Mutfağı İstila Eden Karıncalardan Kurtulmanın En Zararsız ve En Kolay 6 Yolu

Favorilerime
Ekle

Havaların ısınmasıyla, camların kapıların ardına dek açılmasıyla daha sık karşılaşmaya başladığımız zor bir durumla baş etmenin yollarını keşfediyoruz bugün!

O mini mini, o çalışkan karıncaların kıyıdan köşeden gelip bir şekilde mutfağa dalmasından, açıkta bıraktığınız yiyeceklerin etrafına toplanıp kış hazırlığı için telaşla koşuşturmaya başlamasından söz ediyoruz, evet.

Biliyoruz onlara zarar vermek istemiyor, elbette kışın yuvalarında açlıktan ölmelerini falan istemiyorsunuz. Ama mutfağın dört bir yanını sarmalarına, kapıdan bacadan girip evi talan etmelerine de göz yumacak değilsiniz.

İşte tam da bu yüzden en adilinden bir çözüm bulalım, onlara zarar vermeden mutfağımızı, yiyeceklerimizi kurtaralım diyoruz.

Siz de bize katılmaz mıydınız?

Hijyen tutkunlarının favorisi yine iş başında: Sirke

sirke-shutter-2022

Evde kimyasallardan uzak bir şekilde temizlik yapmak için sık sık başvurulan o sirke, karıncalardan kurtulmanın da en kesin ve temiz yollarından. Sirkeli su hazırlayın ve karıncaların uzun ince şeritler halinde giriş yaptığı alanlara bu suyu ister püskürterek isterseniz de bir bez yardımıyla sürün. Karıncalar, sirkenin kokusunu alınca bir daha gelmek istemeyecekler, böylece siz de onlara hiç zarar vermeden onlardan kurtulmuş olacaksınız. Mis.

Dilerseniz hazır sirkeli su yapmışken içine biraz da taze sıkılmış limon suyu ilave ederek karışımı güçlendirebilir, hatta hazırladığınız suyun kalanıyla mutfağı da şöyle bir güzel temizleyebilirsiniz. Karar sizin.

Bu kez karıncaların korkulu rüyası: Acı biber

kirmizi-aci-biber-omru-uzatiyor-1

Acı biber de keskin aroması nedeniyle karıncaların sevmediği bir "kurtarıcı". Eğer siz de evinizi dönem dönem basan karıncalardan şikayetçiyseniz bir tencerenin içine bolca su koyup içine acı biber atın (tercihen Arnavut biberi). Ardından suyu bir güzel kaynatın.

İyice kaynayan ve acı biberin aromasını içine hapseden suyu alıp biraz ılıştırdıktan sonra yine diğer yöntemlerde olduğu gibi karıncaların istila ettiği alanlara bir bez yardımıyla sürün ya da bir sprey şişesine koyarak püskürtün. İşte bu kadar!

Kokusu yeter: Tarçın

Karıncaların mutfağı basmasını engellemek için kullanabileceğiniz en etkili yöntemlerden biri tarçından destek almak aslında. Tarçının kokusundan pek hoşlanmayan, bu nedenle de tarçın kokusunu aldıkları yerlerden uzak duran karıncaları toz, ya da çubuk tarçın kullanarak, hatta tarçın yağından faydalanarak evinizden, mutfağınızdan uzaklaştırabilirsiniz.

Eğer karıncaların evinize nerelerden giriş yaptığını biliyorsunuz, tam o noktalara çubuk tarçınlar bırakabilirsiniz. Pencere ya da kapıların yakınına bırakacağınız çubuk tarçınlar karıncaları uzaklaştırmaya yetecektir.

Ancak "kocaman çubuk tarçınları bunun için ziyan edemem" derseniz daha ekonomik ve yine pek etkili olacak bir başka yöntemden de söz etmek isteriz: 1 su bardağı suya 1 çay kaşığı kadar toz tarçın ya da 10-15 damla kadar tarçın yağı ekleyin ve güzelce karıştırın. Ardından bu karışımı bir sprey şişesinin içine koyun ve karıncaların hücum ettiği bölgelere onlar henüz gelmemişken uygulayın. Kokuyu alan karıncalar bir daha o yollardan geçmeyecekler, emin olabilirsiniz.

İşe yaramadığı konu yok: Nane yağı

nane-yagi-faydalari-one-cikan-yeni

Nane yağını tanıdıkça anlıyoruz ki aslında bizim düşünebileceğimizden bile faydalı bir yağ kendisi. Burun tıkanıklığından horlamaya birçok soruna çare olabilen nane yağı, bu kez de şaşırtıcı bir kullanım alanıyla karşımızda. Karıncaların yollarını kaybetmemek için bıraktıkları o özel kalıntıların kokusunu silip süpürebilen nane yağı da onların evinizden uzaklaşmasını sağlayacak.

