TARİF / YAZI GÖNDERMEK İÇİN
/

Her Birine Tek Tek Şans Vermeniz Gereken İstanbul'daki 8 Karadeniz Pidecisi

yemek.com
Ben de Yemek.com'un yazarlarından biri oldum. Masa çok geniş, sen de otursana!

Sıkça Yenen Konular

Pide konusunda elini masaya vuran, tüm ipleri eline alan bir bölge varsa şüphesiz Karadeniz’dir. Bu sebeple 15.yüzyıldan bu yana (vikipedinin yalancısıyız) taş fırında pişirilen Karadeniz pidesi için bir saygı duruşuna geçelim istedik. Hem belki size de bir faydamız dokunur. Öğle molanızda, akşam iş çıkışlarında, keşfedecek lezzet arayışlarınızda bu liste size rehber olur.

İşte İstanbul’da Karadeniz pidesi denilince akan suların durduğu o mekanlar;

Fatih Karadeniz Pidecisi'nin çalışanları kurdu: Haçapuri Karadeniz Pidesi

foursquare

Pidecilerin pidecisi, en ünlüsü, lezzet avcılarının gözdesi Fatih Karadeniz Pidecisi kapandı ama yetenekli çalışanları Haçapuri’de kaldığı yerden devam ediyor. Üstelik daha birkaç aylık bir mekan olmasına rağmen şimdiden müdavimi çok.

Taş fırında odun ateşiyle pişen pideleri çıtır çıtır, sevilmeyecek gibi değil. Yağlı yumurtalı, kavurmalı, kapalı kıymalı, yuvarlak peynirli yumurtalı; çay ya da ayran yanında keyiften dört köşe olacağınız pide çeşitlerinden.

Mekan Kadıköy Belediyesi’nin hemen karşısında. Anlayacağınız yine Kadıköylü’nün misler misi bir mekanı daha oldu! Sadece Kadıköylü değil tüm İstanbullu’nun tadı çıkarması dileğiyle!

Haçapuri Karadeniz Pidesi adres: Hasanpaşa Mahallesi, Fahrettin Kerim Gökay Caddesi, No 11, Kadıköy, İstanbul

Vedat Milor onaylı: Karadeniz Pide ve Kebap Salonu

foursquare

Gurmelerin rotasını Fatih’e çeviren, lezzeti büyük ama kendisi küçük mekanlarından sadece biri Karadeniz Pide ve Kebap Salonu. Hem de Vedat Milor tescilli! Bir kere demiş "İstanbul’un en iyi pidecilerinden" geri dönüşü yok, keşfetmek lazım.

Salata, közlenmiş biber ve kaşık kaşık yemek isteyeceğiniz tereyağı ikramıyla servis edilen pideler bir hayli büyük. Bir tane ile doymamak mümkün değil yani. Kavurmalı, Karadeniz, kuşbaşılı ve kıymalı ise mekanın favori pidelerinden.

İşini aşkla yapan bir ustadan, yemeğe kıyamayacağınız, hiç bitmesin isteyeceğiniz sıcacık bir lezzetten bahsediyoruz. Yakın zamanda gidile!

Karadeniz Pide ve Kebap Salonu adres: Hacıkadın Mahallesi, Katip Çelebi Caddesi, No 23/B, Fatih, İstanbul

Göztepe'de Karadeniz rüzgarı: Köşem Karadeniz Pide Salonu

foursquare

Karadeniz pidesinin Anadolu Yakası’ndaki en iyi temsilcilerinden biridir o. Lafı fazla uzatmadan, tel ve kolot peyniriyle hazırlanan Karadeniz peynirli pidesini hatırımıza deneyiniz. Çünkü biz bu lezzetin önünde şapka çıkıyoruz, siz de çıkarın isteriz. Soğanla kavrulmuş kıymalı pidelerinin, kavurmalı ve sadece yağ ve yumurta ile hazırlanan yağlı pidelerinin de seveni çok. Pidelerinden akan o tereyağı bile bir ayağınızı bu mekana bağlayacak cinsten.

Evde çoluk çocuk sevindirmelik, öğle molalarında mide şenlendirmelik, yemeyip de yanında yatmalık bu pideler için rotanızı yakın zamanda Gözetepe’ye çevirin!

Köşem Karadeniz Pide Salonu adres: Göztepe Mahallesi, Tütüncü Mehmet Efendi Caddesi, No 10/A, Kadıköy, İstanbul

Samsun'un o meşhur pidesi: Bafra Pide

foursquare

Canınız şöyle en güzelinden bir Bafra pidesi çekerse soluğu burada almalı. 1981 yılından bu yana Samsun’un bu meşhur pidesini hakkıyla yapan mekanın şimdilerde 3 şubesi var.

