https://gardencollage.com/wander/gardens-parks/super-easy-kids-project-coffee-cup-marigolds/ | gardencollage

Böcekleri Evin Her Köşesinden Uzak Tutacak 6 Kahraman Bitki

Favorilerime
Ekle

Evde en istenmeyecek misafirlerden biri böcekler ve ne yazık ki zaman zaman herkesin problemi haline gelebiliyor. Birçok sebepten evi istila etmeleri muhtemel bu böcek ve sineklerden kurtulmak için de çeşitli önlemler almak gerekiyor.

Siz de bu konuda doğal yöntemlerden destek almak isteyenlerdenseniz, böcekler, sinekler ölmesin ama evinizi de istila etmesin istiyorsanız, e evinizde bitki yetiştirmeyi de seviyorsanız aşağıdaki harika bitkilerle tanışmanızın zamanı gelmiş demektir. Çünkü onlar, hem evinize renk katacak hem evde var olan böcek ve sineklerden kurtulmanızı sağlayacak hem de evinizi dışarıdan gelebilecek haşerelerden koruyacak.

Buyursunlar, evdeki böceklerden kurtulmanın doğal yollarını sunan bitkiler karşınızda!

Lavanta

Güvelerin baş düşmanı, giysi dolaplarının olmazsa olmaz isimlerinden lavanta ile başlıyoruz! Babaannelerimizden, anneannelerimizden de öğrendiğimiz bir yöntem olan dolapların içine lavanta keseleri koyma fikri, gerçekten en doğal ve etkili yöntemlerden biri. Özellikle de güvelere karşı!

Peki bu kadarı yeter mi, elbette hayır.Güveler dışında pire sinek ve hamam böceklerine karşı da en doğal koruyuculardan biri olan lavantayı saksılar içinde yetiştirip balkonlara, cam kenarlarına sıra sıra koyarsanız evinizi birçok haşereden korumuş olursunuz. Çünkü kendine has o özel kokusuyla lavanta, haşerelerin en sevmediği bitkilerden biri aslında.

Oğul otu

Halk arasında limon otu, melisa otu gibi isimlerle de anılan oğul otu, çeşitli sinek ve böcek türlerine karşı oldukça koruyucu etkilere sahip. Çiçekçilerden temin edebileceğiniz oğul otunu tıpkı naneye benzer yaprakları ve limona benzer kokusu sayesinde kolayca ayırt edebilirsiniz.

Bu bitki de tıpkı lavanta gibi böcek ve sineklerin hiç de hoşuna gitmeyen mis gibi bir kokuya sahip. Üstelik sadece evden böcekleri uzaklaştırmakla kalmıyor, aynı zamanda çayı demlenip cilde sürüldüğünde önceden var olan sivrisinek ve böcek ısırıklarının kızarıklığını ve kaşıntısını da alıyor.

Oğul otunun diğer faydalarını ve kullanım şekillerini öğrenmek isteyenler buraya: Ağrılardan Cilt Sorunlarına, Vücuda Tepeden Tırnağa Şifa Taşıyor: Oğul Otu

Nane

Oğul otu ile nanenin birbirine ne kadar benzediğinden söz etmiştik. İşte o benzerlikleri sadece dış görünüşleriyle de sınırlı kalmıyor. Keskin kokusunu çok sevdiğimiz nane, bu özelliği sayesinde karıncaları, sinekleri, hatta fareleri bile evden uzak tutabiliyor. Haşereler taze nanenin kokusunu alıp evinize girmesin istiyorsanız tek yapmanız gereken balkon ve cam kenarlarınıza bol bol nane saksıları koymak ve onları güzelce yetiştirmek.

Nane nasıl yetiştirilir merak ediyorsanız buyurun bu taraftan: Sadece 4 Basit Adımla Saksıda Nane Nasıl Kolayca Yetiştirilir?

Fesleğen

Sineklerle baş etmede çokça başvurulan yöntemlerden biri olan fesleğenler görev başına! Sivrisinek ve karasineklerden kurtulmak için cam kenarlarına, yatak başınıza, balkonlara bol bol fesleğen saksıları koyabilirsiniz. Kokusuyla sinekleri bulunduğu ortamdan uzaklaştıran fesleğeni kullanabileceğiniz farklı bir alternatif de var üstelik.

Taze fesleğen yapraklarını kaynayan suyun içine atıp tıpkı çay demler gibi demlenmesini bekleyin. Ardından elde ettiğiniz bu fesleğen çayını vücudunuza sürün ve doğal bir sinek kovucu ile huzurla, sinek ısırıklarından ve vızıltılarından korunarak uyuyun. Mis.

Evde fesleğen nasıl yetiştirilir derseniz sizi hemen böyle alabiliriz: Saksıda Nasıl Yetiştirildiğinden Vücuda Olan Şaşırtıcı Etkilerine, Tüm Yönleriyle Karşınızda: Fesleğen

Biberiye

Mis kokulu bir bitkiyle daha devam ediyor, sırf aromasını katsın diye nice yemekte kullandığımız biberiyenin pek de bilinmeyen yeteneklerinden birini öğreniyoruz: Kendisi evimizi böcek ve sineklerden de koruyor! Bitmedi, aynı zamanda diğer saksı bitkilerinin etrafını sarması muhtemel haşereleri de uzak tutuyor. Anlayacağınız evinizde saksılar dolusu biberiye yetiştirmek için sebebiniz çok.

Biberiye saksılarınızı böceklenmesinden korktuğunuz diğer saksı bitkilerinizin yakınına koyabilir, balkon ve cam kenarı gibi böceklerin giriş yapabileceği alanlarda tutabilirsiniz. Biberiye yapraklarının çayını demleyip bu çayı soğuttuktan sonra vücudunuza sürerseniz, bu da tıpkı fesleğen gibi doğal bir sinek kovucu etkisi oluşturur, aklınızda bulunsun.

"Evde biberiye nasıl yetiştirilir?" diyenleri şurada bekliyoruz: Sulamasından Çoğaltılmasına, Adım Adım Biberiye Bakımı

Kadife çiçeği

gardencollage

gardencollage

Çiçekçilerde bulabileceğiniz, çiçeklerinin güzelliğiyle dikkatleri çeken bitkilerden kadife çiçeği de böceklerle mücadelenizde yanınızda olacak isimlerden. Sarı, kırmızı, turuncu gibi farklı renklere sahip olabilen çiçekleriyle evinizi güzelleştirecek bu bitki, sahip olduğu kokuyla ise haşereleri evinizden uzak tutacak. Genellikle sıcak iklimleri seven bir bitki olduğundan, eğer eviniz ya da mevsim bu bitkiyi yetiştirmeye elverişli değilse aktarlardan temin edebileceğiniz kadife çiçeği yağından da destek alabilirsiniz. Balkon ve cam kenarı gibi böceklerin evinize giriş yapabileceği alanlara kadife çiçeği saksılarını koymanız ya da kadife çiçeği yağı sürmeniz yeterli.

Şu yazımıza da göz atmak isteyebilirsiniz: Mutfağı İstila Eden Karıncalardan Kurtulmanın En Zararsız ve En Kolay 6 Yolu


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?