Bir sprey şişesine su doldurun ve içine 10-15 damla kadar nane yağı damlatın. Ardından bu suyu karıncaların gelip geçtiği alanlara püskürtün. Eğer mutfağınızın neredeyse her yerinden karınca çıkar hale geldiyse daha etkili sonuç almak için derince bir tencerede su kaynatın ve içine bolca nane yağı ekleyip buharlaşmasını bekleyin. Nane yağı kokusu tüm mutfağınızı sarsın, karıncalar da yavaşça uzaklaşsın.

Bunlar ilk kimin aklına geldi bilmiyoruz ama: Bebek pudrası ya da tebeşir

Karıncalardan kurtulmak için giriş yaptığı yerlere bebek pudrası dökmek ya da yine bu alanları tebeşirle boyamak ilk kimin aklına geldi, nasıl oldu bilmiyoruz ama etkili yöntemler olduğu biliniyor.

Karıncaların mutfağı ya da evinizin diğer bölümlerini istila etmeye nereden başladığını saptayın ve giriş yaptıkları bu alanlara bebek pudrası dökün ya da bu bölgeleri tebeşirle bir güzel çizin. Bebek pudrası veya tebeşir nedeniyle bıraktıkları izleri bulamayacak ve birbirlerini takip edemeyecek olan karıncalar evinize bir daha uğramak istemeyecekler.

Bunları bilmeden olmaz...

youtube

youtube

Karıncaları, onlara zarar vermeden mutfaklarınızdan uzaklaştırabileceğiniz yöntemleri anlattık ama bunları bilmeden de olmaz: Tüm bu yöntemler, karıncaları evinizden uzaklaştıracak olsa da temelde yapmanız gereken evinizi, mutfağınızı her zaman temiz tutmak, yere düşen kırıntılarını ve yemek artıklarını hiç bekletmeden hemen toplamak, çöp kutusunu da olabildiğince hijyenik şekilde kullanmak olmalı.

Evinizde, özellikle pencereler ve kapı altları gibi karıncaların kolayca giriş yapabileceği delik ya da çatlakları da onarmalısınız tabii.

Son olarak, eğer yukarıda saydığımız malzemeler evinizde yoksa, limon suyu, karanfil, okaliptüs yağı, kahve telvesi ya da zerdeçalı da karıncaları evinizden uzak tutmak için kullanabilirsiniz, bizden söylemesi.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

4

Mustafa8 Ağustos 2023 01:45
Evdeki karıncalardan kurtulmak zordur,kendimin yaptığı 2-3 gün süren karıncaları öldürmeden,evi kokutmadan olan bir yol,yaptığım şey: Karıncaların geçtiği yola üzerine bir tatlı kaşığı balı yayarak sürülmüş,bir yaprak peçete kağıdı koymak,20 dk sonra o peçete üzerinde yüzlerce karınca üşüşmüş olacaktır,kağıdı alıp pencereden veya karıncaların geçmediği bir yere silkeleyin,tekrar getirip aynı yere aynı peçeteyi koyun,yarım saat sonra gene aynı işlemi tekrarlayın,bunu 2 gün kadar devam ettiğinizde evinizdeki karıncalardan kurtulacaksınız,sebebi şu: karıncalar gittikleri yoldan ayrıldıkları zaman geri dönüşü bulamıyorlar,biz peçeteye gelmiş yüzlerce karıncayı hedeflerinden saptırmış oluyoruz,ben denedim 2 günde evdeki karıncalardan kurtuldum,sizde denediğinizde göreceksiniz,çok yol denedim hiçbiri işe yaramadı,ilaç ilede öldürmek istemedim.
Yanıtla
Yemek.com 8 Ağustos 2023 09:33
Yanıtla
Yorumunuz için teşekkürler.
Tunc Oguz20 Temmuz 2019 20:28
Sakin PUDRA veya TEBESIR Tozu kullanmayin,Karincalari Öldürürsünüz.EN ETKILI CÖZÜM Gectikleri Yollarina RAPSÖL Yani KOLZA YAGI Dökün veya Kücük bir BOYA FIRCASI ile Sürün ,bir daha Oralara Ugramazlar. Alternatif olarak LIMON kabuklarini kücük ce kesip koyabilirsiniz ama Kolza yagi kadar etkili degildir.
Yanıtla
Revan Poladov7 Temmuz 2018 13:31
Sea.bizim evde 3 oda var bula bula bilgisayarimin yazicisini bulmuslar
Yanıtla
Sadettin Eren Öcal5 Temmuz 2017 15:01
Eviniz bahceli ev ise bu yöntemlerin hicbiri işe yaramaz o karınca eve girecek bir yer elbet bulur
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?