http://www.muzeyyen.com.tr/galeri/  muzeyyen.com.tr

Kadıköy’ün Yeşil Yanı, Mutlu Semt Koşuyolu’ndan 6 Harika Mekan

Favorilerime
Ekle

Her semtini farklı nedenlerden ötürü ayrı ayrı sevdiğimiz Kadıköy yine rotamızda. Bu kez yepyeni mekanları ile Moda ya da atölyeleri, tasarım dükkanları ve murallarıyla Yeldeğirmeni’ni değil Koşuyolu’nu mercek altına alıyoruz. Bu en yeşil semtin gidilesi mekanlarını sıralıyoruz.

Vaktiniz varsa eğer; Anadolu Yakası’nın ikinci en büyük yeşil alanı Validebağ Korusu’nda yürüyüş yapmalı, Adile Sultan Kasrı’nı ziyaret etmeli. İstanbul’da sayıları gittikçe azalan 2-3 katlı mimari harikası evleri fotoğraflamalı.

Sonra ver elini Koşuyolu’nun nefis mekanları, restoranları, kafeleri...

Not: Bu içerik ilk olarak 27 Ocak 2017'de yayınlanmış, 24 Mayıs 2019 tarihinde güncellenmiştir.

Sanki ışınlanma makinesi: Radika

Radika, atmosferi ile sizi Cunda’ya ışınlayacak en sıcak Koşuyolu mekanıdır. Yemyeşil bahçesi, mezeleri, pöti kare masa örtülerine mest olduğumuz mekan ismini Ege’nin şifa bitkisi radikadan alıyor.

Menüsü de mekanın ismi ve tasarımından geri kalmıyor, Ege’ye has ne varsa mutfağından bir bir çıkarıyor; Kabak çiçeği dolma, sakızlı enginar, kalamata mezesi, grek salata, güveçte Ege otları, karides güveç, kabaklı Girit böreği, asma yaprağında keçi peyniri arıtma bu parmak yedirten lezzetlerden birkaçı. Üstelik içinden acuka, Girit böreği, Bozcaada’dan gelen domates reçeli, biberli lor geçen serpme kahvaltısı da şahane.

Sessiz sakin bir akşam geçirmek ya da huzurlu bir pazar günü için nefis bir mekan ararsanız Radika sizi bekler.

Radika adres: Koşuyolu Mahallesi, Kalfa Çeşmesi Sokak, No 30, Kadıköy, İstanbul

Koşuyolu denince akla: Ceviz Ağacı

Artık bilmeyeni yoktur ama bir Koşuyolu yazısı yazıyorsak Ceviz Ağacı’nı es geçmek olmaz.

Kahve molalarının, tatlı krizlerinin tek adresi bu mekanda; gözünüzü boyayacak o kadar şey var ki hangisinden başlasak? Vitrindeki rengarenk pastalardan mı kaşık kaşık mideye indirmelik sütlü tatlılarından mı? İçinden meyve fışkıran waffle ve baklavalarının da müdavimiyiz.

2008’den bu yana her öğüne yakışır lezzetleriyle birçok kişiyi mest eden mekana yolunuzu düşürmeli!

Ceviz Ağacı adres: Koşuyolu Mahallesi, Muhittin Üstündağ Caddesi, No 85, Kadıköy, İstanbul

Koşuyolu'na gitmişken uğramadan olmaz: Ezineli Gurme

Koşuyolu’nda kahvaltı yapılabilecek en iyi yerlerden biri olarak tanıdığımız Ezineli Gurme de listemizin olmazsa olmazlarından. İştah açan ve fark yaratan pek çeşitli kahvaltısı tamamen doğal malzemeleriyle hazırlanıyor. Yöresel lezzetleri ön planda tutan bu mekandaki ürünler ta Ezine, Ayvacık, Bozcaada gibi Kuzey Ege’nin incilerinden geliyor.

Tarhana, köy yumurtası, süt reçeli, erişte, köy ekmeği gibi birçok doğal ürünü de yine buradan satın alabilirsiniz. Sözün kısası sadece karın doyurmak için değil alışveriş yapmak için de uğrayabilirsiniz.

Ezineli Gurme adres: Koşuyolu Mahallesi, Ali Dede Caddesi, No 9/B, Kadıköy, İstanbul

Menüsünde yok yok: Kirpi Cafe

Zengin menüsüyle günün her saati gidilesi adreslerden Kirpi Cafe, dilerseniz arkadaşlarınızla birlikte gidip eğlenceli zamanlar geçirebileceğiniz, dilerseniz de tek başınıza gidip kafa dinleyebileceğiniz huzurlu adreslerden.

Size en büyük önerimiz, mutlaka aç karnına gidiniz.

Kirpi Cafe adres: Koşuyolu Mahallesi, Mehmet Akman Sokak, No 31, Kadıköy, İstanbul

Fakat bu derin bir tutku: Müzeyyen

muzeyyen.com.tr

http://www.muzeyyen.com.tr/galeri/ muzeyyen.com.tr

Müzeyyen semtin deyim yerindeyse en cicili bicili mekanı. Mavi panjuru, pöti kare masa örtüsü, vintage dekorasyonu, emayeleri ile Ege rüzgarları estiren bu mekan yine Ege’yi aratmayacak kahvaltı seçenekleri ve mezeleriyle yüz güldürüyor.

İç açan renkleriyle güne iyi başlamak için başlı başına bir neden. Tamamen doğal olan, fabrikasyon bir ürüne rastlamayacağınız kahvaltısında Türkiye’nin dört bir yanından gelen ürünler var; Kars eski kaşar, Antakya'dan sürk peyniri, Kars’tan bal, Zile pekmezi, Ezine eskitilmiş beyaz peynir, Manyas lor, Çeşme Ovacık zeytinleri, Kastamonu siyez unundan ekşi mayalı ekmek, Mersin’den gelen reçeller…

"Alaçatı’ya gidemiyorsanız o size gelsin" tadında bir mekan, en yakın zamanda gidile!

Müzeyyen adres: Koşuyolu Mahallesi, Kalfa Çeşmesi Sokak, No 4, Kadıköy, İstanbul

Bu tatlılar tatlı sevmeyeni bile krize sokar: Kukis

instagram

instagram

Koşuyolu'na gitmişsiniz, canınız şöyle en lezzetlisinden bir tatlı yemek istemişsiniz diyelim... Gideceğiniz yer tabii ki belli! Vitrininin önünden uzun süre ayrılmak istemeyeceğiniz bu mekan "Ben ağzıma tatlı sürmem, tatlıyı hiç sevmem" diyenleri bile tatlı krizine sokacak kadar iddialı.

O zaman sözü hiç uzatmadan sizi böyle alalım.

Kukis adres: Acıbadem Mahallesi, Acıbadem Caddesi, No 154/A, Üsküdar, İstanbul


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

cevizagaci15 Mayıs 2018 12:56
Merhaba, Ceviz ağacı olarak teşekkür ederiz yorumlarınız için! https://cevizagaci.com/
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?