TARİF / YAZI GÖNDERMEK İÇİN
/

Bayram Ziyaretine Eli Boş Gitmeyenlere İstanbul'daki 9 Şeker ve Çikolata Dükkanı

yemek.com
Yemek yemediğim zamanları, ne yiyeceğimi düşünerek değerlendiririm.

Sıkça Yenen Konular

Ramazan Bayramı'na kavuşmanın sevinciyle alışverişler yapılmaya başlandı. Gelen misafirlere ikram edilecek tatlıların yanı sıra bayramın olmazsa olmazlarından çikolata ve şekerler salonun dört bir yanında yerini aldı.

Peki ya yapacağınız ziyaretlere giderken eliniz boş mu gideceksiniz? Bizim gönlümüz razı olmaz, ufak da olsa, çam sakızı çoban armağanı, ağız tatlandıran bir çikolata ya da şeker kutusu almalı.

Sizin için en bütçe dostu olandan en şık olana, çikolata ve şeker alabileceğiniz mekanları sıraladık. Kesenize uygun olanı, oturduğunuz muhite yakın olanı seçip bir an önce harekete geçebilirsiniz artık.

Eski ramazan bayramları gibi: Ali Muhiddin Hacı Bekir

Tarihi çok eskilere dayanan Ali Muhiddin Hacı Bekir, eski bayramların ruhunu yaşamak isteyenler için birebir. Bir kutu şeker ya da lokum alıp konuk olduğunuz evde, alınan ilk ısırık, ağıza atılan ilk şekerde fark edersiniz o mutluluğu. Özellikle lokumlarına ve badem ezmesine bir şans verin deriz. Çok seveceksiniz, eminiz. Online satış mağazası olduğunu da hatırlatalım.

Adres: Hobyar Mahallesi, Hamidiye Caddesi, No 81-83, Fatih, İstanbul

Bir sanat: Cemilzade

Udi Cemal Bey tarafından 1883 yılında açılan ve o gün bugündür konuklarına kapılarını ardında dek açan yerlerden Cemilzade. Tam da kurucusuna yakışır bir şekilde sunuyor şeker ve çikolatalarını. Her biri adeta bir sanat eseri gibi görünüyor, lezzeti dilden dile anlatılıyor. Bayramda sıradan bir çikolatadan çok daha fazlasını hediye etmek isteyenler için en nefis alternatiflerden oluyor. Nişantaşı, Şaşkınbakkal, Etiler ve Fenerbahçe gibi şubeleriyle tüm İstanbullulara hizmet veriyor.

Eve sipariş vermek için: Cemilzade Etiler, Cemilzade Nişantaşı

Adres: Etiler Mahallesi, Bebek Yokuşu Sokak, No 3/1, Beşiktaş, İstanbul

Kutularca yenir: Mabel Çikolata

Dile kolay 1947 yılından beri hizmet veriyor Mabel Çikolata. İstanbul'da yaşayan kaç çocuk onunla büyüdü kimbilir. Hal böyle olunca bayramın da vazgeçilmezi oluyor nefis çikolataları. Karaköy'deki binasının önünde fotoğraf çekilmenin bile bir dönem moda olduğu bu efsane dükkan, bayram ziyaretine gitmeden önce mutlaka uğrayıp yakınlarınıza çikolata almanız gereken yerlerin başında geliyor. Karaköy dışında Nişantaşı, Göztepe ve Suadiye şubeleri olduğunu da hatırlatalım.

Adres: Kemankeş Kara Mustafa Mahallesi, Gümrük Sokak, No 1, Karaköy, Beyoğlu, İstanbul

Ağızlar lokumla tatlansın: Meşhur Safranbolu Lokumcusu

Adını artık tüm dünyanın duyduğu en geleneksel lezzetlerimizden lokum olmadan bayram biraz eksik kalır dedik. İstanbul'daki en iyi lokumu nerede bulabiliriz araştırdık. Meşhur Safranbolu Lokumcusu'nun çeşit çeşit lokumlarına hayran olduk. Bayram ziyaretlerimiz için şimdiden kutu kutu alıp hazır ettik. Siz dilerseniz pişmaniyeden çikolataya diğer ürünlerini de değerlendirebilirsiniz.

Adres: Cevizli Mahallesi, Fil Yokuşu Sokak, No 42, Maltepe, İstanbul

Meşhur Bebek Badem Ezmecisi

Bebek'te 100 yılı aşkın bir süredir varlığını korumayı başaran ender yerlerden Meşhur Bebek Badem Ezmecisi. Başarısının sırrı nefis ezmelerinin el yapımı olması. Siz de bayram ziyaretlerine eli boş gitmeyi sevmeyenlerdenseniz mekanın nefis ezmeleri en iyi hediye seçeneklerinden, bizden söylemesi.

Adres: Bebek Mahallesi, Cevdet Paşa Caddesi, No 53/C, Beşiktaş, İstanbul

Mutluluğun değişmeyen adresi: Hicipoğlu Şekercisi

Eski bayramların en aranan, en olmazsa olmaz şekerlerinden akidelerin binbir çeşisini bulabileceğiniz, 1745 yılından beri mutluluk dağıtan Hicipoğlu Şekercisi, dükkanın atmosferinden sunduğu lezzetlere kadar bayram kokan yerlerden. Sadece misafirliğe giderken eliniz boş gitmeyin diye değil evinizde kutu kutu bulunsun diye bol bol almak isteyeceksiniz, öyle güzel, öyle lezzetli.

Adres: Demirtaş Mahallesi, Kıbleçesme Caddesi, No 30, Fatih, İstanbul

Geçmişin izleri burada gizli: Şekerci Cafer Erol

Fındıklı lokumdan badem ezmesine, naneli şekerden akide şekerine bayrama en yakışır şekerleri ve çikolataları bulabileceğiniz Şekerci Cafer Erol, sadece Kadıköy'de değil Göztepe, İstinyepark AVM, Üsküdar, Aqua Florya AVM ve Akasya AVM'de de hizmet veriyor. Size en yakın olanı seçin ve bayramı bayram gibi yaşatan nefis şeker ve çikolatalardan alın.

Adres: Yasa Caddesi, No 19, Kadıköy, İstanbul

Eminönü'ne gitmeden olmaz: Malatya Pazarı

Bir İstanbullu için bayram hazırlıkları Eminönü'ne gitmeden tamamlanmış olmaz. İşte oraya gidince de Malatya Pazarı'na uğramazsak eksik olur. E hadi o zaman gidelim, bayram ziyaretlerine gidince elimizde nefis lezzetlerle çalalım kapıyı. Çünkü bayram ağzımızın tadını nefis lezzetlerle tatlandırdıkça, bir araya geldikçe güzel.

Adres: Mısır çarşısı içi, No 44, Eminönü, Fatih, İstanbul

Onu anmadan olmaz: Meşhur Beyoğlu Çikolatacısı

İstanbul'un en klasikleşmiş lezzetlerine ev sahipliği yapan yerlerden Meşhur Beyoğlu Çikolatacısı. İçinde fındığı bütün bütün gözüken, ağız sulandıran çikolatalarıyla tanıdık, sevdik biz onu. Bayram için de en ideal yerlerden hediyelik çikolata almak için. Önünde kuyruk oluşabilir ama hızlı davranın deriz.

Adres: Katip Mustafa Çelebi Mah. İstiklal Cad. No:69/A, Beyoğlu, İstanbul

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?