pilav-tarifi-son

Herkesi Hayran Bırakacak Harika Bir Pilav Yapmanın 10 Püf Noktası

Favorilerime
Ekle

Türk mutfak tarihinin en büyük sorularından bir tanesi: İyi bir pilav nasıl yapılır? Herkesin kendine özel yöntemleri ve söyleyecekleri vardır bu konuda, aman efendim illa pirinci 70 gün suda bekleteceksin, 70 litre su ile pişireceksin.

Latife ediyoruz. Ne kadar zor görünse de iyi bir pilav yapmak aslında oldukça kolay. Yalnızca püf noktalarını bilmeniz ve buna göre pilavınızı karıştırmanız gerekiyor.

Papaz her gün pilav yemiyor olabilir ama iyi bir pilav yapmanın kurallarını bilse bizce pilavdan dönüp kaşığını asla kırmazdı.

Püf 1: Pirinci iyi seçin

pirinc-faydalari-kasim-2020

En iyi sonucu genelde baldo pirinçle alırsınız. Bu nedenle güzel şişip tane tane kalabilecek olan baldoyu tercih edin.

Püf 2: Pirinci ıslatın

pilav-yaparken-pirinc-islatilmali-mi

Pirinç ıslatmadan da pilav yapabilirsiniz, evet bu da bir seçenek. 1-2 saat öncesinden ılık suda ıslatmaya bırakırabilirsiniz. Ancak bir önemli nokta daha var ki pirinci isterseniz ıslatın isterseniz ıslatmayın, duru su çıkana kadar pişirme işlemi öncesinde yıkamalı ve süzdürmelisiniz.

Püf 3: Tereyağı kullanın

Sıvı Kremadan Ev Yapımı Tereyağı Tarifi

Sıvı Kremadan Ev Yapımı Tereyağı Tarifi

Sağlıkla ilgili bir probleminiz yoksa tereyağ kullanmayı tercih edin. Kapağı açıp tabağa koyduğunuzda mis gibi kokan bir pilav için ilk tercihiniz tereyağ olsun. Ama minicik bir zeytinyağı da eklerseniz tereyağının düşük yanma derecesini ayarlamış olursunuz.

Püf 4: İyice kavurun

pilav-tarifi-adim-3

Yıkadığınız pirinçleri tereyağlı tencerenize dökün ve uzun uzun hafif ateşte kavurun. Pirinci ne kadar iyi kavurursanız o kadar iyi bir pilav elde edersiniz. Karıştırırken dikkat etmeniz gereken nokta ise alttan yukarı doğru karıştırmanız. Böylece pirinci kırmazsınız. Kaşığınız mutlaka ve mutlaka tahta olsun.

Püf 5: Limon suyunu unutmayın

limon-sikma-aralik-2020

Daha beyaz bir pilav elde etmek istiyorsanız pilavı kavururken 1-2 damla limon suyunu içine sıkabilirsiniz. Tereyağının vereceği sarılığı engellemiş olursunuz.

Püf 6: Ölçünüzü bilin

pilav-tarifi-adim-5

Ölçü her şeydir. İyi bir pilav yapmak istiyorsanız ölçünüz 1'e 1,5 olsun. Yani 1 su bardağı pirinç koyuyorsanız 1,5 su bardağı da su koyun. Suyunuz ise kaynamış ve en az 2 dakika beklemiş bir su olsun.

Eğer pirinci daha önceden ıslatıp beklettiyseniz ölçünüzü 1'e 1 olarak alabilirsiniz.

Su yerine tavuk ya da et suyu kullanırsanız daha lezzetli bir pilav elde edebilirsiniz. Tabii ki onlar da sıcak olacak şekilde.

Püf 7: Karıştırmayın

pilav-yaparken-pirinc-islatilmali-mi1

Suyu döktükten sonra pilavınızı çılgınlar gibi karıştırmayın. Sadece suyun her tarafa dağılmasını sağlayacak şekilde karıştırın. O da bir kere olsun. Sonra kapağını kapatın.

Püf 8: Kısık ateşte pişirin

pilav-yaparken-pirinc-islatilmali-mi2

Altını fazla açarsanız pirincin içinde yüzdüğü su çabucak buharlaşacak ve pilavınız lapa olacaktır. Bunu engellemek için en kısık ateşte yavaş yavaş pişirin.

Püf 9: Kapağı açmayın

pilav-tarifi-adim-8

Tıpkı yüksek ateşte pişirmek gibi kapağı açmak da tencerenin içindeki buharı yok edeceği için pişme süresini uzatır ve lapa olmasına neden olur. Kapağını yalnızca suyunu çekmeye yakınken açın.

Püf 10: Demleyin

pilav-tarifi-son

Pişen pilavınızı hemen servis etmeyin. Kapağın altına bir havlu kağıt koyun ve kapağı kapatın. Bırakın pilavınız en az 20 dakika demlensin ve tatlansın.

Şimdiden afiyet olsun.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?