suretiyle macun kıvamına getiriyoruz. Günde iki kere afiyetle yiyoruz. Ya da zorla. 

Ferah ferah: Okaliptus çayı

Göğüs ve burun tıkanıklığı başta olmak üzere gribin belirtilerini hafifleten bu çayı yemeklerden sonra demleyip içiyoruz. Keskin bir tadı olan bu çayın tadını yumuşatmak için bir çay kaşığı bal da ekleyebilirsiniz.

İsmi bile havalı: Ginseng çayı

Kan hücresi sayısını arttırarak bulaşıcı hastalıklara karşı vücudu güçlendiren bu çayı da hastalığımız esnasında tüketiyoruz. Vücut direncini artırarak iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Bu sefer de zerdeçalla yapıyoruz: Macun

zerdecal

zerdeca

Zencefille hazırladığımız macun vardı ya hani, heh işte onun aynısını zerdeçalla da yapabilirsiniz. Şöyle ki: Bir tatlı kaşığı zerdeçalı, yarım tatlı kaşığı balla karıştırıp macun kıvamına getiriyoruz. Sonrası zaten aynı

Keçiboynuzunun gücü adına: Pekmezli keçiboynuzu

Pekmez ve keçiboynuzunun faydalarını muhakkak okumuşuzdur. Okumasak bile büyüklerimiz ellerinde kavanozlarla küçükken çok kovalamıştır. Evet efendim haklılar da. Yatmadan önce birer kaşık keçiboynuzu ve pekmezi karıştırıp yutuyoruz, Ne de güzel yumuşatır boğazı o. Öksürüğe de iyi gelir.

Kapanış ona yakışırdı: Ihlamur

ihlamur cayi

ihlamur cayi

Hepimizin evinde, ofisinde hatta çantasında "hazır çay" diye tabir edilen versiyonları bulunan ıhlamur çayına da hasta olduğumuz süre boyunca abanabiliriz arkadaşlar. İçine bal da koyarsanız çarpı iki kat etkili olabilir kendisi.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?