http://ozturklerkayisi.com/3765-gun-kurusu-jumbo.html |ozturklerkayisi.com

Evde En Doğal Yöntemlerle: Kayısı Nasıl Kurutulur?

Favorilerime
Ekle

Devir, her şeyin en sağlıklısını tüketme devri. Kendi elinizle yoğurtlar mayalamak, ekmekler yapmak, salçalar hazırlamak mümkünken afiyetle yiyebileceğiniz kuru meyveleri evde hazırlamak da gayet mümkün. Kurutulmuş meyvelerin içerisinde yeri çok başka olan kayısılar ise kurutması en kolay olanlarından.

Yazın gelişinin habercilerinden biri olan kayısıları tüm yıl afiyetle tüketmenin yolu ise onları kurutmak. Evde kuruttuğunuzda tüm faydası ve lezzetini koruyor, size de güven ve sağlıkla yemek düşüyor. Kurutması ise pek bir pratik.

Güneşte kurutma yöntemi

Halk arasında en çok bilinen yöntemiyle kayısılarınızı nasıl kurutacağınızı anlatmaya başlayalım. Güneşte kurutma yöntemi çok eski yıllardan bu yana kayısıyı tüm yıl afiyetle tüketmek isteyenlerin başvurduğu yöntemlerden biri. Güneşin altında suyunun emilip, giderek kuruması mantığına dayanan bu yöntemle kayısılarınız hafif koyu bir renk alıyor. ''Gün kurusu kayısı'' olarak bilinen kayısılar bu şekilde elde ediliyor. Dışarıdan aldığımız sarı renklerini korumayı başarmış kuru kayısılar, özel üretim aşamalarından geçerek o kıvama ve renge geliyor. Ancak evde benzer renklerde kayısılar elde etmek de mümkün. Gelin şimdi yöntemlerini anlatalım.

Gün kurusu kayısılar için yönteminiz çok basit. Çürük olmayan, çok yumuşak ya da çok sert olmayan kayısılarınızı alın. Güzelce yıkayıp kurulayın. Ardından doğrudan güneş alan bir yere temiz bir bez serin ve kayısılarınızı çekirdekli ve bütün bir halde bezin üzerine dizin. Ardından 3-4 gün bu şekilde bekletin.

Kayısılarınızın üzerine elinizle bastırdığınızda çok hafif suyu çıkar duruma geldiyse elinizle sap kısmına bastırarak çekirdeğinin dışarıya çıkmasını sağlayın. Eğer çok yumuşacık bir haldeyken çekirdeğini çıkarmaya çalışırsanız içerisinde etli kısmı dışarıya çıkar ve kayısılarınız dilediğiniz şekilde kurumaz.

Ardından çekirdeklerini de çıkardıktan sonra gün ışığında rengi dilediğiniz duruma gelene kadar bekletin. Bu gün ışığının şiddetine bağlı olarak 5-10 gün arasında değişim gösterebilir.

Bir diğer evde kurutma yöntemi ise kayısılarınızın çekirdeklerini çıkararak ipe dizmek. Yıkayıp kuruttuğunuz kayısıların çekirdeklerini çıkarın ve bir ortalarından hafifçe delikler açarak ipe dizin.

Fırında kurutma yöntemi

pinterest.ca

pinterest.ca

Bir diğer yöntem ise fırında kurutmak. Kayısılarınızı ortadan ikiye bölün ve bir fırın tepsisinin üzerine aktarın. 70 derecede ısıtılmış fırına verin ve bu şekilde ara ara çevirerek ortalama 6-7 saat boyunca fırında tutun. Kayısılarınız yavaş yavaş suyunu kaybedip kuruyacaktır. Fırınınızın performansına göre süresi biraz daha uzayabilir. Burada önemli olan kayısıların pişmeden düşük bir ısıda suyunu çekmesi ve kuruması. Bu nedenle süreyi kısaltmak amacıyla fırının ısısını yükseltmeyin. Evinizde gıda dehidrasyon cihazı bulunuyorsa onun yardımıyla da kurutabilirsiniz.

Kendi ellerinizle hazırladığınız kayısıları hava almamasına özen göstererek buzdolabı poşetinin içerisinde ya da cam kavanozda saklayabilirsiniz. Şimdiden ellerinize sağlık, afiyetler olsun.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?