Sarışın Çikolata

Favorilerime
Ekle

Fransız kökenli bir çikolatalardan biri olan sarışın çikolata, beyaz çikolatanın yüksek sıcaklıkta eritilmesi ile elde edilir. Fransız çikolata üreticisi Frédéric Bau’nun tesadüfen bulduğu bu çikolata karamela rengindedir. Sarışın çikolata hafif tereyağlı bisküviye ve süt reçeline benzeyen tadı ile bilinir.

Sarışın çikolatayı diğer çikolatalardan ayıran en önemli fark ise ağızda eridiğinde hafif tuzlu bir tat bırakmasıdır. Sarışın çikolatanın içindeki bu tuz, kakao ağacının yetiştiği topraktan doğal olarak gelir.

Sarışın çikolata nerede satılır?

Sarışın çikolata pahalı bir çikolata olduğu ve ülkemizde yeni üretilmeye başlandığı için fazla tanınmaz. Büyük marketlerde, lüks alışveriş merkezlerin ve yalnızca çikolata üzerine satış yapan özel dükkanlarda “Dulcey” adı ile satılır. 85 gramlık paketler halinde bu marketlerde bulunan sarışın çikolata, ithal çikolata satışı internet sitelerinden de temin edilebilir.

Evde sarışın çikolata nasıl yapılır? Püf noktaları nelerdir?

Temel malzemesi beyaz çikolata olan sarışın çikolata evde pratik yöntemler ile hazırlanabilir. Hem fırında hem de benmari usulü ile ocakta yapılabilen sarışın çikolata, beyaz çikolatanın ağır ağır eritilmesi ve çikolatanın içindeki şekerin karamelize olmasıyla meydana gelir. Şekerin karamelize olması ile beyaz çikolatanın rengi sütlü kahverengiye dönmeye ve çikolatadan hafif tereyağlı bisküvi kokusu gelmeye başlar ve sarışın çikolata denilen çikolata elde edilir.

Evde sarışın çikolata yapmak için beyaz çikolata alırken özellikle çikolatanın içerisindeki kakao yağı oranına dikkat etmek gerekir. İçerisinde yüksek oranda kakao yağı bulunan beyaz çikolata kolayca eriyip sarışın çikolataya dönüşürken kakao yağı oranı düşük olan çikolatalar ısıtma işlemi sırasında pütürleşip kum kıvamına gelecektir.

Sarışın çikolata nasıl kullanılır?

Sarışın çikolata hafif tereyağlı bisküvileri andıran tadı ile çikolatanın kullanıldığı her çeşit tatlıda kullanılabilir. Rendelenerek tatlıların üzerine konabilen sarışın çikolata eritilerek pastaların üzerine sürülebilir. Tek başına çikolata sosu olarak hazırlanabilen sarışın çikolata keklerin üzerine dökülür.

Sarışın çikolata mango, şeftali, kayısı ve muz gibi meyveler ile uyumlu bir tada sahiptir. Özellikle bu meyveler ile hazırlanan meyve tabaklarını süslemek için eritilerek kullanılabilir. Sarışın çikolata, susam, ceviz ve fındık gibi malzemeler ile evde trüf çikolata olarak hazırlanabilir.

Görselin kaynağı: http://gourmetandstyling.com


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?