En Şifalı Süs Bitkiniz Olacak: Sulamasından Çoğaltılmasına, Adım Adım Biberiye Bakımı

Yemek.com Editörü / Yemek yemediğim zamanları, ne yiyeceğimi düşünerek değerlend...
Devamını okuyun

Favorilerime
Ekle

Evinde bitki yetiştirmeyi sevenler, e o bitkiler bir de maydanoz, dereotu, biberiye gibi mutfakta da sıkça kullanılabilecek malzemeler olunca daha bir heveslenenler... Bugünkü konumuz tam sizlik!

Okur okumaz "Bu kadar kolay mıymış gerçekten?" diye düşüneceğiniz biberiye bakımı ile ilgili bilmeniz gereken her şeyi öğrenince şaşıracak, malzemeleri hazırlayıp hemen işe koyulmak isteyeceksiniz, eminiz.

Sonbaharın gelmesiyle evde yetiştirilebilecek bitkiler azalmış gibi gözükse de aslında eylül ayında bile bakmaya devam edebileceğiniz biberiyenin sulanmasından çoğaltılmasına, biberiye bakımı ile ilgili bilmeniz gerekenler karşınızda!

Sözün kısası, "Evde biberiye yetiştirilir mi?" diyenleri, biberiye bakımı hakkında daha fazla bilgi ve püf nokta öğrenmek isteyenleri böyle alalım.

Kolları sıvayın, başlıyoruz!

Küçük bir not: "Evde neden biberiye yetiştireyim ki, ne faydası var" diye düşünenleri hemen şöyle de alabiliriz: Mutfağınızdan Eksik Etmemeniz Gereken Biberiyenin 10 Şahane Faydası

Çok şık, pek lezzetli: Biberiye nedir?

Biberiye, ballıbabagiller familyasının en çok tanınan ve mutfaklarda kendine en çok yer bulan üyelerinden biri. İğneye benzeyen incecik yaprakları, kendine has aroması ve tadıyla kolayca ayırt edilebilen bu bitki, çiçeklenme döneminde mor tonlarında açan çiçekleriyle de kolayca diğer bitkilerden ayrılabilir.

Özellikle Akdeniz iklimine uygun bir bitki olduğundan ülkemiz de dahil birçok Akdeniz ülkesinde kendine önemli bir yer edinmiştir. Tazesinden kurutulmuşuna, hemen her haliyle birçok tarifin içine dahil olan biberiye, yemeklere aroma ve lezzet vermesinin yanı sıra kozmetik sanayi içinde önemli bir üründür. Kolonyadan ispirto ve yağa, hatta doğal temizlik ürünlerine dek birçok ürünün içinde kendine yer bulur.

Aynı zamanda et ve balık marinasyonlarının olmazsa olmaz isimlerindendir, faydaları nedeniyle çay olarak da sıklıkla tüketilir.

Evde biberiye yetiştirme ile ilgili bilinmesi gerekenler: Biberiye bakımı nasıl yapılır?

Toprak seçimi:

Evde biberiye yetiştirmek istiyorsanız öncelikle edinmeniz gereken malzemelerden biri tabii ki ona uygun olacak bir toprak. Kumlu ve torf bakımından zengin toprakları seven biberiye bitkisi için yapı marketlerin bitki reyonlarından ya da doğrudan çiçekçilerden uygun toprak bulabilirsiniz. Tohumdan ya da çelikten çoğaltılan biberiyeler için en ideal ekim mevsimleri ilkbahar, yaz ve sonbahar.

Anlayacağınız biberiye kış ve çok soğuk havalar dışında kolaylıkla yetişme, büyüme ve gelişme imkanı bulabiliyor. Ev ortamına da hızlıca adapte olabiliyor. Siz yeter ki onu doğru toprağa ekin ya da dikin ve doğru şekilde biberiye bakımı yapmaya devam edin.

Toprağı seçtiğimize ve biberiyeyi toprakla buluşturduğumuza göre sıra geldi onun için nasıl bir ortamın ideal olduğunu öğrenmeye.

