https://www.instagram.com/parkforarestaurant/ | instagram

Balığı Kadar Deniz Ürünleri de Nefis Olan 7 Mavi Mekan

Favorilerime
Ekle

Zamanında içinden leziz balıklar geçen meyhanelerden, restoranlardan bol bol bahsetmiştik. Amma ve lakin "Denizden babam çıksa onu da yerim" gibi bağrımıza bastığımız bir özlü sözümüz varsa bunun hakkını iyice vermekten yanayız. Denizden bir balık çıkmıyor ya. Bunun yengeci var, ıstakozu, istiridyesi var, karidesi, midyesi, böceği var.

Bu sebeple deniz ürünlerine merak salan arkadaşlar öne çıksın! Kabuklusundan böceklisine epey leziz bir liste ile karşınızdayız!

Not: Bu içerik ilk olarak 25 Temmuz 2016 tarihinde yayınlanmış, 26 Nisan 2019 tarihinde güncellenmiştir.

Yolumuz uzun ve lezzetli: Sofram Balık

Şimdi uzağa çok uzağa gidiyoruz; Silivri’ye. Özelikle boğazına düşkün lezzet avcılarının uzaklığı sorun edeceğini düşünmüyoruz.

Hem şehrin keşmekeşinden uzakta, sessiz sakin bir köşeye kaçmak herkese iyi gelecektir. Bir de düşünün ki bu huzurunuza sizi Ege’ye götürecek, içinden leziz yemeklerin geçtiği bir mekan ekleniyor. İddia ediyoruz hayattaki nihai amacı sorgulatır.

Üstüne üstlük bu mekanda ahtapot kavurma, ıstakoz söğüş, bir klasik olan deniz böceği, kaşarlı karides köfte, midye dolma gibi tadıyla fark yaratan seçenekler var. Bir tanesini bile denesiniz bir ayağınız oraya bağlanır, o denli, aşırı miss!

Sofram Balık adres: Selimpaşa Mahallesi, Kadir Has Caddesi, No 35, Silivri, İstanbul

Kabuklu deniz ürünleri: Misina Balık

İstanbul’da kabuklu deniz ürünleri Misina’dan sorulur. İnanmazsanız şöyle gelin: Akivadis, bangole, çiğ kabuklu tabağı, ızgara mavi yengeç, böcek salatası, istiridye, jumbo, kum midyesi, kidonya, midye salma, pavurya, tarak, böcek kavurma menüdeki kabuklulardan birkaçı.

Masayı donatmalık deniz mahsullü mezeleri şahane. Balık pastırmasından karides salatasına, Girit lakerdasından yengeç bacağına kadar daha önce tatmadığınız lezzetleri burada tadabilirsiniz. Günlük çıkan balıklarına hiç girmeyelim bile!

Misina Balık adres: Beylerbeyi Mahallesi, Beylerbeyi İskele Cd. No:11, 34676 Üsküdar, İstanbul

Midyenin hakkını veriyor: Kıyı Restaurant

İstanbul’da midye dolma yiyebileceğiniz mekanlardan uzun uzadıya bahsetmiştik. Tarabya’da leb-i derya konumundaki pek şık restoran Kıyı da midye dolmayı hakkıyla yapan yerlerden. Kuş üzümü, fıstık ve soğan ise midyelerindeki lezzetin birkaç sırrı. Ama zaten bunu artık duymayan kalmamıştır.

Bu sebeple biz sizlere yine buranın mutfağından çıkan leziz hardal soslu ıstakoz, jumbo karides, pavuryasını öneriyoruz. Öyle ahım şahım bir kabuklu menüsü yok ama bu üç seçeneğinde üçü birbirinden leziz ve taze.

Bu yaz Kıyı'ya bir de bu lezzetler için gidin!

Kıyı Restaurant adres: Tarabya Mahallesi, Haydar Aliyev Caddesi, No 186/A, Sarıyer, İstanbul

Parmesanlı midye yaptıkları doğru: Cibalikapı Balıkçısı

Daha önce yaptığımız midye dolma mekanlarına bir alternatif de bu listeden gelsin. Hem Moda’daki hem de Balat’taki şubesinde meyhane kültürünü dibine kadar yaşayacağınız mekanın parmesan peynirli ızgara midyesini denediniz mi? Cevap olarak "Hayır"ı duymak istemiyoruz! En yakın zamanda mekanda bitile!

