https://yemek.com/tarif/peynirli-otlu-gozleme/ | Patatesli Otlu Gözleme Tarifi

Anadolu Mutfağının Samimiyetini Sofralarınıza Taşıyan 8 Farklı Gözleme Tarifi

Favorilerime
Ekle

Sac üzerinde odun ateşi ile pişirildiğinde tadına doyum olmayan gözlemeler Türk mutfağının en güzel detaylarından biri. Anadolu samimiyetini soframıza taşıyan gözleme evde yapıldığında da insana doyumsuz bir mutluluk veriyor, çayın yanında, kahvaltıda hatta akşam yemeğinde yemeden durulmuyor.

İçine hangi malzemeyi koyarsanız koyun anında ziyafete dönüşebilen gözlemeleri çeşit çeşit hazırlayın, sıcak sıcak sofranıza konu edin, sevdiklerinizi mutlu edin diye evde kolayca yapabileceğiniz gözleme tariflerini bir araya getirdik.

Yanında çay mı, ayran mı içeceğinize karar vermek artık size kalmış.

"Yapılışlarını adım adım izlemek istiyorum" diyenlere özel bonusumuzla başlıyoruz: 4 çeşit ev usulü tavada gözleme tarifi

Evde kolayca hazırlayabileceğiniz gözlemeler nasıl yapılır tüm detaylarıyla adım adım gösteriyor, dilediğiniz çeşidi yapın diye tam 4 farklı çeşidiyle sunuyoruz. Siz de bu nefis lezzetleri denemek isterseniz yazılı tariflerimize YouTube kanalımızdan kolayca ulaşabilirsiniz.

En klasikle başlayalım: Gözleme tarifi

Gözlemenin hakkını vermek için onu hazır yufkadan değil mayalı hamurdan hazırlıyor, içini istediğimiz malzemelerle süslüyor ve sıcak sıcak soframıza çağırıyoruz. Şimdi sıra sizde.

Kaç tane yersin: Gözleme tarifi

En az yol kenarında satılanlar kadar leziz: Peynirli gözleme tarifi

Peynir ve maydanozun müthiş uyumunu el açması böreklerde nasıl seviyorsak söz konusu ev yapımı gözleme olduğunda da o kadar seviyoruz. En sevilen gözleme tariflerinden biri olan peynirli gözlemeyi en kısa sürede kahvaltı sofranıza davet edin.

Sıcak sıcak: Peynirli gözleme tarifi

En pratiği: Patatesli kolay gözleme tarifi

"Gözlemelerim hemen hazır olsun, çay demlenene kadar sofrada olsun" diyorsanız bu tarife şans verebilirsiniz. Üstelik patates ona çok ama çok yakışıyor.

Yanına da domates, salatalık: Patatesli kolay gözleme tarifi

Kütahya'dan misafirimiz var: Ispanaklı şibit tarifi

Kütahya'nın en meşhur lezzetlerinden şibit de aslında bir tür gözleme. Zira "şibit" kalın sac ekmeğine verilen isim. Biz bu yöresel lezzeti ıspanak desteğiyle yaptık, nefis oldu. Mutlaka denenmeli.

Yöresel lezzetler gibisi var mı: Ispanaklı şibit tarifi

Bu da gözlemenin Uzak Doğulusu: Yeşil soğanlı Çin gözlemesi tarifi

Bir Anadolu lezzeti olan gözlemenin dünyada farklı muadilleri de var. Sadece üç malzemeyle hazırlanan hamuruyla yeşil soğanlı Çin gözlemesi de bunlardan biri. Farklılık arayanlara duyurulur.

Böylesi de güzel: Yeşil soğanlı Çin gözlemesi tarifi

Oklavalar hazırlansın: Patatesli otlu gözleme tarifi

Tıpkı anneannelerinizin, babaannelerinizin elinden çıkmış hissi verecek bir gözleme tarifi için giriyoruz mutfağa bu sefer. Hamuru özene özene açıyor, nefis mi nefis bir patatesli otlu gözleme yapıyoruz.

Her öğün yersin: Patatesli otlu gözleme tarifi

Hintliler de ağzının tadını biliyor: Paratha tarifi

Hint mutfağı'nın en sevilen lezzetlerinden biri olan paratha da bizim gözlemeye çok benziyor. Kahvaltılarda, akşamları yemeğin yanında tükettikleri paratha gözlemeye farklı bir yorum katmak isteyenler için geliyor.

İşin sırrı yağı: Paratha tarifi

Sizden gelenler bonusu: Pırasalı gözleme tarifi

Pırasalı Gözleme Tarifi

Pırasalı Gözleme Tarifi

Gözleme sadece patatesli, peynirli olacak diye bir kaide yok. Kışın en güzel sebzelerinden pırasayla da nefis gözlemeler hazırlayabilir, içine koyacağınız mozzarella peyniriyle farklılıklar yaratabilirsiniz.

Tarifi bize gönderen Elm'e teşekkür ederiz: Pırasalı gözleme tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?