Editor
YAZI GÖNDERMEK İÇİN
/

Fajitasına Tortilla Banarsınız: İstanbul'da Fajita Yiyebileceğiniz En İyi 8 Mekan

https://tr.foursquare.com/v/big-chefs/4ffc35d6e4b09f68362ce9f3/photos?openPhotoId=5432b772498ef1634117c1be | foursquare

“Şu hayatta seni en çok mutlu eden mutfak nedir” diye sorarsanız biri Hindistan birisi de Meksika mutfağı derim. Acısıyla baharatıyla gözüm döner yedikçe yiyesim gelir.

Benim için bir chimichanga bir burrito değil ama severim yine de fajitayı. Tex-Mex mutfağının en popüler ve en gösterişli yemeği sonuçta. Mutfaktan çıktığı anda cozurdayan sesi gelmeye başlar zaten. Eğer olduğunuz mekanda bir nedenden dolayı dikkat çekmek isterseniz (eski sevgiliniz de oradadır mesela) fajita söyleyin sizi hemen fark edecektir.

Bizim damak tadımıza da epey bir yakın. Bu lezzetten mahrum kalmamak için fajita nerelerde yenir, sıraladım.

Cipsle başlanır: Picante

İstanbul’da üstüne başka bir Meksika restoranı tanımıyorum. Mekan Asmalımescit’te The House Cafe’nin hemen karşısında. İçeriden gelen neon ışıklar hemen dikkatinizi çekecektir.

Gelelim yemeğe; burada yemeğe cipsle başlamazsanız olmaz, yanında da domatesli salsa olacak tabii. Sonrasında fajitalara geçebilirsiniz. Birçok mekanda iki çeşit fajita vardır: biri tavuk diğeri et fajita. İsteğe göre de karışık şekilde alabilirsiniz. Ama burayı seviyorum dediysem bir sebebi var. Burada, tavuk, et, karides ve sebzeli fajita bulabilirsiniz. Yanında da öyle üç tane sosla yetinmiyorlar. Fajitanız salsa, ekşi krema, marul, turşu jalapeno, kaşar ve avokado sos eşliğinde geliyor. Tortilla ekmeklerini de unutmayalım. Meksika restoranına gidip de şarap içmek olmaz, margaritadan şaşmayın!

İçeride gösterişli yemek fotoğraflarının yanı sıra çekebileceğiniz kocaman bir şapkadan yapılmış aydınlatma, duvarda küçüklü büyüklü bir sürü ayna var.

Epey bir küçük, toplasanız 10 masa var yok. Bu sebeple rezervasyon yaptırmanızda yarar var.

Picante adres: Asmalı Mescit Mh., Tünel Myd No:8, 34430 İstanbul

Margarita içilir: Big Chefs

Meksika yemeklerine yakın duruşuyla hayranı olduğumuz bir diğer mekandayız şimdi. Ben Tarabya’daki denize sıfır Big Chefs’in hastası olsam da Nişantaşı, Kanyon, Şişhane’de de var ama amaç fajita yemekse zorlamamak lazım.

Sotelenmiş soğan, kırmızı biber, yeşil biber ve yanında ekşi krema, salsa dip, rende peynir ve avokado sos ile servis edilen fajitalar çok çeşitli. Hot beef, dana etli, combo, tavuklu fajita. Bir de menüye sonradan eklenen benim de favorim olan fajita con carne var. Diğerlerine göre epey bir acılı. Pardon ama fajita yanına yine margarita içmenizi önereceğim.

Eve sipariş vermek için: Big Chefs Ataşehir
Big Chefs adres: Yeniköy Caddesi No: 80 Tarabya

Sosundan tadılır: Ranchero

Kendisi İstanbul’da tanıdığım ikinci Meksika restoranı, üç yerde şubesi var: Trump Towers, Suadiye ve Nişantaşı’nda. Picante’ye göre fiyatları daha uygun.

Buradaki fajitalar tavada karamelize soğan, renkli biber ile servis edilirken yanına da Ranchero sos, charros, peynir ve guacamole geliyor. Birçok mekan gibi tavuk ve et seçenekleri var ya da combo dedikleri ortaya karışık.

Buranın güzelliği masaya oturur oturmaz ikram edilen cips ve soslar. Bir de hesap istediğinizde shot bardaklarında hazırladıkları meyveli kokteyller. Masa sandalyesiyle, margarita bardaklarıyla, dekorlarıyla fazla renkli ve eğlenceli bir mekan.

Zaten İstanbul’da Meksika restoranları bir elin parmaklarını geçmez, kıymet bilelim.

