seker-one-cikan

Bayram Ziyaretine Eli Boş Gitmeyenlere İstanbul'daki 11 Şeker ve Çikolata Dükkanı

Favorilerime
Ekle

Ramazan Bayramı'na kavuşmanın sevinciyle alışverişler yapılmaya başlandı. Gelen misafirlere ikram edilecek tatlıların yanı sıra bayramın olmazsa olmazlarından çikolata ve şekerler salonun dört bir yanında yerini aldı.

Peki ya yapacağınız ziyaretlere giderken eliniz boş mu gideceksiniz? Bizim gönlümüz razı olmaz, ufak da olsa, çam sakızı çoban armağanı, ağız tatlandıran bir çikolata ya da şeker kutusu almalı.

Sizin için en bütçe dostu olandan en şık olana, çikolata ve şeker alabileceğiniz mekanları sıraladık. Kesenize uygun olanı, oturduğunuz muhite yakın olanı seçip bir an önce harekete geçebilirsiniz artık.

Not: Bu içerik ilk olarak 1 Temmuz 2016'da yayınlanmış, 27 Mayıs 2019 tarihinde güncellenmiştir.

Kutularca yenir: Mabel Çikolata

Dile kolay 1947 yılından beri hizmet veriyor Mabel Çikolata. İstanbul'da yaşayan kaç çocuk onunla büyüdü kimbilir. Hal böyle olunca bayramın da vazgeçilmezi oluyor nefis çikolataları. Karaköy'deki binasının önünde fotoğraf çekilmenin bile bir dönem moda olduğu bu efsane dükkan, bayram ziyaretine gitmeden önce mutlaka uğrayıp yakınlarınıza çikolata almanız gereken yerlerin başında geliyor. Karaköy dışında Nişantaşı, Göztepe ve Suadiye şubeleri olduğunu da hatırlatalım.

Adres: Kemankeş Kara Mustafa Mahallesi, Gümrük Sokak, No 1, Karaköy, Beyoğlu, İstanbul

Ağızlar lokumla tatlansın: Meşhur Safranbolu Lokumcusu

Adını artık tüm dünyanın duyduğu en geleneksel lezzetlerimizden lokum olmadan bayram biraz eksik kalır dedik. İstanbul'daki en iyi lokumu nerede bulabiliriz araştırdık. Meşhur Safranbolu Lokumcusu'nun çeşit çeşit lokumlarına hayran olduk. Bayram ziyaretlerimiz için şimdiden kutu kutu alıp hazır ettik. Siz dilerseniz pişmaniyeden çikolataya diğer ürünlerini de değerlendirebilirsiniz.

Adres: Cevizli Mahallesi, Fil Yokuşu Sokak, No 42, Maltepe, İstanbul

Hediye gibi hediye: Meşhur Bebek Badem Ezmecisi

Bebek'te 100 yılı aşkın bir süredir varlığını korumayı başaran ender yerlerden Meşhur Bebek Badem Ezmecisi. Başarısının sırrı nefis ezmelerinin el yapımı olması. Siz de bayram ziyaretlerine eli boş gitmeyi sevmeyenlerdenseniz mekanın nefis ezmeleri en iyi hediye seçeneklerinden, bizden söylemesi.

Adres: Bebek Mahallesi, Cevdet Paşa Caddesi, No 53/C, Beşiktaş, İstanbul

Mutluluğun değişmeyen adresi: Hicipoğlu Şekercisi

Eski bayramların en aranan, en olmazsa olmaz şekerlerinden akidelerin binbir çeşisini bulabileceğiniz, 1745 yılından beri mutluluk dağıtan Hicipoğlu Şekercisi, dükkanın atmosferinden sunduğu lezzetlere kadar bayram kokan yerlerden. Sadece misafirliğe giderken eliniz boş gitmeyin diye değil evinizde kutu kutu bulunsun diye bol bol almak isteyeceksiniz, öyle güzel, öyle lezzetli.