Hatta bununla kalmayıp karides dolma, deniz mahsülleri güveci, şarap soslu kum midyesi, midye salma, deniz börülcesi gibi mezelerle masayı donatıla!

Cibalikapı Balıkçısı adres: Cibali Mahallesi, Kadir Has Caddesi, No 5, Fatih, İstanbul

Karides burada yenir: Mira Balık

Arnavutköy’ün denize nazır balıkçılarından Mira Balık’tayız şimdi. "Boğaz’ın En Samimi Balıkçısı" mottolu Mira; özel günlerinize, iş toplantılarına, sessiz sakin bol sohbetli gecelerinize, felekten çalacağınız gecelere mekan olacak türden.

Kadayıflı jumbo karides, karides söğüş, kral karides, karides güveç gibi karidesin bin bir çeşit yemeğini burada bulabilirsiniz. Ahtapot yahni, deniz börülcesi, merzane diğer ağızlara layık deniz mahsüllü seçeneklerden.

Bu listeye balıkları dahil etmedik amma mısır ununda çıtır çıtır hamsi tava, beğendili levrek, lağos tava, kemiküstü levrek pirzola, tuzda balık, portakal soslu somon ızgara gibi atlamaya kıyamayacağımız lezzetleri var.

Mira Balık adres: Arnavutköy Mahallesi, Bebek Arnavutköy Caddesi, No 70/1, Beşiktaş, İstanbul

Baban çıksa al karşına kurulun sofraya: Sardunya Karaköy

Miss gibi deniz havasını içlere çekmekle kalmayıp, denizden çıkan lezzetleri mideye indirmek isteyen varsa böyle gelsin; Yalı konseptinde tasarlanmış Sardunya’ya! Bir yanınızda Boğaziçi Köprüsü diğer yanınızda Kız Kulesi, Topkapı Sarayı... Bir de her bir tarafınızda sizi kucaklayan sardunya çiçekleri...

Epey mest olduktan sonra dönelim konumuza! Mezelerle başlayalım biz anlatmaya: Semizotuyla servis edilen ahtapot, orman mantarlarıyla sunulan zencefilli kum midyesi, füme deniz ürünleri, ahtapot salatası, tereyağlı karides o masada olacak! Bir de her yerde kolay kolay bulamayacağınız; balık suyunda pişirilmiş kum midyesi, kalamar, ahtapot, şitaki mantarından yapılan Boullabaisse ise burada yiyip yiyebileceğiniz en başarılı yemeklerden.

Mekan fazlasıyla şık. Bu sebeple özel günleriniz için burayı düşünebilirsiniz. Hatta mekanda düğün, nişan yapıldığı da doğrudur.

Sardunya Karaköy adres: Kılıçali Paşa Mahallesi, Meclis-i Mebusan Caddesi, Deniz Ticaret Odası Yanı, No 22, Beyoğlu, İstanbul

Yazın tadı: Park Fora

https://www.instagram.com/parkforarestaurant/ | instagram

instagram

1996’dan beri İstanbullu’yu çeşit çeşit deniz ürünleri ile tanıştıran, sevdirten mekan Park Fora’dayız şimdi. Kendisi Boğaz ile iç içe olan semt Kuruçeşme’de ve bizce en iyi boğaz balıkçılarından. Maviye doymayacağınızı söylememize gerek yok sanırsak.

Mekanın atmosferi, manzarası sizi büyülemeyecekmiş gibi bir de menüsüyle ağzınızı açık bırakacak; Karidesli sezar salatası, soya soslu karides, deniz mahsülleri krep, deniz salyangozu, karides kokteyl, denizci usulu midye, şarap soslu düğmeli ahtapot, beğendili ahtapot, büyük tarak, kral yengeç, deniz kestanesi, istiridye, pavurya, ıstakoz...

Yazın en keyifli rotalarından! En sıcak günlerde İstanbul’da olacak arkadaşlara duyurulur!

Park Fora adres: Kuruçeşme Mahallesi, Muallim Naci Caddesi, Cemil Topuzlu Parkı İçi, No 54/A, Beşiktaş, İstanbul


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?