salatalik-tursusu-nasil-yapilir-8

Önemli Mesele: Turşu Kurarken Tuz Ölçüsü Nasıl Olmalı?

Favorilerime
Ekle

Evinde turşu kuran herkes bilir ki ev turşularında en hassas nokta tuz-sirke-limon ve suyun birbirine olan oranlarıdır. Eğer birinin fazlası ya da eksiği olursa turşumuz tam da hayallerimizi süsleyen şekilde kıtır kıtır olmuyor, çabuk bozulabiliyor ve tatları kötüleşebiliyor. Bu nedenle hayatta her şeyde olduğu gibi turşuda da dengeyi bulmak oldukça önemli. İlk kez turşu kuranlar veya evde turşu kurarken bir türlü istediği sonucu alamayanlar... Sizleri buradan alalım. Turşu kurma konusunda en hassas meselelerden birini, tuz kullanımını konuşacağız.

Bu oranlar ve tuz çeşitleriyle tam da hayallerinizdeki gibi turşular hazırlamak mümkün. Şimdiden ellerinize sağlık!

Turşu kurarken tuz ölçüsü nasıl olmalı?

sivri-biber-tursu-sunum-1

Turşuların kıtır kıtır olması için sebze ya da meyvelerinizi taze, diri ve orta sertlikte seçmeniz gerekiyor. Bir de tuz oranını çok doğru ayarlamanız. Tuz, sebze ya da meyvelerin salamura oldukları sırada kıvamlarını korumalarını, uzun süre taze olarak tüketilmelerini sağlıyor. Bu nedenle kullanın tuzun çeşidi de oldukça önemli. Turşu yaparken klasik sofra tuzları yerine mümkünse iri taneli kaya tuzları kullanmanızı öneririz. Kaya tuzları daha sert bir yapıda olmaları nedeniyle malzemeleri sofra tuzuna kıyasla çok daha iyi koruyor.

salatalik-tursusu-nasil-yapilir-8

Ortalama 1 litrelik bir kavanozda turşu yapacaksanız tuz oranı 1,5 yemek kaşığı kadar olmalı. 3,5 su bardağı içme suyu, 1,5 yemek kaşığı tuz ve 150 ml kadar sirke nefis bir turşu yapmanıza yardımcı olacaktır. Bu oranlara bir de dilerseniz limon suyu, limon tuzu gibi malzemeler de ekleyebilirsiniz. Kaya tuzu dilerseniz suyun içinde çözdürerek turşunuza ilave edebileceğiniz gibi, meyve ve sebzelerinizi kavanozlara doldururken aralarına da serpebilirsiniz. Turşu yapımıyla ilgili merak ettiğiniz diğer konular için ise sizi şuradan alalım: Her Türlü Turşu Tarifinde Kullanılabilen: Tam Ölçülü Turşu Suyu Nasıl Hazılanır?

Hem de Çok Daha Uzun Süre Dayanır: Sirke Kullanmadan Turşu Nasıl Yapılır?


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

TursucuAli21 Ekim 2023 18:30
Ben turşunun tuz-su oranını soruyorum. Siz bana bir litrelik kavanoz diyorsunuz. kaç litrelik kavanoz kullanacağıma bir zahmet ben karar veriyim. 1 litre suya ne kadar tuz atmam lazım?
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?