Bir Açıklık Getirelim: Kek Harcı Dolapta Bekletilir mi?

Favorilerime
Ekle

Ertesi sabah erkenden ağırlamanız gereken konuklarınız var ve işlerinizi bir nebze olsun kolaylaştırmak istiyorsunuz. Bazen de tam her şeyi hazırlayıp pişirmeye vakit bulamadığımız tarifler oluyor ya da evden acilen çıkmamız gereken durumlar. Peki bu durumda o nefis kek harçlarımızı nasıl saklamamız gerekiyor? İşimizi kolaylaştırmak için bir gece önceden hazırladığımız kek harçları buzlukta ya da buzdolabında saklanır mı?

Mutfakta vakit geçiren herkesin mutlaka bilmesi gerekenler burada! Tüm bu püf noktaları mutfakta hayat kurtarır.

Kek harcı dolapta bekletilir mi?

kabartma-tozu-olmadan-kek-nasil-kabartilir

Kek yaparken içerisinde yumurta, süt ve yoğurt gibi çok kolaylıkla bozulabilen malzemeler bulunuyor. Bu malzemelerin bulunmadığı keklerden yaptıysanız eğer işiniz kolay. Ama klasik bir kek tarifi yaptıysanız ve hazırladığınız harcı saklamak istiyorsanız işimiz biraz daha zor. Bu tarz malzemelerin harcın içinde bulunduğu kek harçlarını buzdolabında saklamamanızı öneririz.

kabartma-tozu-olmadan-kek-nasil-kabartilir1

Ancak kekinizin içerisine süt, yumurta gibi çabuk bozulabilecek malzemeler ilave etmediyseniz, kabartma tozunu da eklemediyseniz buzdolabında üzeri sıkıca kapalı bir şekilde bir gece bekletebilirsiniz. Eğer klasik bir kek harcı yaptıysanız, harcın içerisine kabartma tozu, soda gibi kabartıcı malzemeler eklemeden, yine üzeri sıkıca kapalı bir şekilde buzdolabında 1-3 saat arası kadar bekletebilirsiniz. Bu süre aralığı kekinizi bekletmek açısından herhangi bir sorun teşkil etmeyecektir. Tabi tüm malzemelerinizin tazeliğinden eminseniz. Bu şekilde beklettiğiniz keklerinizi buzdolabından alıp oda sıcaklığına getirip, kabartma tozu ilavesiyle yeniden çırparak pişirebilirsiniz.

3-6-9-keki

Kekleri en güzel saklama yöntemi ise pişirdikten sonra fazlasını kilitli buzdolabı poşetlerine aktarmak ve tüketmek istediğinizde çıkarıp fırında ısıtmak. Kek harçlarınızı hemen pişirmeniz en güzeli. Ama yine de bu püf noktalarının mutfakta işinize yarayacağından eminiz. Şimdiden ellerinize sağlık.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?