instagram

"Sütlü Tatlı Dendiğinde Akan Sular Durur" Diyenlerin Mutlaka Uğraması Gereken 7 Nefis Mekan

Favorilerime
Ekle

Profiterolcüler, cheesecake'ciler, baklavacılar derken tatlı yiyip tatlı konuşmaya devam ediyoruz sayın seyirciler! Bu kez radarımızda sütlü tatlıda üstün başarılara imza atmış efsane mekanlar var.

Eğer sizin de tatlı dendiğinde aklınıza hemen sütlü tatlılar geliyorsa, kaseler dolusu tatlıları kaşık kaşık yiyip hem ağzınızı tatlandırmayı hem de ferahlamayı seviyorsanız ve daha önce aşağıdaki mekanlara gitme fırsatı bulamadıysanız bu adresleri bir köşeye not edip en yakın zamanda gitmelisiniz deriz.

Fırın sütlaç, kazandibi, muhallebi, keşkül, tavuk göğsü gibi kaşıklamaya doyamayacağınız bu tatlılar için gidilmesi gereken mekanlar şöyle...

Not: Bu içerik ilk olarak 21 Eylül 2016 tarihinde yayınlanmış, 12 Nisan 2019 tarihinde güncellenmiştir.

Hem kahvaltı etmelik hem tatlı yemelik: Boris'in Yeri

Bal ve kaymağıyla akıllara durgunluk veren Boris’in Yeri kazandibi, fırın sütlaç, tavuk göğsü, kaymaklı ekmek kadayıfı gibi tatlılarda da epey başarılı.

Kumkapı’da balıkçılar arasındaki bu minnacık ve sıcacık mekan 1936 yılından bu yana süt ve süt ürünlerinde adından sıkça bahsettiriyor.

İster gözü mideyi hoş tutacak kahvaltısı için gidin, isterseniz de nostalji yapmak, çene çalmak adına çay ve tatlı ikilisi için gidin. Gitmişken de meşhur kaymağından alıp, eve götürün tabii.

Boris’in Yeri adres: Şehsuvar Bey Mahallesi, Ördekli Bakkal Sokak, No 9, Fatih, İstanbul

Gözünü kapat, seç menüden: Savoy Pastanesi

Sütlü tatlılarda önünde saygıyla eğildiğimiz bir mekan varsa o da 70. yıla merdiven dayayan, Cihangir’in klasik mekanı Savoy’dur.

Trileçe, tavuk göğsü, krem şokola, keşkül, kazandibi, aşure menüsündeki sütlü tatlılardan.

Sabah akşam demeden mekanın tıka basa dolu olması sizi hedefinizden alı koymasın. İddia ediyoruz bu tatlılar, zamanınızı vermeye değecek türden.

Savoy Pastanesi adres: Cihangir Mahallesi, Sıraselviler Caddesi, No 91/A, Beyoğlu, Istanbul

Kadıköy'deyiz: Murat Muhallebicisi

Tatlıcı denilince Kadıköylü’nün yere göğe sığdıramadığı Baylan’dan sonra gelse de sütlü tatlılarda bir numaradır o. Çünkü rıhtımda yer alan bu mekanda 10’dan fazla sütlü tatlı çeşidi var ve hepsi ayrı ayrı efsane. Bakınız bu bir başarıdır!

Güllaçtan keşküle, krem şokoladan çikolata soslu muhallebiye, su muhallebisinden klasik fırın sütlaç ve kazandibine kadar süt ile olaylar yaratan tatlıları burada bulabilirsiniz.

Adı üstünde muhallebici. Bu sebeple menüde gözünüz bu sütlü tatlılardan başka yerlere kaymasın.

Murat Muhallebicisi adres: Osmanağa Mahallesi, Rıhtım Caddesi, No 36, Kadıköy, İstanbul

Başrol sütlü tatlıların: Tarihi Sarıyer Muhallebicisi

Tarihi Sarıyer Muhallebicisi, dile kolay, tam 1928 yılından beri Sarıyer’de.

Adının hakkını layıkıyla veren mekanın başrolünde keşkül, su muhallebisi, sütlaç, krem şokola, kazandibi, aşure, dondurma gibi sütlü tatlıları var.

Hiç alakası olmasa da biz söylemeden geçemiyoruz; Buraya kadar gelmişken çıtır böreklerinden de yemeli. Kıymalı favorimiz!

Tarihi Sarıyer Muhallebicisi adres: Merkez Mahallesi, Yeni Mahalle Caddesi, No 1, Sarıyer, İstanbul

Tüm gün orada durmak isteyeceksiniz: Ceviz Ağacı

Son yılların yükselen yıldızı, dilden dile dolanan, özellikle kahvaltı ve tatlıları için önerilen mekanların başında geliyor Ceviz Ağacı. Sevdiklerinizle bir sabah gidip nefis bir kahvaltı yapabileceğiniz gibi nefis tatlılar eşliğinde çay-kahve keyfi yapabilirsiniz. Dilerseniz tüm gününüzü bile orada geçirebilirsiniz, öyle diyelim.

Zengin menülerinde yer alan sütlü tatlılara gelince; tavukgöğsü, kazandibi, keşkül, fırın sütlaç, gibi klasik lezzetlerin yanı sıra muhallebi çeşitliliği de bir hayli fazla. Kadayıflı çilekli muhallebi, incirli cevizli muhallebi, sakızlı muhallebi, su muhallebisi ve daha neler neler...

Seçim yapmanın sizi epey zorlayacağı bu mekan, tatlı krizlerinizde mutlaka gitmek isteyeceğiniz mekanlardan biri olacak, eminiz.

Ceviz Ağacı adres: Koşuyolu Mahallesi, Muhittin Üstündağ Caddesi, No 85, Kadıköy, İstanbul

Ferah ferah: Çimen Cafe

Yine ana yemeklerden sütlü tatlılara dek uzanan zengin menüsüyle bir kafeden çok daha ötesi olan mekanlardan birindeyiz. Üsküdarlıların vazgeçilmez adreslerinden olan, önünden geçerken burnunuza gelen o kokularla içine girmeden yapamadığınız mekanın sütlü tatlıları da bir hayli başarılı.

Menüde sütlaç, keşkül, tavukgöğsü, kazandibi severek yediğimiz birçok sütlü tatlıya ulaşmanız mümkün olduğu gibi farklı sütlü tatlıları keşfetme imkanına da sahipsiniz. Mis!

Çimen Cafe adres: Aziz Mahmut Mahallesi, Hakimiyet-i Milliye Caddesi, No 56/A, Üsküdar, İstanbul

Şerbetli tatlılarını da denemeli: Hafız Mustafa 1864

https://www.instagram.com/hafizmustafa1864/ | instagram

instagram

Tatlı konusunda şehrin en sevilen, en özel adreslerinden biriyle devam ediyoruz. Ancak baştan söyleyelim baklava başta olmak üzere mekanda öyle lezzetli şerbetli tatlılar var ki adım atar atmaz fikrinizi değiştirip kendinizi sütlü tatlı değil de şerbetli tatlı sipariş ederken bulabilirsiniz.

Yine de daha ferah tatlılardan yanaysanız menüsünde frambuazlı muhallebiden krem şokolaya, fıstıklı çikolatalı muhallebiden incirli, sakızlı muhallebilere birçok çeşit sütlü tatlı bulabilirsiniz.

Hepsini denemek isteyeceksiniz!

Hafız Mustafa 1864 adres: Gümüşsuyu Mahallesi, Sıraselviler Caddesi, No 7/B, Beyoğlu, İstanbul


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?