elma-sirkesi-puf-noktalari

Aslında Çok Kolay: Elma Sirkesinin Püf Noktaları

Favorilerime
Ekle

Her sabah suyunun içerisine 1 yemek kaşığı elma sirkesi koyup içenler onun şifasını anlat anlat bitiremezler. Haksız hiç sayılmazlar. Çünkü el emeği yapılmış bir elma sirkesinin onlarca gizli şifası var. Turşudan salataya, hamur işlerinden çorbalara kadar birbirinden farklı onlarda tarifte kullanılır. Uzun bir süreç sonunda fermente hale geldiği için marketlerde satılan sirkelerden oldukça farklı ve hafif de bir lezzeti oluyor. Üstelik evde sirke yapmak çok kolay. Temizlikten cilt bakımına kadar da her alanda kullanabilirsiniz onu. Elmalar hazırsa bir koşu sirke yapmaya gidelim.

Elma sirkesinin püf noktaları

elma-sirkesi-puf-noktalari1

Daha önce sirke yapmayı denediyseniz ve başarısız olduysanız ilk ve en önemli nedenlerinden biri elma seçimleriniz olabilir. Elmanızın olabildiğinde organik olması çok önemli. Pürüzsüz olmayan, üzeri mumla kaplanıp parlatılmamış, boyasız elmaları tercih etmeye özen gösterin. Elmalarınız ne kadar organik olursa fermantasyon süreciniz o kadar hızlı, sirkenizin tadı da o kadar nefis olacaktır. Elmalarımızı seçtiysek onları saplarından ayırıp güzelce yıkayarak işe başlayalım.

elma-sirkesi-tarifi

En önemli ikinci püf noktalarından biri de elmaların kabuklarını kesinlikle soymamak. Elmalarınızı iri parçalar halinde doğrayın ve kabuklarını soymayın. Gelelim diğer detaylara. Sirke kurmak için sirke anasına ihtiyacımız var. Ancak ilk kez sirke kuruyorsanız büyük ihtimalle elinizde sirke anası olmayacaktır. Endişelenmeyin. Mutlaka 1 çay bardağı kadar organik elma sirkesi edinin. Bir yerlerden ev yapımı olduğuna emin olduğunuz sirke temin etmişseniz bu sizin çok işinize yarayacaktır. Bulgur, kuru nohut veya bal da süreci hızlandırmaya yardımcı olacaktır.

Elma Sirkesi Tarifi

Elma Sirkesi Tarifi

Steril edilmiş cam kavanozlara elmalarınızı ilave edin. Üzerine de temiz içme suyunuzu. Bu aşamada musluk suyu kullanmamaya özen gösterin. Bu da işin püf noktalarından biri. Turşu kurarken mutlaka cam kavanoz kullanın. Ardından eğer elinizde varsa sirke ananızı, yoksa 1 çay bardağı kadar organik sirkeyi ilave edin. Organik sirkeyi ilave ettikten sonra kuru nohut, dilerseniz bulgur da ilave edebilirsiniz. Eğer sirkeniz ve Silikon veya plastik bir kaşık yardımıyla güzelce karıştırın. Tahta ya da çelik kaşık kullanmamaya özen gösterin. Üzerini tülbentle kapatıp lastik geçirin ve gün ışığını doğrudan almayan, serin ve kuru bir yere kaldırın.

elma-sirkesi-puf-noktalari

1 hafta boyunca her gün açıp sirkenizi güzelce karıştırın. Ardından 2 günde bir karıştırın. Elmalarınızın dibe çöktüğünü ve yüzeyde beyaz bir tabaka oluştuğunu göreceksiniz. Yüzeyde beyaz bir tabaka oluşmaya başladığında karıştırma işlemini durdurun. O tabakayı gördüğünüzde sirkeniz olmaya başladı demektir. Yüzeydeki sirke anası hafif kalınlaşmaya başladığında temiz ellerinizle (kaşık değdirmeden) sirke analarınızı alın ve bir cam kaba koyun. Elmalarınızı süzdürün. Temiz bir kavanoza süzdürdüğünüz sirkeyi alın. 1 yemek kaşığı kaya tuzu ve 2 yemek kaşığı organik bal koyup olgunlaşmaya bırakın. 1 hafta da bu şekilde dinlendirdikten sonra sirkeniz tüketime hazır! Çıkan sirke anasını diğer sirke yapımlarınızda kullanabilirsiniz. Hazırladığınız sirkeden 1 çay bardağı kadar ayırmayı unutmayın. Diğer sirkelerin yapımlarıyla ilgili merak ettiğiniz detaylar için sizi şuradan alalım: Herkes Sirkesini Evde Yapsın Diye: Harika Püf Noktaları ve Sirke Tarifleri

Ellerinize sağlık!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?