hgtv

Rengarenk Çiçekleri Evinizden Eksik Olmasın: Solan Sardunya Nasıl Canlandırılır?

Favorilerime
Ekle

Malumunuz yaz aylarında, bayram zamanlarındayız. Birçoğumuz yıl boyu tatil yapmak için en çok bu zamanları bekliyor, bu zamanları değerlendiriyoruz. Ama işin içine evde bitki yetiştirmek girince bu durum biraz zorlayıcı oluyor, tam da en çiçekli, en renkli dönemlerinde olan bitkilerimizi evde bırakmak zorunda kalıyoruz.

Hal böyle olunca o tatilin dönüşünce bizi karşılayan manzara ne yazık ki pek de iç açıcı olmayabiliyor, tatile gitmeden önce ne kadar önlem alırsak alalım yetersiz kalabiliyor. Peki böyle bir durumda pes etmek olur mu, tabii ki hayır!

Bugün balkonların, pencerelerin en güzel süsü sardunyalarımızı canlandırıyoruz! Eğer sizin de sardunyalarınız bakımsızlık nedeniyle çiçeklerini döküp boyunlarını büktüyse sizi hemen aşağıdaki tarifimize doğru alabiliriz.

Doğal malzemeler ve birkaç basit adımla solan sardunya nasıl canlandırılır bir bir anlatıyoruz, toplanın!

Solan sardunyaları canlandırmak için haşlanmış yumurtanın suyundan faydalanma

Eve geldiniz ve sardunyalarınızın hiç de bıraktığınız gibi rengarenk, bol çiçekli olmadığını gördünüz diyelim. Bu aşamada ilk yapmanız gereken buzdolabındaki yumurtaları çıkarmak ve bir tencere dolusu suya koyup güzelce haşlanmasını beklemek.

1 saksı sardunya için 2-3 yumurta yeterli olacaktır. Malzeme miktarınızı saksı sayınıza göre artırabilirsiniz.

Ardından haşlanan yumurtaları bir kenara ayırıp soğumalarını bekleyin ve elde ettiğiniz haşlanmış yumurta suyunu sakın dökmeyin. Bu suyun da oda sıcaklığında soğumasını bekleyin. Su, oda sıcaklığına geldiğinde kullanıma hazır demektir.

Bu aşamada haşlanmış yumurta suyunu alın ve sardunyalarınızın toprağına güzelce dökün. Mümkünse bu işlemi sardunyalarınız canlanana dek her sulama yapmanız gerektiğinde uygulayın. Tabii yapacaklarınız bu kadarla da sınırlı değil.

Solan sardunyaları canlandırmak, çiçeklerini coşturmak için uygulamanız gereken karışımın tarifi

Solan sardunyaları canlandırmak için bazen yalnızca haşlanmış yumurta suyu etkili olsa da bazen daha fazlası gerekebilir. öyle bir durumda aklınıza hemen bu doğal malzemelerle hazırlanan karışım gelsin ve mümkün olan en kısa zamanda uygulamaya koyulun. Üstelik bu karışımı sardunyalarınız başta olmak üzere birçok bitkiniz için gönül rahatlığıyla kullanabilir, solan tüm çiçeklerinizin bu sayede canlanmasını sağlayabilirsiniz.

Malzemeler:

 • 1 muz kabuğu
 • 3 adet yumurta kabuğu (haşlanmış yumurta kabuklarını kullanabilirsiniz.)
 • 1 çay bardağı su ya da haşlanmış yumurta suyu
 • 1 çay bardağı kahve ya da kahve telvesi
 • Nasıl yapılır ve uygulanır?

  hgtv

  hgtv

  Tüm malzemeleri blendera aktarın ve blenderı çalıştırın. Sıvı bir püre kıvamına geldiğinde ve tüm malzemeler birbiriyle güzelce karıştığında tarif kullanıma hazır hale gelmiş demektir. Bu karışımı sardunyalarınızın toprağına koyarak onların beslenmesine ve yeniden canlanmasına yardımcı olabilirsiniz. Bu karışımı haftada 1 olacak şekilde birkaç kez tekrarlayarak çok sağlıklı ve bol çiçekli sardunyalarınıza kavuşabilirsiniz.

  Sardunya bakımı hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz sizi hemen şöyle alabiliriz: Ekiminden Çoğaltılmasına, Adım Adım Sardunya Bakımı


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?