Güneş ışığı, ortam sıcaklığı ve nem:

Biberiye bitkisi, yukarıda da söylediğimiz gibi çok soğuk havaları ve kış mevsimini pek sevmiyor. Ancak yaz aylarında da 20-25 dereceden daha yüksek sıcaklıklarda tutulmaması gerekiyor. Güneş ışığı almayı seven biberiyeyi gün içinde en az 6 saat kadar bol ışık alan bir ortamda tutmanız önemli.

Doğru bir şekilde gelişim göstermesi için saksı içinde büyüttüğünüz biberiyelerin saksını 2 günde 1 çevirerek her yerinin eşit miktarda güneş ışığı almasını sağlayabilirsiniz. Kış aylarında ise ekstra ışıklandırmaya ihtiyaç duyabileceğinden floresan lambasının altında bekletmeyi deneyebilirsiniz.

Neme gelince, nemli olmaktan hoşlanan bitkilerden olan biberiye, özellikle henüz küçük bir bitkiyse ya da yaz aylarıysa sulamaya çok ihtiyaç duyabilir. Küçük saksıda yetiştirmeye başladığınız minik bir biberiyeniz varsa yapraklarının üzerine sprey şişenin içine koyacağınız su ile su püskürtebilirsiniz. Eğer evinizdeki bitki yetişkin ve büyük bir biberiye bitkisi olduysa yapraklarını sulamasanız da olur ancak toprağının tamamen kurumasına fırsat vermeden sulama yapmayı asla ihmal etmemelisiniz, aman diyelim.

pallensmith

pallensmith

Sulama:

Biberiye bitkisini sıcak havalarda ve yaz aylarında 2-3 günde 1 sulamak gerekebiliyor. Toprağının tamamen kupkuru olmasına fırsat vermeden yapmanız gereken bu sulama işlemini kış aylarında seyreltmeniz gerekiyor.

Saksı değişimi:

Biberiyenin saksı değişimi ilk yıllarda yılda 1 kez ve mümkünse nisan ayına denk getirilecek şekilde yapılır. Ancak biberiye bitkiniz 5 yaşını doldurduysa saksıyı her yıl değil 3-4 yılda bir değiştirmelisiniz. Dilerseniz her yıl, biberiye bitkinizin bulunduğu saksının içinde bulunan toprağın üst katmanını alıp üzerine yeni toprak ilavesi yapabilirsiniz. Bu yeterli olacaktır.

Köklerinin hava alabilmesi ve fazla sulama yaptığınız durumda fazla suyun dışarı kolayca çıkıp kökleri çürütmemesi için mutlaka drenajlı, alt kısmında delikler bulunan ve yine mümkünse kilden yapılmış bir saksı kullanmalısınız. Saksının altına fazla suyun akabileceği bir tabla koymayı da unutmamalısınız.

Biberiye bitkisi büyük saksıları pek sevmediğinden saksı değişimi yaparken yalnızca 1 numara büyük bir saksıya geçirmeniz yeterli olacaktır, bizden söylemesi.

Kullandıkça yenileri gelsin: Biberiye nasıl çoğaltılır?

biberiyebakimi-6

Biberiyenizi yetiştirmeye başladıysanız bir sonraki adımda sizi "Biberiye nasıl çoğaltılır?" sorusu bekliyor demektir. İlk ekim işleminde yapabileceğiniz gibi tohumla çoğaltabilir ya da çelikle çoğaltma yöntemini uygulayabilirsiniz.

Çelikle çoğaltma yöntemini uygulamak için biberiye dallarından başından köküne kadar dikkatlice alın ve aldığınız bu çelikleri 15-20 gün kadar suyun içinde bekletin. Köklenmeye başlayan dalları uygun toprakla doldurduğunuz saksıya dikip yukarıda anlattığımız tüm adımları uygulayarak biberiye bakımına bu yeni biberiyeniz için de devam edin. Tüm şartları sağladığınızda yeni bir saksı dolusu biberiyeniz olacaktır.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?