Adres: Demirtaş Mahallesi, Kıbleçesme Caddesi, No 30, Fatih, İstanbul

Geçmişin izleri burada gizli: Şekerci Cafer Erol

Fındıklı lokumdan badem ezmesine, naneli şekerden akide şekerine bayrama en yakışır şekerleri ve çikolataları bulabileceğiniz Şekerci Cafer Erol, sadece Kadıköy'de değil Göztepe, İstinyepark AVM, Üsküdar, Aqua Florya AVM ve Akasya AVM'de de hizmet veriyor. Size en yakın olanı seçin ve bayramı bayram gibi yaşatan nefis şeker ve çikolatalardan alın.

Adres: Yasa Caddesi, No 19, Kadıköy, İstanbul

Eminönü'ne gitmeden olmaz: Malatya Pazarı

Bir İstanbullu için bayram hazırlıkları Eminönü'ne gitmeden tamamlanmış olmaz. İşte oraya gidince de Malatya Pazarı'na uğramazsak eksik olur. E hadi o zaman gidelim, bayram ziyaretlerine gidince elimizde nefis lezzetlerle çalalım kapıyı. Çünkü bayram ağzımızın tadını nefis lezzetlerle tatlandırdıkça, bir araya geldikçe güzel.

Adres: Mısır çarşısı içi, No 44, Eminönü, Fatih, İstanbul

Çocukluğa dönüş bileti: Altan Şekerleme

Yine tarihe meydan okuyan bir şekercideyiz. Dile kolay 1865’ten beri hizmet veriyor Altan Şekerleme. Küçük bir imalethanede dünyanın şekerini üreten bir efsane kendisi.

Şeker çeşitleriyle sizi direkt çocukluğunuza ışınlayacak olan Altan Şekerleme'nin akide şekeri de, lokumları da, badem ezmeleri de müthiş. Özellikle güllü lokumunu mutlaka tatmalısınız.

Turistlerin de uğrak yeri olan Altan Şekerleme bayram için rotalarınızdan biri olsun.

Altan şekerleme adres: Kantarcılar No:68 Eminönü / İSTANBUL

Büyülenirsin: Hafız Mustafa 1864

Adından da anlaşılacağı üzere 1864'ten beri ayakta bu nefis mekan. Akide şekeriyle başladıkları yolculuklarında çeşitlerine farklı lezzetler de kattılar ve bugüne kadar başarıyla geldiler.

Artık Hafız Mustafa'da sadece şeker değil, mis gibi çikolatalar da, geleneksel Türk tatlılarını da bulabiliyorsunuz. Sürekli kendini geliştirip lezzetlerini yenileyen Hafız Mustafa'ya girip büyülenmemek elde değil.

Sadece vitrinine saatlerce bakabilirsiniz.

Hafız Mustafa 1864 adres: Hobyar Mahallesi, Hamidiye Cd. No:84, 34112 Fatih/İstanbul

Çengelköy'ün lezzet durağı: Çikolata Kahve

instagram

instagram

İstanbul'un en tarihi mekanlarından şimdilerin en ağız sulandıran, en nefis çikolatacılarından birine uğrayıp lezzet turumuzu bitiriyoruz.

Kendisi İstanbul'un en masum kalabilmiş semtlerinden Çengelköy'ün en iç ısıtan mekanı. İsmi üstüne Çikolata Kahve buraya dostlarla gidip birer kahve eşliğinde doya doya çikolata yemek ve sohbet etmek için ideal olduğu kadar eve ya da misafirliğe kutu kutu çikolata almak için de en doğru mekanlardan biri.

Anadolu Yakası'ndakilere duyurulur.

Çikolata Kahve adres: Çengelköy Mahallesi, Çengelköy Caddesi, Derecik Sokak, No 1/A, Üsküdar, İstanbul


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Zeynep Gün Özdemir5 Temmuz 2016 18:19
bende nacizane Çengelköy "çikolata kahve" yi ekleyeyim..tabi bu kadar eskiye dayanmıyor tarihçesi ama :)
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?