Editor
YAZI GÖNDERMEK İÇİN
/

Sütün Kıymetini ve Lezzetini Herkesten Daha İyi Bilen 8 Enfes Sütlü Tatlıcı

yemek.com

Profiterolcüler, cheesecake'ciler, baklavacılar derken tatlı yiyip tatlı konuşmaya devam ediyoruz sayın seyirciler! Bu kez radarımızda sütlü tatlıda üstün başarılara imza atmış efsane mekanlar var.

Fırın sütlaç, kazandibi, muhallebi, keşkül, tavuk göğsü gibi kaşıklamaya doyamayacağınız bu tatlılar için gidilmesi gereken mekanlar şöyle...

Not: Pek yakın zamanda şerbetli tatlıların en iyi yapıldığı adresleri de bir bir sıralayacağız. Takipte kalın!

Sıraladık bile buyursunlar: İstanbul'un En Güzel Şerbetli Tatlıcıları

Kahvaltıdan sonra tatlı yemelik: Boris'in Yeri

Bal ve kaymağıyla akıllara durgunluk veren Boris’in Yeri kazandibi, fırın sütlaç, tavuk göğsü gibi tatlılarda da epey başarılı.

Kumkapı’da balıkçılar arasındaki bu minnacık ve sıcacık mekan 1936 yılından bu yana süt ve süt ürünlerinde adından sıkça bahsettiriyor. İster gözü mideyi hoş tutacak kahvaltısı için gidin, isterseniz de nostalji yapmak, çene çalmak adına çay ve tatlı ikilisi için gidin. Gitmişken de meşhur kaymağından alıp, eve götürün tabii.

Boris’in Yeri adres: Şehsuvar Bey Mahallesi, Ördekli Bakkal Sokak, No 9, Fatih, İstanbul

Kurtuluş'a gidiyoruz: Göreme Muhallebicisi

foursquare

1965 yılından beri tarih yazan Göreme Muhallebicisi listenin en ünlülülerinden. Kazandibisiyle olsun, meşhur menemeniyle ya da pilav üstü tavuğuyla olsun her alanda çeşitli başarılara imza atmış, ağızlarda şenlik yaratmıştır. Kahvaltılara güneş gibi doğan kaymağını da unutmamak lazım tabii.

Sütlü tatlılarından bahsetmek gerekirse de; su muhallebisinden tavuk göğsüne, fırın sütlaçtan incirli muhallebiye kadar menü de pek çok tatlı çeşidini bulabilirsiniz. Biz Kurtuluş Caddesi’nde yer alan mekanın müdavimi olsak da kendisinden Nişantaşı’nda da var.

Göreme Muhallebicisi adres: Duatepe Mahallesi, Kurtuluş Caddesi, No 60/B, Şişli, İstanbul

Yaz daha bitmedi: Zeynel Muhallebicisi

foursquare

Kendisi Yeniköy’ün efsane mekanlarından olur. Anlayacağınız al Göreme’yi vur Zeynel’e. 1925’te başlayan seyyar yolculuk bugün 25 şubeyle hayatına devam ediyor. Tabii biz Yeniköy’dekinden başkasını tanımıyoruz.

Gelelim içinde leziz ve pek çeşitli sütlü tatlıların olduğu menüsüne: sakızlı kazandibi, sakızlı muhallebi, tavuk göğsü, portakallı incirli muhallebi, güllaç, trileçe...

Yazı öyle kolay kolay yedirmemek lazım. Boğaz havasını soluyabileceğiniz Yeniköy’e gitmek için Zeynel en büyük bahaneniz olsun.

Zeynel Muhallebicisi adres: Yeniköy Mahallesi, Köybaşı Caddesi, No 167, Sarıyer, İstanbul

Gözünü kapat, seç menüden: Savoy Pastanesi

foursquare

Sütlü tatlılarda önünde saygıyla eğildiğimiz bir mekan varsa o da 70. yıla merdiven dayayan, Cihangir’in klasik mekanı Savoy’dur. Trileçe, tavuk göğsü, krem şokola, keşkül, kazandibi, aşure menüsündeki sütlü tatlılardan. Sabah akşam demeden mekanın tıka basa dolu olması sizi hedefinizden alı koymasın. İddia ediyoruz bu tatlılar, zamanınızı vermeye değecek türden.

