uzum-sirkesi-nasil-yapilir-yeni

Bozulmadan Yapılsın, Şifası Bol Olsun: Üzüm Sirkesi Yapmanın Püf Noktaları

Favorilerime
Ekle

Sonbahar aylarının gelişiyle beraber dallardan üzümlerin toplanma zamanı gelir ve bağ bozumları başlar. Üzüm suyundan şaraba, pekmezden reçele kadar o nefis üzümler farklı farklı şekillerde değerlendirilir. Bir kısmı da kurutulur. İçlerinden bir yöntem var ki, şifası da lezzeti de çok başka olur. Söz konusu pek tabi üzüm sirkesi. Eğer evde kendi sirkenizi kendiniz yapmak istiyorsanız ve püf noktalarını merak ediyorsanız hadi bize kulak kabartın. Adım adım en şifalı ve nefis şekilde evde kendi üzüm sirkenizi nasıl yapacağınızı anlatalım.

Üstelik bozulma ve olmama riskini de en aza indirecek önerilerle! Buyursunlar.

Üzüm sirkesi yapmanın püf noktaları

uzum-sirkesi-puf-noktalari-1

Evde nefis mi nefis üzüm sirkeleri hazırlamak için ilk malzememiz tertemiz, organik, çürüksüz bir üzüm. Kırmızı, mor, beyaz dilediğiniz çeşit üzüm kullanabilirsiniz. Üzümlerinizi yaprak, çöp, dallar ve çürüklerinden arındırın. Ardından güzelce yıkayıp sularını süzdürün. Ardından sterilize edilmiş cam kavanozların içerisine üzümlerinizi alın. 5 litrelik kavanozlar için 2 kg kadar üzüm yeterli olacaktır.

Üzüm Sirkesi Tarifi

Üzüm Sirkesi Tarifi

Üzerine temiz su ilave edin. 1 yemek kaşığı bulgur, 1 yemek kaşığı kuru nohut ilave ederek tahta temiz bir kaşıkla güzelce karıştırın. Eğer varsa organik ev yapımı 1 çay bardağı sirke ilave edebilirsiniz. Eğer yine varsa sirke anası koyabilirsiniz. Ardından ağzını bir tülbentle kapatıp üzerine lastik geçirin. 10 gün boyunca her gün temiz tahta kaşıkla sirkenizi karıştırın. Üzümler dibe çökünceye kadar bu işleme devam edin.

beyaz-sirke-kasim-2020

Sirkenizin üzerine beyaz bir tabaka oluşmaya başlayacaktır. Buna sirke anası denir. Eğer bu tabaka oluşmaya başladıysa (yaklaşık 20 günün sonunda) tabakayı alıp, sirkenizi süzdürün. Temiz bir kavanoza aktarın. 1 yemek kaşığı kaya tuzu, 2 yemek kaşığı organik bal ya da 1 yemek kaşığı toz şeker ilave ederek güzelce karıştırın. Ardından kapağını kapatıp 10-15 gün daha bekletin. Sirkenin olgunlaşmasını bekleyin.

uzum-sirkesi-nasil-yapilir-yeni

Sirkeniz dinlendikten sonra tüketmeye hazır. Şişelere pay ederek dilediğiniz şekilde tüketebilirsiniz. Bu sirkenin içerisinden mutlaka 1 çay bardağı sirke ayırın ve sirke anasını da mutlaka diğer sirke yapımlarında kullanın. Şifası bol olsun, afiyetler olsun!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?