Rahat Bir Nefes Aldıracak Doğal ve Etkili Yöntemler Arayanlara: Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Favorilerime
Ekle

Diş ağrısı ne yazık ki zaman zaman hepimizin canını sıkan, farklı sebeplerle de olsa mutlaka yaşanan ağrılardan. Hal böyle olunca onunla baş etmek için nelerden destek alınabileceği de en çok merak edilen konulardan oluyor, diş ağrısı nasıl geçer, diş ağrısına ne iyi gelir soruları çok soruluyor.

Öncelikle diş ağrısının çözümü tabii ki diş hekiminin yolunu tutmaktan, ağrının sebebinin öğrenilip ona göre bir tedavi uygulanmasından geçiyor. Peki ya o ağrı gecenin bir yarısı bastırırsa, en olmadık zamanda kendini hissettirmeye başlarsa?

İşte bu noktada da devreye bazı yiyecekler, içecekler, yöntemler girebiliyor. Siz de hiç olmadık bir anınızda diş ağrısı çekmeye başlarsanız aşağıdaki yiyecek ve içeceklerden destek alarak, bu yöntemleri uygulayarak diş ağrınızı azaltabilirsiniz. Ancak en yakın zamanda, en müsait anınızda hızlıca diş doktorunuzun yolunu tutmanız gerektiğini de unutmamalısınız.

Çünkü aşağıdaki yöntemler size ancak geçici çözüm sunar, diş ağrınızın geçici bir süreyle azalmasını sağlar, aman diyelim. Sağlığınızı ihmal etmeyin.

Diş ağrısı nasıl geçer: Evde uygulanabilir doğal yöntemler

dis-agrisi-nasil-gecer-yeni-1

Aniden bastıran ve sizi acı içinde bırakan o diş ağrısını diş doktorunuzdan aldığınız randevuya dek azaltıp ağrılarınızı dindirmek için doğal yöntemler arıyorsanız bu yöntemleri deneyebilirsiniz. Evde kolayca uygulayabileceğiniz bu yöntemler, destek alabileceğiniz yiyecek ve içecekler size geçici de olsa bir rahatlama sağlayacaktır.

Diş fırçalama ve diş ipi kullanma

Diş ağrısı kendini gösterir göstermez yapmanız gereken ilk şey dişlerinizi dikkatlice fırçalamak ve hemen ardından diş ipi kullanmak olmalı. Çünkü diş ağrılarına neden olan en yaygın sebeplerden biri dişlerin arasında kalan yemek artıkları. Eğer bu yemek artıklarından kurtulursanız diş ağrınız bitebilir. Ancak dişlerinizi fırçalarken sert davranmamaya özen göstermeli, aynı şekilde diş ipini de dikkatli bir şekilde kullanmalısınız.

Eğer dişinizi fırçalarken diş etlerinizde kanama oluyorsa en yakın zamanda diş doktorunuza gitmeli, bunun sebeplerini ve gerekli tedaviyi öğrenmelisiniz.

Tuzlu ya da sirkeli su

Diş ağrınızın sebebi diş etlerinde ya da dişlerde meydana gelen iltihaplanmalarsa ya da bundan şüpheleniyorsanız doktorunuza gidene dek antiseptik özellikler gösteren malzemelerden destek alabilirsiniz. Bunların başında da bildiğiniz gibi temizlik konusunda tam bir uzman olan sirke ve tuz geliyor.

1 su bardağı oda sıcaklığında suyun içine 1 yemek kaşığı sirke ya da 1 çay kaşığı tuz ilave edin, güzelce karıştırdıktan sonra ağrıyan bölgeye bol bol gelecek şekilde gargara yapın. Diş ağrınızın hafiflediğini fark ederseniz bu işlemi doktora gidene kadar belirli aralıklarla sürdürebilirsiniz.

Karbonat

Tıpkı tuzlu ya da sirkeli su gibi karbonat da iltihaplı bölgenin ağrısını dindirme konusunda çok etkili olacak isimlerden biri. Eğer evinizde karbonat varsa iki farklı şekilde uygulayabilirsiniz. İlki, yine 1 su bardağı suyun içine 1 çay kaşığı kadar karbonat ekleyip bu suyla bol bol gargara yapmak.

İkincisi ise karbonatı ağrıyan bölgenin üzerine bir çay kaşığı yardımıyla güzelce koymak ve mümkün olduğunca yutmamaya çalışarak bir süre bu şekilde beklemek.Ardından ağzınızı bol suyla güzelce durulayabilirsiniz.

