Pürüzsüz Kıvamın Tüm Sırları Burada: Humus Yapmanın Püf Noktaları

Favorilerime
Ekle

Ortadoğu mutfağında başlıyor humusun ilk hikayesi. Lübnan, Suriye taraflarında geleneksel lezzetlerden biri haline gelen, nohutla ve tahinin enfes buluşmasına imza atan nefis bir meze. Ülkemizde de başkenti pek tabi Hatay mutfağı. Nohutların baharatlar, zeytinyağı, limon suyu, sarımsak ve tahinle birlikte güzelce harmanlanması mantığına dayanıyor. Ancak pek tabi pürüzsüz kıvamının, mükemmel tadının sırları var. Gelin bugün ustalarının elinden çıkmıştan farksız humuslar hazırlamak için girelim mutfağa. Tüm sırları bizden, yapması da sizden. Şimdiden ellerinize sağlık.

Humus yapmanın püf noktaları

humus-yapmanin-puf-noktalari1

Birçok farklı humus çeşidi de olmaya başladı. Pastırmalı humustan bal kabaklısına, pancarlısından köz patlıcanlısına kadar içine farklı malzemeler konularak hazırlanan onlarca farklı hali mevcut. Ancak bizim bugünkü konumuz klasik bir humus tarifi. Tarifin tüm püf noktaları için hadi buyurun.

Nohutların kabuklarını olabildiğince çıkarmak gerek

humus-yapmanin-puf-noktalari1-1

İlk aşama iyi kalitede bir nohut seçmek ve nohutları bir gece önceden suda bekletmek. Suda beklettikten sonra ise güzelce yumuşayana kadar haşlamak. Nohutları haşlarken de püf noktaları var. Onun için de sizi şuradan alalım: Nohut nasıl haşlanır?
Nohutlar haşlandıktan sonra haşlama suyunun bir kısmını mutlaka saklayın. Bu su, humusu yaparken kıvam vermek için gizli malzemelerden biri. Hem de nohutun tüm lezzeti suyunda da olduğu için humusunuzun tadı çok daha nefis olacaktır.

humus-yapmanin-puf-noktalari2

Süzdürdüğünüz nohutların kabuklarını çıkarmaya özen gösterin. Kabuksuz şekilde olan nohutlar daha pürüzsüz bir kıvam yakalamanın olmazsa olmazı. Nohutların kabuklarını kolayca çıkarmak için suda bekletebilir veya iki mutfak havlusunun arasına alıp birbirlerine sürtürek kolaylıkla çıkarabilirsiniz. Ardından nohutları blendera alabilirsiniz.

Çifte kavrulmuş tahin kullanmak işin lezzet sırlarından

humus-yapmanin-puf-noktalari3

Sıra geldi diğer malzemelere. Tahin bu tarifin olmazsa olmazı. Tahini çifte kavrulmuş olanlardan seçerseniz humusunuzun lezzeti çok daha nefis olacaktır. İyi kalitede bir zeytinyağı, sarımsak, limon ve kimyon da yine humusa lezzet katan diğer malzemeler. Malzemeleri robottan geçirirmeden önce tüm sıvı malzemeleri bir kapta güzelce karıştırın. Ardından nohutla birlikte çekin.

Pürüzsüz bir kıvam için içerisine buz ekleyin

humus-yapmanin-puf-noktalari4

Sıvı malzemeleri bir kapta karıştırdıktan sonra ilave etmek kıvamının mükemmel olmasını sağlayan püf noktalarından biri. Bir diğer önemli püf noktası ise buz küpleri atmak. Tüm malzemeleri robottan geçirdikten sonra içerisine 1-2 tane buz küpü atıp tekrar geçirin. Pürüzsüz, muhteşem bir kıvam elde edeceksiniz.

Servis aşamasında mutlaka baharatlar ve zeytinyağı ilavesinde bulunun

humus-yapmanin-puf-noktalari5

Humusunuz hazır! Üzerine haşlanmış nohutlardan ilave etmek, sumak, kimyon gibi baharatları biraz da üzerine serpmek tadına tat katacaktır. Son dokunuş ise yeşillikler ve zeytinyağıyla olmalı. Afiyetler olsun.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?