Zeytinyağlı Bamya Tarifi

Salyalanmasın, Kıvamı Hiç Bozulmasın: Bamya Nasıl Pişilir?

Favorilerime
Ekle

Küçükken tabağımızda gördüğümüzde ''Ne bamya mı? Ben yemem bunu'' diye burun kıvırdık. Büyüdükçe ve faydalarını öğrendikçe daha bir yakın hissetmeye başladık. Hatta çocukken ağzına sürmeyenler bir süre sonra afiyetle de yemeye başladı. Seveni ise tabak tabak yemeye devam ediyor. Pişirmesi en hassas olan sebzelerin başında da bamya geliyor.

Birçok insanın o hafif salyalı kıvamını sevmediği için bamya yemek istemiyor. Bu nedenle bamyayı çok doğru bir şekilde pişirmek gerekiyor. Sadece tencere yemeği değil, bamyanın nefis kızartması da yapılıyor. Şahane pişmiş bamyalar için bizim işinize çok yarayacak püf noktalarımız var. Buyursunlar öyleyse.

Tencere pişirme yöntemi

İlki ve en bilinen klasik pişirme yöntemlerinin başında bamyayı tencerede pişirmek geliyor. Çorbası, etli ya da zeytinyağlı yemeği yapılabilen bu sebzeyi özellikle tencerede pişiriyorsanız, salyalanması riskinin önüne geçmek için dikkat etmeniz gereken birkaç püf noktanız var. Öncelikle bamyanızı doğru ayıkladığınızdan emin olun. Sap kısmını çok fazla derine girmeden almaya çalışın. Bunun için hiç kullanılmamış bir açacak ya da minik bir bıçak kullanabilirsiniz. Ardından mümkünse bütün halde pişirme aşamasına geçin.

Bütün bir şekilde pişirmeye çalışmanız önemli. Minik minik kesilip pişirildiğinde bamyaların kıvamının bozulması ve hiç istemediğimiz o salyalı duruma geçmesi olası. Bütün halde pişirildiği takdirde bu durumun önüne geçilmiş oluyor. Bütün malzemelerle bamyalarınızı buluşturduğunuz zaman çok fazla karıştırmamaya özen gösterin. Bamyayı çok karıştırırsanız ezilip içindeki tohumları dışarıya çıkar ve kıvamı bozulur.

Bamyanızın pişme aşamasının ortasında içine mutlaka limon suyu ilave edin. Limon suyu hem onun tüylü yapısını yok etmeye hem de bamyanın bütünlüğünü koruyup, salyalanmamasına yardımcı olur. Hangi tür tencerede bamya yemeği pişiriyor olursanız olun içerisine mutlaka limon suyu eklemeyi ihmal etmeyin. Bunlara dikkat ettiğiniz müddetçe şahane bamya yemekleri pişirebileceksiniz.

Kızartarak pişirme yöntemi

Gelelim bamya sevmeyene bile afiyetle bamya yedirecek diğer bir pişirme yöntemine. Bamyayı kızartarak, tıpkı diğer kızarmış sebzeler gibi tüketebilirsiniz. Dışı çıtır çıtır oluyor ve soslara bana bana yenecek kadar lezzetli bir kıvama geliyor. Kızartarak pişirme yönteminde salyalanma gibi durumda pek söz konusu olmuyor.

Bamyayı doğrudan kızartma durumu pek olmuyor. Önce panelemek ve ardından kızartma işlemine geçmek gerekiyor. Bu işlemi yapmadan önce ortasındaki tohumlu kısmı sevmeyenler için önerimiz baş kısımlarını hafifçe küçültün. Ardından uç kısmını ortadan ikiye hafifçe kesin ve ve tohumlu kısmını çıkarın. Ardından un, galeta unu, yumurta gibi malzemelere ayrı ayrı bulayarak kızartma işlemine geçin. Kızgın yağda kızartmaya özen gösterin. Yapısı itibariyle çok hızlı pişecektir. Dilerseniz minik minik doğrayarak da, bütün halde bırakarak da bamyaları kızartma aşamasına geçebilirsiniz. Bamya kızartması tarifimiz için size şöyle alalım: Bamya kızartması tarifi

Fırında pişirme yöntemi

aishcooks.com

aishcooks.com

Son yöntem ise bamyaları paneleyerek fırında pişirmek. Bu yöntemde bamyalara kızartmadaki gibi şekil verip panelemeniz lezzetini arttıracak. Ancak panelemeden de fırında pişirmeniz mümkün. Isıya dayanıklı bir kabın içerisinde ya da fırın tepsisinin içerisinde 180 derecede bamyalarınızı fırınlayarak çıtır çıtır ve kızartmasından daha hafif bir lezzete ulaşabilirsiniz.

Ellerinize sağlık!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?