Buz terapisi

Buz terapisi birçok yara ve ağrı da etkili bildiğiniz gibi. Bitmek bilmeyen bir diş ağrısı yaşıyorsanız bir buz torbasını alın, ağrıyan dişin bulunduğu yanağınıza bu buz torbasını temiz bir beze sararak koyun. Bu şekilde buzlar eriyene dek bekletin. Diş ağrınız yavaş yavaş hafifleyecektir.

dis-agrisi-nasil-gecer-gargara-ocak-2021

Karanfil ya da karanfil yağı

Diş ağrısı denince akla ilk gelen isimlerden biri o. Çünkü kendisi hem antibakteriyel hem de ağrıyı uyuşturucu özellikler gösteriyor. Eğer evinizde varsa kurutulmuş karanfillerden ağzınıza birkaç adet atıp çiğneyebilir ve acımsı suyun ağrıyan dişinize doğru gitmesini sağlayabilirsiniz. "Çiğnemeye cesaretim yok, ya dişim kırılırsa" derseniz karanfilleri havanda döverek toz haline getirebilir ve ağrıyan dişinizin olduğu bölgeye bir çay kaşığı yardımıyla koyarak bu şekilde bekletebilirsiniz.

Eğer evinizde karanfil yağı bulunduruyorsanız bu yağdan 1 su bardağı suyun içine 10 damla kadar damlatıp bol bol gargara da yapabilirsiniz, seçim sizin.

Sarımsak

"Ölümsüzlüğün sırrı onda" denilen, birçok hastalık için "doğal antibiyotik" olarak görülen sarımsak yine iş başında. "Ama kötü kokar" diye düşünmeyin, diş ağrınızı hafifletmede size en yardımcı olacak isimlerden biri o. Bir diş sarımsağı alıp bıçakla üzerinde kesikler açarak sulandırabilir, ardından ağrıyan dişin olduğu bölgeye koyabilirsiniz. Eğer dişiniz sağlamsa bir diş sarımsağı doğrudan yavaş yavaş çiğnemeniz de yeterli olacaktır.

Dişlerinize zarar geleceğinden endişeleniyorsanız tıpkı karanfil gibi sarımsağı da havanda döverek ağrıyan bölgenin üzerine koyabilirsiniz. Diş doktorunuza gitmeden önce mutlaka yeniden dişlerinizi fırçalamayı, diş ipi kullanmayı ve gargara yapmayı unutmamalısınız tabii, bizden hatırlatması.

Zerdeçallı su

Zerdeçal antienflamatuar özellikler gösteren, daha açık söylemek gerekirse vücutta oluşan iltihaplı bölgelerin hızla iyileşmesine destek olan maddelerden biri. Onun bu özelliğinden faydalanmak içinse tek yapmanız gereken 1 su bardağı suyun içine 1 tatlı kaşığı kadar toz zerdeçal koymak, güzelce karıştırıp bu karışımla gargara yapmak. İşte bu kadar!

Yatarken başı olabildiğince dik tutma

Son olarak, diş ağrısı gece geç saatlerde başınıza geldiyse ve en azından sabaha dek doktora gidemeyecekseniz yatağınıza yattığınızda başınızı olabildiğince dik tutmalı, kanın ağrılı diş bölgesine hücum etmesine engel olmalısınız. Yatay pozisyondayken diş ağrısı kan dolaşımı nedeniyle kendini daha çok belli ederken başınızı dik bir pozisyona getirdiğinizde nispeten hafifleyecek, size rahat bir nefes aldıracaktır, aklınızda bulunsun.

Şimdiden çok geçmiş olsun.

Önemli Uyarı

Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere doktorunuzun sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Kamil palo4 Mart 2022 18:58
Diş ağrısında eğer varsa işlenmemiş zeytin en şiddetli diş ağrısını 45 dakikada keser tadı acıdır ama çok etkilidir çekirdeğini de yutmak gerekiyor tuz ile işlem görmemiş acı zeytin, yada varsa hakiki soğuk sıkım zeytin yağı, 3 gün 1 er adet yenildiğinde varsa iltihap kurutur, sumak çayı, sumak bir fincana bir tatlı kaşığı eklenir üzerine kaynar su dökülüp üstü bardak altlığı ile kapatılıp demlenmeye bırakılır ılıdığında ağızda dolaştırılarak içilir 30 dakikada iltihabı kurutur.
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?