thekitchn.com

Yumuşacık Pişsin, Hiç Kurumasın Diye: Antrikot Nasıl Pişirilir?

Favorilerime
Ekle

Akşam yemeğe şöyle yumuşacık, tam kıvamında olmuş bir antrikot pişirmek için mutfağa girdiniz. Biraz fazla pişse suyunu kaybedip sertleşiyor, yumuşasın diye pişirdikçe de lastikleşiyor ve lezzetini kaybediyor. Bazen de çok az pişirip çiğ denecek kıvamda bırakıldığı da oluyor. E haliyle bu da birçok kişinin damak zevkine pek de uygun olmuyor. Peki nedir antrikotu tam kıvamında pişirmenin sırrı?

Her daim lezzeti ve kıvamı yerinde olacak antrikotlar pişirmenin birkaç püf noktası var. Çok basit aşamalarla en iyi restoranlarda yiyeceğinizden çok daha güzel antrikotlar pişirmeniz mümkün.

Etinizi mutlaka marine edin

Öncelikle iyi kalitede bir et almaya özen gösterin. Etiniz ne kadar taze olursa, pişirirken o kadar yumuşacık ve yerken bir o kadar lezzetli olacaktır. Ama işin sırrı biraz da marine etmekte saklı. Etinizin her iki tarafına elinizle ya da fırça yardımıyla zeytinyağı sürün. Tuz ve karabiberle bir güzel ovun. Bir kabın içerisine alın. Üzeri kapalı bir şekilde, buzdolabında en az 1 saat en fazla da 24 saat bekletin. Sarımsak, kekik, biberiye gibi farklı malzemelerle marinasyonlar hazırlayabilirsiniz. Az yağ, tuz ve karabiber en basit marine etme yöntemidir ve etin lezzetinin önüne geçmez. Aklınızda bulunsun.

Tavanızı ısıtın, etinizi mühürleyin

Etinizi buzdolabında dinlendirdiniz. Çıkarıp birkaç dakika oda sıcaklığına gelmesini bekleyin. Bu sırada demir döküm ya da izli tavanızı ocağınızın üzerine alın. Etin demir döküm bir tavanın içerisinde mühürlenmesi önemli. Demir döküm tavalar ısıyı eşit şekilde dağıttıkları ve etin suyunu içinde saklamasına yardımcı olduğu için mühim bir detay. Tavayı orta ateşte güzelce ısıtın.

Ardından etinizi tavanın içerisine koyun. Orta kalınlıkta bir antrikot için bir tarafını 2 dakika diğer tarafını da 2 dakika olmak üzere her iki tarafını yüksek ateşte mühürleyin.

Mühürledikten sonra etinizi fırına verin

Ardından 200 derecede ısıtılmış fırına, etinizi tavanızla birlikte verin. Az pişmiş bir et için 4 dakika, orta pişmiş için 6 dakika, çok pişmiş bir et elde etmek için ise 10 dakika fırında pişirmeniz yeterli olacaktır. Daha uzun süre ya da daha kısa süre pişirirseniz etiniz ya çok az pişmiş kalacaktır ya da çok sertleşecektir. Bu nedenle sürelere dikkat. Verdiğimiz süreler 180-200 gram arası orta kalınlıkta antrikotlar için geçerlidir.

Antrikotu çok pişirmemeye özen gösterin, çıkarıp mutlaka dinlendirin

thekitchn.com

thekitchn.com

Etinizi fırından çıkardıktan sonra hemen servis etmeyin. Tavanızın içerisinde çıkarıp bir kesme tahtasının üzerine alın. Üstünü hafifçe kapatın ve oda sıcaklığında 5 dakika kadar dinlendirin. Lezzetinin oturmasını sağlayın. Ardından dilimleyerek servis edebilirsiniz. Şimdiden ellerinize sağlık.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?