Evde Yapabileceğiniz 5 Kolay Testle: Gerçek Tereyağı Nasıl Anlaşılır?

yemek.com
Duygu Arslan
Sevdiğim insanlara "annesinin balı" diye hitap ederim.
Duygu Arslan
253426 takipçi1756 içerik

Sıkça Yenen Konular

Zeynep Çetin
Mayıs 4, 2017
Duygu Arslan
Haziran 26, 2019
YENİ
Cemre Özgüzel
Haziran 15
Duygu Arslan
Haziran 27, 2018

Yemeklerde margarin yerine kullanılması tavsiye edilen tereyağın faydalarını uzmanlar anlata anlata bitiremiyor. İçinde A, D ve E vitaminleri bulunan tereyağı aynı zamanda bir protein kaynağı. Kolestrolü düşürüp güçlü bir antioksidan olan tereyağı vücuttaki yağ oranını da koruyor.

Ancak tıpkı bal gibi birçok besin malzemesinde olduğu gibi tereyağının da sahtesi maalesef üretiliyor. Eğer satın aldığınız tereyağının hakiki olduğundan şüpheliyseniz şu testleri yaparak onun gerçek olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Gerçek (Hakiki) tereyağı nasıl anlaşılır?

Kaliteli tereyağını anlamak, sofranıza koyacağınız, yemeklerde kullanacağınız tereyağının gerçek olup olmadığını anlamak için aşağıdaki küçük testleri yapabilirsiniz.

Sıcak su testi: Tereyağı bütün halde eriyorsa gerçek, parçalanarak eriyorsa sahtedir

Bir parça tereyağı alın ve bir bardak sıcak suyun içine bırakın. Eğer tereyağı tek parçada küçülerek eriyorsa gerçek, su içinde parçalara ayrılarak eriyorsa sahtedir.

Kesme testi: Buzdolabından çıkan tereyağını kesmekte zorlanıyorsanız gerçek, bıçak değdiğinde çatlıyorsa sahtedir

Buzdolabından çıkardığınız tereyağını kesmekte zorlanırsanız, öyle değil mi? Bu yüzden tariflere eklemeden önce oda sıcaklığında bekletmeniz gerektiği söylenir. Şimdi dolaptan çıkardığınız tereyağına bıçağı değdirin. Bıçak darbesi alan yerler küçük küçük parçalanıyorsa gerçektir ama eğer ki yağın bütünü çatlıyorsa sahte olma ihtimali epey yüksek.

Erime testi: Oda sıcaklığında bıraktığınızda yumuşuyorsa gerçek, su gibi eriyorsa sahtedir

Az önce bahsettik; yemeklere koymadan önce tereyağını oda sıcaklığında erimeye bırakmanız lazım. Şimdi küçük bir test yapalım. Tereyağını oda sıcaklığına bırakın ve bekleyin. Eğer yavaş yavaş yumuşuyorsa sorun yok ancak erirken su salıyorsa sahte olduğundan şüphelenebilirsiniz.

Renk testi: Erimiş kısımların rengi daha koyuysa sahtedir

Tereyağımızı erittik. Eriyip tabağa akan kısımların rengine dikkat edin. Eğer erimiş kısımların rengi tereyağından daha koyuysa içinde gıda boyası kullanılmış demektir. Tüketmeyin.

Köpürme testi: Tavada eriyen tereyağ köpürmüyorsa sahtedir

discount-drapes-and-curtains

discount-drapes-and-curtains

Malzemelerden önce tavaya eklediğiniz tereyağın göz göz olması ve köpürmesi gerekli. Eğer bu şartları yerine getirmiyorsa sahte olabilir. Tüketmemenizde fayda var. Zira tereyağının köpürmesinin nedeni içinde bulunan suyun yoğunluk farkından dolayı dışarı çıkması.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?