bamya-nasil-kurutulur-2

Tazesinden Daha Nefis Olsunlar: Bamya Nasıl Kurutulur?

Favorilerime
Ekle

Belki birçoğumuz onu küçükken tabakta gördüğümüzde burun kıvırdık, başka yemek yemek istedik. Ancak yine birçoğumuz büyüdükçe bu lezzetin kıymetini daha da fazla anladık. Yaz mevsiminde çok kısa bir süre tezgahları süslüyor yemeklerimize konuk oluyor bamyalar. Kızartmasından etli yemeğine, soslu kavurmasından zeytinyağlısına kadar çeşit çeşit bamya tarifleri var. Sadece yaz vakti klasik yemeklerle değil kışın kuru halde de tüketilebilir bamyalar. Kuru bamyalardan da birbirinden şahane yemekler yapılabilir.

Bamyaların mevsimi geçmeden kış için onları da hazır edelim. Hazırsanız hadi başlıyoruz!

Bamya nasıl kurutulur?

bamya-nasil-kurutulur-1

Öncelikle işe bamyaları seçerek başlayalım. Bamya kurutmak için minik boydaki bamyalar tercih ediliyor genelde. Hem kurutması çok kolay oluyor hem de lezzetleri nefis oluyor. Büyük bamyalardan da yapabilirsiniz ancak kurutması zor olacaktır. Önerimiz olabildiğince miniklerinden seçerek bu işlemi yapmanızdan yana. İlk aşamada güzelce yıkayıp temiz bir bezin üzerine yayarak fazla sularını alın.

bamya-nasil-kurutulur-2

Ardından sap kısımlarını huni şeklinde bir bıçak yardımıyla temizleyin. Fazlaca derine girmemeye özen gösterin. Orta kalınlıkta bir iğne ve uzunca bir iplik alın. Sap kısımlarına iğneyi geçirerek bamyalarınızı tek tek ipe dizin. Ardından ipin uç kısımlarına düğümler atarak gün ışığını alan, hafif gölgeli bir noktaya bamyalarınızı asın. Bu şekilde güneşi alış biçimine bağlı olarak 7-10 gün içerisinde kurumuş olacaklardır.

bamya-nasil-kurutulur-3

Kurutulmuş bamyalarınız hazır olduğunda cam kavanozlara veya kilitli poşetlere aktararak saklayabilirsiniz. Tüketmek istediğiniz zaman iplerinden çıkararak, bol ekşili etli ve etsiz nefis bir bamya yemeğine dönüştürebilirsiniz. Üstelik şifası da lezzeti de tazesinden farksız. Şimdiden ellerinize sağlık!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?