Tüm restoranlar için detaylı bilgi: Ranchero

Nachos'u delirtir: Hard Rock Café

Hani şu sessiz sedasız açılan, dünyadaki örneklerine karşın pek de dikkat çekmeyen kafeden bahsediyoruz. O sokaktan neyse ki sürekli geçerim. İlk açıldığı hafta görür görmez gittim. Türkçe konuşmama rağmen bana İngilizce cevap veren çalışanları görünce şaşırdım. Bir an olsun İstanbul’dan uzaklara gittiğim için mutlu oldum. Amerika’daki sistem ile aynı işliyor. Kapı önünde isminiz alınıyor. Sonra sizi başka bir çalışana havale ediyorlar onunla birlikte masanıza doğru yürüyorsunuz. Sonra o çalışandan bir ilgi bir ilgi, sormayın! Sipariş haricinde en az iki kez masaya hal hatır sormak için uğruyor.

Menü çok çeşitli, her şey var. Başlangıçlar için Hard Rock Nachos söyledik biz. Bu konuda fazla iddialıyım; İstanbul’da yediğim en lezzetli en peynirli nachosdu! Mekanda en çok steak, burger ve fajita tercih ediliyor. Konumuz fajitaysa biraz daha açık olmakta fayda var. Fajitalar üç çeşit: ızgara piliç, ızgara karides, ızgara sebze. Nedense etli fajitayı menüden çıkarmışlar. Yanında ne var ne yok? Pico de gailo mini salata, Monterey Jack ve çedar peynirleri, taze hazırlanmış avokado sos, ekşi krema ve sıcak sıcak tortilla.

Not: Mekanda rezervasyon alınmıyor.

Hard Rock Cafe adres: Asmalı Mescid Mah. Mesrutiyet Cad. No:3 34430 Beyoglu Istanbul

Tam bir Meksikandır: Happy Moon’s

Tex-Mex mutfağın İstanbul’da vücut bulmuş hali. Maalesef bu lezzet Anadolu Yakası’nda üç yerde var ama Avrupa taraflarında bir tane bile yok :/ Yolunuz o taraflara düşerse buraya uğramayı unutmayın.

Menüsü oldukça zengin. Quesadilla, burritos, enchilada ve fajita favori Meksikan yemeklerimden ve dördü de burada var. Hem de çeşit çeşit. Soğan ve renkli biber yatağında gelen fajitanız ekşi krema, salsa ve avokado püresi ile servis ediliyor.

Deniz manzaralı olan Kalamış’taki şubesi ise favorimiz.

Happy Moon's adres: Caddebostan Mh. Kadıköy/İstanbul

Porsiyonlar büyüktür: Kırıntı

Kalabalık grupların, sinema çıkışlarının vazgeçilmezidir kendisi. Nedendir bilinmez hep gençtir, enerjiktir.

New York Steak favorim olsa da buranın da fajitası küçümsenemez. Her tabak kocaman geldiği için fajitanın büyüklüğünü artık siz düşünün. Et, tavuk ve combo seçeklerinin olduğu fajita, ekşi krema, salsa ve avokado sos eşliğinde cozur cozur masanıza geliyor.

Menüye acılı Meksika fasulyesi de eklenmiş gidip hemen yemeli!

1981 yılında 8 masa ile yola başlayan Kırıntı’nın şimdi Nişantaşı, Bebek, Bağdat Caddesi ve Moda’da şubeleri bulunuyor. Hangisi yakınsa artık.

Tüm restoranlar için detaylı bilgi: Kırıntı

Eski Kadıköylüdür: Viktor Levi

Birçok yeni açılan mekana karşın Kadıköy’ün yerlilerindendir kendisi. Daha çok da şarap ve peynir tabağı için gideriz. Ama bir ortamda şarap ön plandaysa orası her halükarda romantik bir mekandır. Bu sebeple akşam yemeklerinizi de bu sıcak mekanda değerlendirebilirsiniz.

Fajitalarda ise etli, tavuklu ya da combo seçenekleriyle birçok mekan gibi fark yaratmamış. Bunun dışında steakler ve makarnaları da tercih edilenler arasında.

Mekan ayrıca bu havada bile içinizi ısıtacak bir bahçeye sahip.

Viktor Levi adres: Caferağa Mh., 34710 Kadıköy/İstanbul

Anadolu mantarıdır: Kirpi

Bu mekanımız da Anadolu’da mantar gibi çoğalıp Avrupa’ya yüz göstermeyenlerden. 6 şube içinde favorim Caddebostan’daki. Tasarımıyla, özellikle yazın çıkmak istemeyeceğiniz bahçesiyle bizim gözdemiz. İki katlı ev ortamıyla burada saatlerce vakit geçirebilirsiniz.

Gelelim yemeğe: Burasının bir fajitaları bir de Kirpi kebabı meşhur. Kızgın tava içerisinde gelen Meksika baharatları ile ızgara edilmiş tavuk ya da bonfile fajitalar hazzın ötesinde bir şey. Afiyetle yiyiniz!

Tüm restoranlar için detaylı bilgi: Kirpi

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?