emaye-tencere-yemek

Lezzet Sırrı Tencerede Saklı: En İyi Yemek Hangi Tencerede Pişer?

Favorilerime
Ekle

Tabaklar, tavalar, çatal-kaşık ve elbette tencere! Onlar olmadan bir mutfak düşünülemez. Mutfaklarımızın olmazsa olmazı tencereleri büyüteç altına alıyoruz bugün. El lezzeti, malzemelerin tazeliği ve kalitesi bir yana, kullandığımız tencerenin yemeğe etkisi de çok ama çok büyük. Yemeğin pişme süresinden, lezzetini hapsediyor oluşlarına kadar farklı farklı noktaları etkiliyor tencerenizin türü. Mutfağına yeni tencere alacaklar, yeni yeni mutfağa girmeye başlayanlar ya da en iyi yemeğin peşinde olanlar bize kulak versin.

Şu zamana kadar mutfağınızda pişireceğiniz en güzel yemeğin sırrını veriyoruz. Açılsın tencere kapakları ve lezzetli bir şölen başlasın. Bu bilgiler mutfakta çok işinize yarayacak cinsten. Mutlaka not alın, tencere alırken de bu dediklerimiz aklınızın bir köşesinde hep bulunsun.

Döküm tencereler

demirdokum-tencere-yemek

İlk sırayı döküm tencerelere vererek başlıyoruz anlatmaya. Baştan kabul edelim, döküm tencereler hem kullanım olarak pek kolay değil hem de fiyatları ekonomiyi bir tık zorlayacak cinsten. Hemen hasar görebiliyor olsalar da yemeklerinizin üzerine etkileri şahane! Diyelim ki şöyle lezzet dolu, içi sulu sulu kalan ve etleri yumuşacık pişen et yemekleri hazırlamak istiyorsunuz. Eliniz hemen döküm tencerelere gitsin. Özellikle et yemeklerinde ısıyı doğru yaydıkları için ve korudukları için yumuşacık pişmiş etli yemekler yapmanızı sağlıyor. Uzun uzadıya pişirmek istediğiniz ya da fırına atmak istediğiniz yemekler için döküm tencereler oldukça iyi bir seçim. Onun dışında ağır ağır demlenmesini istediğiniz pilavların, dağılmadan pişmesini istediğiniz sebze yemekleri için de tercihiniz döküm tencerelerden yana olsun deriz. Üstelik tencereler arasında en sağlıklı olanların başında da onlar geliyor. Aklınızda bulunsun.

Döküm tava ve tencereler hakkında tüm merak edilenler için sizi şuradan alalım: Mutfağında Demir Döküm Gereç Olan Herkesin Bilmesi Gereken 6 Şahane Bilgi

Döküm tencereler ve tavanın nasıl temizlendiğinin tüm detayları ise şurada: Sandığınız Kadar Zor Değil: Döküm Tava Nasıl Temizlenir?

Granit, teflon, çelik ve seramik tencereler

celik-tencere-yemek

Birbiriyle hemen hemen aynı fiyatta olan ve kullanımları benzeyen granit ve seramik tencereleri anlatalım öncelikle. Her ikisi de yemekleri ortalama bir zaman diliminde pişiriyor. Ne çok hızlı ne de çok yavaş. Bu kategoriye teflonları da sokabiliriz. Seramik tencereler ve teflon tencereler çabuk çizilebiliyor, daha az çizilebilen granit tencereler tercih sebebi olabiliyorlar. Çelik tencereler de hemen hemen her evde mutlaka olan tencere türlerinden. Kullanım süreleri diğer tencerelere göre çok daha kısa. Isıyı çok çabuk ilettikleri için yemekleri diğer tencerelere nazaran daha çabuk pişirebiliyorlar. Granit, teflon, çelik tencereleri özellikle sulu yemekler ve çorbalar konusunda, seramik yemekler ise içlerinde özellikle köfte, tavuk yemeği pişirme konusunda başarılı. Bu tip tencereler kullanıldığında kimi zaman malzemenin lezzeti değişebiliyor. Özellikle metal ve çelik malzemeler kullanılan tencerelerde lezzet farklılıkları yaşanabiliyor, aklınızda bulunsun.

Emaye tencereler ve toprak tencereler

emaye-tencere-yemek

Emaye tencereler ve toprak tencereler kullanılan en eski tencerelerin başında geliyor. Toprak tencerelerde pişen yemekler oldukça uzun sürede ve lezzetlerini içlerine hapsederek pişme özelliğine sahip. Ağır ağır piştikçe tüm lezzetini içinde koruyor, rahatlıkla fırına da girebiliyor. Emaye tencereler de oldukça hassas bir yapıya sahipler. Her ikisi de içine konan malzemenin tadını değiştirmiyor ya da etkilemiyor.

toprak-tencere-yemek

Toprak kapların içerisinde özellikle sarma, dolma, pilav ya da et yemekleri enfes şekilde pişer. Emayelerin içerisinde de çorba, türlü, yoğurtlu yemekler, daha kısa sürede pişmesini istediğiniz ama lezzetlerini korumasını istediğiniz yemekleri pişirme şansına sahipsiniz. Her ikisi de oldukça sağlıklı pişirme kapları üstelik.

Tencereler hakkında merak ettiğiniz başka şeyler varsa lütfen bizimle paylaşın, bekliyoruz! Ağzınızın tadı ve keyfiniz bol olsun.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?