Savoy Pastanesi adres: Cihangir Mahallesi, Sıraselviler Caddesi, No 91/A, Beyoğlu, Istanbul

Kadıköy'deyiz: Murat Muhallebicisi

foursquare

Tatlıcı denilince Kadıköylü’nün yere göğe sığdıramadığı Baylan’dan sonra gelse de sütlü tatlılarda bir numaradır o. Çünkü rıhtımda yer alan bu mekanda 10’dan fazla sütlü tatlı çeşidi var ve hepsi ayrı ayrı efsane. Bakınız bu bir başarıdır!

Güllaçtan keşküle, krem şokoladan çikolata soslu muhallebiye, su muhallebisinden klasik fırın sütlaç ve kazandibine kadar süt ile olaylar yaratan tatlıları burada bulabilirsiniz. Adı üstünde muhallebici. Bu sebeple menüde gözünüz bu sütlü tatlılardan başka yerlere kaymasın. Murat Muhallebicisi adres: Osmanağa Mahallesi, Rıhtım Caddesi, No 36, Kadıköy, İstanbul

8 ayrı mekan, 1 lezzet: Pasta Sanatı

foursquare

Daha önce eklerle gösterdiği üstün başarısından dolayı listemize konuk olan Pasta Sanatı’nı sütlü tatlılar vesilesi ile tekrar anıyoruz.

Pekmezli, muzlu, çikolatalı, incirli, fıstıklı olmak üzere bir hayli çeşit muhallebileri var. Saray ismini verdikleri şu meşhur sütlü tatlısı da en az muhallebileri kadar başarılı.

Fıstıklı, çikolatalı, frambuazlı, böğürtlenli gibi fark yaratan lezzetlerini denemenizde fayda var.

Kendisinin şimdilerde 8 farklı lokasyonda şubesi var. Vakit geç olmadan en yakın şubesinde bitmeli.

Eve sipariş vermek için: Pasta Sanatı Maslak

Pasta Sanatı iletişim: pastasanati.com.tr

Başrolde keşkül: Tarihi Sarıyer Muhallebicisi

foursquare

"Hayvanlardan elde ettiği doğal sütler ve tavuk göğüsleriyle yaptığı tatlılarla" gönüllere taht kuran Tarihi Sarıyer Muhallebicisi, 1928 yılından beri Sarıyer’de. Adının hakkını layıkıyla veren mekanın başrolünde keşkül, su muhallebisi, sütlaç, krem şokola, kazandibi, aşure, dondurma gibi sütlü tatlıları var. Hiç alakası olmasa da biz söylemeden geçemiyoruz; Buraya kadar gelmişken çıtır böreklerinden de yemeli. Kıymalı favorimiz!

Tarihi Sarıyer Muhallebicisi adres: Merkez Mahallesi, Yeni Mahalle Caddesi, No 1, Sarıyer, İstanbul

14 çeşit sütlü tatlı da biraz şov: Galata Muhallebicisi

foursquare

Nişantaşı’na Göreme, Zeynel gibi klasik tatlı dükkanları yetmiyormuş gibi bir de Galata Muhallebicisi eklendi.

Menüsünde toplan 14 çeşit sütlü tatlısı bulunan mekanda özellikle muhallebiler yok satıyor. Yemelere doymayacağınız kazandibinin de hakkını yemeyelim. 7’den 70’e herkesin yüzünü güldürecek türden. Özellikle diyabetik tavuk göğsü ve diyabetik fırın sütlaç ile diyabetlilerin ve formuna dikkat edenlerin gönlünü çelmiş durumda.

Tatlılarını bir kenara koyarsak; Mekanın öyle keyifli bir bahçesi var ki hafta sonlarının yeni adresi olmaya aday. Son olarak "Galata Muhallebicisi’nin insanın içini ısıtan hikayesi"ni öğrenmek isterseniz de böyle gelin: Galata Muhallebicisi

Galata Muhallebicisi adres: Teşvikiye Cad. No:55 İmren Apt. Nişantaşı, Şişli

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?