bir-kavanoz-cop-biriktiren-kadin

Dört Yılda Sadece Bir Kavanoz Çöp Çıkaran Kadının İlham Verici Hikayesi

Favorilerime
Ekle

Her gün, her hafta evde kaç torba çöp biriktirdiğinizi ve attığınızı bir düşünün. Ve bu attıklarınızın ne kadarının doğada kaybolmadığını ve nasıl bir doğa kirliliğinin parçası olduğunuzu...

Bugün sizi bu tüketim ve israf çılgınlığına dur diyen ve bunu bir girişime dönüştüren genç bir kadınla tanıştıracağız: Lauren Singer.

Diğer bir deyişle dört yılda sadece bir kavanoz çöp çıkaran kadın. İmkansız gibi duruyor değil mi? Oysa ki değil...

Hayatı buzdolabındaki her şeyin plastik olduğunu fark etmesiyle değişiyor

trashisfortossers

Lauren'in hayatı New York University'de Çevre Bilimleri bölümünde okuyan bir öğrenciyken değişiyor. Bir gün eve giden ve buzdolabının kapağını açan Lauren içindeki hemen her şeyin plastik kaplarda ve torbalarda olduğunu fark ediyor.

Bu onda "Bir şeyler yapmalıyım" hissini uyandıran an oluyor. Ve önce plastiği hayatından çıkaran genç kadın sonrasında "sıfır israflı hayat"ı benimsemeye başlıyor.

Lauren'ın eskiden plastiklerle dolu buzdolabı ise çöpsüz hayatı benimsedikten sonra yukarıdaki gibi gözükmeye başlıyor.

Alışverişe kavanozla çıkıyor; kendi diş macununu, şampuanını kendi yapıyor

lifedaily

Lauren'ın seçtiği hayat biçimi zor değil, imkansız hiç değil. O da hepimiz gibi şehirde yaşayan, çalışan genç bir kadın. Onun da dediği gibi: "Hayatınızda ufak değişiklikler yaparak bunu başarabilirsiniz."

Peki bunu nasıl başarıyor? Mesela alışverişe çıkarken yanında kendi kavanozunu götürüyor. Paketlenmiş ürünlerden almak yerine kiloyla satan yerlerden alışveriş yapıyor ve bunları kavanozuna doldurtuyor.

Ekmek alacak diyelim, yanında götürdüğü beze sarmalarını istiyor. Peki ya diş macunu, şampuanı nasıl alıyor diye düşünenler varsa onun da cevabı basit. Kendi diş macununu, şampuanını, çamaşır, bulaşık deterjanını evde yapıyor. Hem böylelikle daha doğal ve çevreye duyarlı ürünler de kullanmış oluyor.

Aynı zamanda Lauren çantasında her zaman bir cam bardakla dolaşıyor. Gittiği yerlerde, örneğin plastik bardakla kahve verilen yerlerde örneğin, kendi bardağıyla içeceklerini içmeye dikkat ediyor.

Siz de plastik kaplarda bu ürünleri almadan evde yapabilirsiniz: Ev yapımı temizlik ürünleri , ev yapımı parfümler, ev yapımı yüz kremleri, ev yapımı deodorantlar, ev yapımı bulaşık deterjanı, ev yapımı diş macunları.

Öyleyse çöpleri biriktirdiği o kavanozda neler var?

betterworldinternational

Tüm bunları yaparak Lauren'ın evinde çöp de birikmemiş oluyor doğal olarak. Peki o çöplerini biriktirdiği kavanozda ne var? Meyve ve sebzelerin üzerindeki geri dönüştürülemeyen etiketler ve aldığı kıyafetlerin üzerinde kalan fiyat etiketleri...

"Kimsenin geri dönüştüremeyeceği plastikler bunlar. Çöpümü biriktirmeyi seviyorum çünkü onlar kaçınılması zor problemleri görmemi sağlıyorlar" diyor.

Lauren, şimdi israfsız ve çöpsüz yaşamı herkese aşılamak için çalışıyor

trashisfortossers

Lauren tüm bunları kendi için yapmakla kalmamış ve diğer insanların da ilham alması ve yararlanabilmesi için bir girişim kurmuş. The Simply Co ismindeki bu şirket, evde kendi deterjanını, kozmetik ürünlerini yapamayanlar için çevreye duyarlı ürünler üretiyor ve satıyor. Ve tabii ki bunları plastik kaplarda yapmıyor. Gidiyor, ihtiyacınız olanı kiloyla satın alıyorsunuz.

Lauren ayrıca çevreye duyarlı insanların ve yeni nesillerin de farkındalığının artması için okullarda, çeşitli etkinliklerde israfsız yaşam hakkında konuşmalar yapıyor, konferanslar veriyor.

Lauren'dan öğrenecek çok şeyimiz var

today

Daha güzel bir dünyada yaşamak ve gelecek nesillere daha temiz, daha sağlıklı bir dünya bırakmak hepimizin elinde.

Lauren'ın maceralarını Instagram hesabından ve web sitesinden takip edebilirsiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?