Üç Malzemeli Fıstık Ezmeli Kurabiye Tarifi

O Çok Önemli Proteini Et Harici Alabileceğiniz 10 Lezzetli Yemek Tarifi

Favorilerime
Ekle

Proteinin insan vücuduna sağladığı önemi ve yararlarını anlatmayacağız, çünkü daha önce birçok kez değindik. Ve siz zaten biliyorsunuz.

Ancak kırmızı ya da beyaz etin sağladığı proteinin gücünü, etten alamadığı için üzülen insanlar var. Bunun sonucu olarak da protein ilaçları ve takviyelerine başvuruyorlar. Halbuki ondan önce çok daha sağlıklı, çok daha doğalı var. Aşağıda tarifini verdiğimiz tüm yemekler tam bir protein deposu.

Mesela mı?

En bilinenle başlayalım: Yeşil mercimek yemeği

En az nohut ve kuru fasulye kadar sevilen bir bakliyat yeşil mercimek. Önceden suda bekletilen yeşil mercimeği, haşlayıp tarifinde yer alan diğer malzemelerle birlikte pişirebileceğiniz gibi suyunu süzdükten sonra haşlamadan da pişirebilirsiniz.

Sarımsakla da güzel olur: Yeşil mercimek tarifi

Lafı gelmişken: Mercimekli ıspanak salatası

Ben mercimeği çok severim, farklı tatlarını da denemek istiyorum diyenleri de düşündük. Bu tarifimiz hem protein deposu hem de bir lezzet şöleni.

Portakal suyu şart ama:
Mercimekli ıspanak salatası tarifi

Oldu bile: Üç malzemeli fıstık ezmeli kurabiye

Sabahları tost ekmekleri üzerine sürdüğünüz fıstık ezmesi, üç beyazın en asisi toz şeker ve oda sıcaklığında bekletilmiş yumurta… Un yok, yağ yok. Ama bu üçlü birazdan bir kurabiye hamuruna dönüşecek. Üç malzemeli fıstık ezmeli kurabiye tarifine hayat verecek. Üstelik protein deposu da olacak.

Kısa sürede hazır: Üç malzemeli fıstık ezmeli kurabiye tarifi

Rengi iç ısıtır: Havuç çorbası

Türk insanı olarak, çorba deyince aklımıza öncelikli olarak mercimek ve muadilleri gelir. Eğer biraz daha geniş bir damak tadına sahipsek işkembe, tuzlama tarzı çorbalar sırayı alır. Ancak havuç çorbası da pek yabana atılacak bir çorba değil arkadaşlar, hem proteinin de gücünden faydalanıyoruz. Daha ne olsun?

Tatlı mı tatlı: Havuç çorbası tarifi

Bak yeşil yeşil: Brokoli salatası

brokoli-salatası-tarifi

Karnabahargillerden olan brokoliye soslardan çorbalara kadar pek çok tarifte rastlamak mümkün. Şimdi ise salatasını yapıyoruz, afiyetle yiyoruz.

Suyuna da çorba yapın siz: Brokoli salatası tarifi

Çorba demişken, bunu da şuraya iliştirelim: Sütlü brokoli çorbası

Belki siz de bizim gibi bir taşla iki kuş vurmak istersiniz. Yukarıda salata yaparken haşladığınız brokolinin suyu ile lezzetli mi lezzetli bir çorba yapabilirsiniz. Ama "Yok Yemek.com'cuğum iki brokoli yemeği bana fazla gelir derseniz, suyunu daha sonra kullanmak için bir saklama kabında derin dondurucu da muhafaza edebilirsiniz.

Sütten de kalsiyum alıyoruz: Sütlü brokoli çorbası tarifi

Hiç olmaz olur mu: Kinoa salatası

Kinoa Salatası Tarifi

Kinoa Salatası Tarifi

Bu salatamızda sebze, meyve ve peynirle hazırladığımız bir kinoa salatası tarifi bulacaksınız. Dilediğiniz şekilde çeşitlendirebilirsiniz. Greyfurt sevmiyorsanız portakalla değiştirebilirsiniz, avokado, elma, armut ya da mevsimi gelince çilek veya mayhoş kayısı da ekleyebilirsiniz (kullandığınız meyve tatlıysa sosta ki balı çıkartabilirsiniz).

Tam protein deposu: Kinoa salatası tarifi

Esmerin tadı: Siyah pirinç pilavı

İçeriğindeki yüksek protein, lif, magnezyum, demir ve mineraller göz önünde bulundurulduğunda kendisini süper besin olarak adlandırmak yanlış olmayacaktır. Bu yararlı besini, diğer Uzak Doğu aromalarıyla birleştirince hem faydalı hem lezzetli bir reçete ortaya çıkıyor.

Biraz da cesaret: Siyah pirinç pilavı tarifi

Sadece nişasta yok: Düşes patates

Patates genellikle nişasta bakımından zengin olan bir yiyecek olarak bilinir ancak içinde proteinde barındırır. Bunun için patatesin yemek versiyonunu da yapabilirsiniz. Biz düşes patatesin tarifini verelim istedik.

Soyulsun patatesler: Düşes patates tarifi

Etsiz de olur: Bezelye

Bezelye Yemeği Tarifi

Bezelye Yemeği Tarifi

Bezelye de protein içeren harika sebzelerden birisidir. Kendine has şekerli tadı sayesinde yemelere doyamazsınız. Tarifimizdeki malzeme listesinde ve pişirme adımlarında yer alan etleri çıkararak bezelyenizi pişirebilirsiniz.

Havuç ve patates olsun ama: Bezelye tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?