karadeniz-pidecileri-yeni

Her Birine Tek Tek Şans Vermeniz Gereken İstanbul'daki 8 Karadeniz Pidecisi

Favorilerime
Ekle

Pide konusunda elini masaya vuran, tüm ipleri eline alan bir bölge varsa şüphesiz Karadeniz’dir. Bu sebeple 15.yüzyıldan bu yana taş fırında pişirilen Karadeniz pidesi için bir saygı duruşuna geçelim istedik. Hem belki size de bir faydamız dokunur. Öğle molanızda, akşam iş çıkışlarında, keşfedecek lezzet arayışlarınızda bu liste size rehber olur.

İşte İstanbul’da Karadeniz pidesi denilince akan suların durduğu o mekanlar...

Not: Bu içerik ilk olarak 14 Nisan 2017 tarihinde yayınlanmış, 16 Nisan 2019 tarihinde güncellenmiştir.

Fatih Karadeniz Pidecisi'nin çalışanları kurdu: Haçapuri Karadeniz Pidesi

Pidecilerin pidecisi, en ünlüsü, lezzet avcılarının gözdesi Fatih Karadeniz Pidecisi kapandı ama yetenekli çalışanları Haçapuri’de kaldığı yerden devam ediyor. Üstelik daha birkaç aylık bir mekan olmasına rağmen şimdiden müdavimi çok.

Taş fırında odun ateşiyle pişen pideleri çıtır çıtır, sevilmeyecek gibi değil. Yağlı yumurtalı, kavurmalı, kapalı kıymalı, yuvarlak peynirli yumurtalı; çay ya da ayran yanında keyiften dört köşe olacağınız pide çeşitlerinden.

Haçapuri Karadeniz Pidesi adres: Hasanpaşa Mahallesi, Fahrettin Kerim Gökay Caddesi, No 11, Kadıköy, İstanbul

Vedat Milor onaylı: Karadeniz Pide ve Kebap Salonu

foursquare

Gurmelerin rotasını Fatih’e çeviren, lezzeti büyük ama kendisi küçük mekanlarından sadece biri Karadeniz Pide ve Kebap Salonu. Hem de Vedat Milor tescilli! Bir kere demiş "İstanbul’un en iyi pidecilerinden" geri dönüşü yok, keşfetmek lazım.

Salata, közlenmiş biber ve kaşık kaşık yemek isteyeceğiniz tereyağı ikramıyla servis edilen pideler bir hayli büyük. Bir tane ile doymamak mümkün değil yani. Kavurmalı, Karadeniz, kuşbaşılı ve kıymalı ise mekanın favori pidelerinden.

İşini aşkla yapan bir ustadan, yemeğe kıyamayacağınız, hiç bitmesin isteyeceğiniz sıcacık bir lezzetten bahsediyoruz. Yakın zamanda gidile!

Karadeniz Pide ve Kebap Salonu adres: Hacıkadın Mahallesi, Katip Çelebi Caddesi, No 23/B, Fatih, İstanbul

Göztepe'de Karadeniz rüzgarı: Köşem Karadeniz Pide Salonu

foursquare

Karadeniz pidesinin Anadolu Yakası’ndaki en iyi temsilcilerinden biridir o.

Lafı fazla uzatmadan, tel ve kolot peyniriyle hazırlanan Karadeniz peynirli pidesini hatırımıza deneyiniz. Çünkü biz bu lezzetin önünde şapka çıkıyoruz, siz de çıkarın isteriz. Soğanla kavrulmuş kıymalı pidelerinin, kavurmalı ve sadece yağ ve yumurta ile hazırlanan yağlı pidelerinin de seveni çok. Pidelerinden akan o tereyağı bile bir ayağınızı bu mekana bağlayacak cinsten.

Evde çoluk çocuk sevindirmelik, öğle molalarında mide şenlendirmelik, yemeyip de yanında yatmalık bu pideler için rotanızı yakın zamanda Gözetepe’ye çevirin!

Köşem Karadeniz Pide Salonu adres: Göztepe Mahallesi, Tütüncü Mehmet Efendi Caddesi, No 10/A, Kadıköy, İstanbul

1957'den beri: İbrahim Usta Meşhur Karadeniz Pidecisi

İstanbul’daki pide düşkünü arkadaşların burayı bilmemesi, pidelerini denememiş olması imkansız. "Yüzde 100 doğal ve yöresel" mottolu mekan 1957 yılından bu yana ağızları en iyi pideleriyle tatlandırıyor.

Kapalı kıymalı, kavurmalı peynirli pidesi, kaşarlı kıymalı açık pidesi, yumurtalı pidesi ve daha birçok çeşidinin üstüne tanımıyoruz.

Gitmeden evvel "Öyle çayımı alıyım, ayranımı höpürdeteyim, dakikalarca oturayım, keyif çatayım" diye hayaller kurmayın! Mekan epey küçük. Toplasan 5-6 masası var. Hatta yer bile bulamamanız mümkün. Öyle bir durumda vazgeçmeyin, alıp yolunuza devam edin!