Pidenizi ister kapalı ister açık isterseniz de yuvarlak alabileceğiniz mekandaki pideler taş fırında odun ateşinde pişiyor. Üstelik menüsü, listedeki birçok mekana göre bir hayli çeşitli. Patatesliden ıspanaklıya, kabaklıdan kaşarlı patlıcanlıya, kavurmalıdan kıymalıya kadar her ağız tadına yakışan pideler sizi bekliyor. İçinizde bu efsane lezzeti denemeyen, pidenin en eski adresi bu mekana uğramayan varsa şu üç rotayı bir kenara yazın: Kızıltoprak, Kozyatağı ve Esentepe.

Bafra Pide adres: Zühtüpaşa Mahallesi, Hasan Amir Sok. No: 21, Kızıltoprak, İstanbul

Lütfen kapalı pide seçiniz: Pideban Karadeniz Pidecisi

foursquare

Karadeniz pidesinin zincirli mekanı Pideban ile tanışın. Etiler, Koç Üniversitesi, Sarıyer gibi 4 noktada şubesi olan mekan, malzemelerin birçoğunu Karadeniz’den getiriyor.

Menüsünde sucuklu, pastırmalı, kavurmalı ve kıymalı gibi etoburları kendine hayran bırakacak pideleri var. Mekanın imzasını taşıyan Ban ve mantarlı pidesiyle çeşitli duygusal bağlar kurmuş arkadaşlarımız da yok değil. Önerimiz açık ya da yuvarlak pideden ziyade kapalı olanlarını tercih etmeniz. Çünkü yok böyle pofuduk leziz! Yanında ikram ettikleri karışık turşu tabağı da iştahınızı ikiye katlayacak cinsten.

Giresun’dan İstanbul’a gelen bir ailenin emeği var Pideban’da. Karınlar zil çaldığı anda 1977’den beri de bu lezzeti İstanbullular ile tanıştıran bu mekanda bitmeli!

Pideban Karadeniz Pidecisi adres: Merkez Mahallesi, Nalbant Çeşme Caddesi, No 5, Sarıyer, İstanbul

1957'den beri: İbrahim Usta Meşhur Karadeniz Pidecisi

foursquare

İstanbul’daki pide düşkünü arkadaşların burayı bilmemesi, pidelerini denememiş olması imkansız. "Yüzde 100 doğal ve yöresel" mottolu mekan 1957 yılından bu yana ağızları en iyi pideleriyle tatlandırıyor.

Kapalı kıymalı, kavurmalı peynirli pidesi, kaşarlı kıymalı açık pidesi, yumurtalı pidesi ve daha birçok çeşidinin üstüne tanımıyoruz.

Gitmeden evvel "Öyle çayımı alıyım, ayranımı höpürdeteyim, dakikalarca oturayım, keyif çatayım" diye hayaller kurmayın! Mekan epey küçük. Toplasan 5-6 masası var. Hatta yer bile bulamamanız mümkün. Öyle bir durumda vazgeçmeyin, alıp yolunuza devam edin!

İbrahim Usta Meşhur Karadeniz Pidecisi adres: Zeyrek Mahallesi, Büyük Karaman Caddesi, No 34, Fatih, İstanbul

Eve siparişi de var: Samsun Pide Evi

foursquare

Her lezzet ötesi mekanın Fatih’te olduğu gerçeğini çürüten Samsun Pide Evi ile huzurlarınızdayız. Her ağız tadına uygun pidesiyle tanınan, Samsun pidesinin İstanbul’daki en iyi temsilcisi olan mekan için rotayı bu kez Suadiye’ye çeviriyoruz.

Yağlı yumurtalı pide, kapalı kıymalı, kuşbaşılı, Trabzon peynirli yok satanlardan. Mantarlı, salçalı, patlıcanlı kıymalı, salamlı pideleri de her yerde bulamayacağınız çeşitlerden. Pideleri açlık durumunuza göre 1 ya da 1.5 porsiyon olarak da alabilirsiniz.

Evlere sipariş için de şöyle gelin: Yemekesepeti/Samsun Pide Evi

Samsun Pide Evi adres: Suadiye Mahallesi, Şemsettin Günaltay Caddesi, Şehit Evliya Sokak, No 41/1, Kadıköy, İstanbul

Çorba da içiniz: Yaşar Bafra Pide Kebap Salonu

foursquare

Tarifini sır gibi sakladıkları çorbalarıyla da ün salmış mekan Anadolu Yakası’daki pideseverlerin sıklıkla uğradığı mekanlardan.

Menüsünde kapalı kıymalı, açık pastırmalı, kapalı beyaz peynirli gibi bilindik pide çeşitleri var. Özellikle açık karışık pidesi üstüne methiyeler yazan birçok arkadaş tanıyoruz. Başta da söylediğimiz siz siz olun oturur oturmaz özel çorbalarından söyleyin. Bu bol sarımsaklı çorbasıyla iştahları iyice açtıktan, içleri ısıttıktan sonra sıra o leziz ötesi pidelerinden mideye indirebilirsiniz. Afiyet olsun!

Yaşar Bafra Pide kebap Salonu adres: Ahmediye Mahallesi, Halk Caddesi, No 55, Üsküdar, İstanbul

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?