İbrahim Usta Meşhur Karadeniz Pidecisi adres: Zeyrek Mahallesi, Büyük Karaman Caddesi, No 34, Fatih, İstanbul

Çorba da içiniz: Yaşar Bafra Pide Kebap Salonu

foursquare

Tarifini sır gibi sakladıkları çorbalarıyla da ün salmış mekan Anadolu Yakası’daki pideseverlerin sıklıkla uğradığı mekanlardan.

Menüsünde kapalı kıymalı, açık pastırmalı, kapalı beyaz peynirli gibi bilindik pide çeşitleri var. Özellikle açık karışık pidesi üstüne methiyeler yazan birçok arkadaş tanıyoruz. Başta da söylediğimiz siz siz olun oturur oturmaz özel çorbalarından söyleyin. Bu bol sarımsaklı çorbasıyla iştahları iyice açtıktan, içleri ısıttıktan sonra sıra o leziz ötesi pidelerinden mideye indirebilirsiniz. Afiyet olsun!

Yaşar Bafra Pide kebap Salonu adres: Ahmediye Mahallesi, Halk Caddesi, No 55, Üsküdar, İstanbul

Tıka basa doymalık: Pidesun

Doymadan kalkmak istemiyorsanız Kadıköy'ün en eli bol, en lezzetli pidecilerinden Pidesun ile tanışmalısınız. Porsiyonları oldukça büyük olan Pidesun'un fiyat-kalite dengesi de tam yerinde.

Vedat Milor'un da tavsiyelerinden biri olan Pidesun'un sahipleri Samsunlu olduğundan Bafra pidesini burada layıkıyla yiyebiliyorsunuz. Ama Bafra pidesi dışında bir şey denemek isterseniz kapalı kıymalısı ve kavurmalısının da çok beğenildiğini söyleyelim.

Bu arada turşuları da enfes!

Pidesun adres: Caferağa Mahallesi, Şükran Apt, Moda Cd. 67/B, 34710 Kadıköy/İstanbul

Elle yensin: Lider Pide

Pide çeşitleri konusunda zenginliği konusunda herkesim hemfikir olduğu Lider Pide İstanbul'un en tanınan Karadeniz pidecilerinden biri. Pideleri elle yemenin neredeyse zorunlu olduğu Lider Pide'de kıymalı-yumurtalı açık pide hemen herkesin favorisi olmuş durumda.

Çıtır çıtır hamuru ve bol malzemesiyle Lider Pide'nin pidelerine mutlaka şans vermelisiniz.

Lider Pide adres: Tepeüstü Mahallesi, Ihlamurkuyu Mahallesi, Poyraz Cd. No:17, 34771 Ümraniye

Lezzetinin sırrı hamurunda saklı: Karadeniz Tadal Pide Salonu

facebook

facebook

Vedat Milor'un önerdiği bir yerdeyiz yine. Şöyle diyor Milor: "Un güzel, maya kaliteli, tereyağı iyi, fırın doğru, usta ‘pide hamuru nasıl açılır’ın profesörü. Mayalama süresi bir-bir buçuk saat arasıymış. Kavurmalı pideyi açık yedik. Enfesti."

Trabzonlu Murat Usta'nın ellerinden çıkan pidelerin lezzet sırrı ise hamurun pişirme yönteminde saklı. Açık çiğ kıymalısı ve kavurmalısı Tadal'ın müdavimlerinin favorisiyken pidenin üzerine sütlaç yemeden de bu nefis mekandan ayrılmayın deriz.

Sultanbeyli'ye yolunuz düşerse mutlaka aklınızda olsun.

Karadeniz Tadal Pide Salonu adres: Abdurrahmangazi Mahallesi, Yeşil Cd. No:8, 34920 Sultanbeyli/İstanbul


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

4

mstcoban7 Mayıs 2019 13:47
Merhaba , Bu güzel çalışma için tebrik ederim. Karadeniz pidesi ile ilgili bölümü örünce yorum yazmadan geçemedim. Elbette her biri farklı bir damak tadı ama İkitelli İmsan Sanayi Sitesinde bulunan Pide Deryası ' da burada olmalı diye düşünerek yazmak istedim. Tavsiye ederim, mutlaka deneyin. PİDE DERYASI Adres: İmsan San Sitesi İkitelli Caddesi E Blk No 13/14, 34307 Küçükçekmece Telefon: (0212) 472 85 00
Yanıtla
Hatice Söylemez18 Nisan 2019 01:43
Sultanbeylideki "Karadeniz Tadal Pide Salonu" 10 numara efsanedir. Vedat Milör de tavsiye etmiştir. Listede göremedim, çok üzüldüm. :( Adresi: Abdurrahman Gazi Mah. Yeşil Cad. No:8 Sultanbeyli İstanbul
Yanıtla
Duygu Arslan 18 Nisan 2019 09:51
Yanıtla
Merhaba Hatice Hanım, sizi mi kıracağız? (: Öneriniz doğrultusunda güncelledik listemizi. Çok teşekkür ederiz. <3
Hatice Söylemez 21 Nisan 2019 00:46
Yanıtla
Çok teşekkür ederim. Ne kadar naziksiniz. :)

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?