lavantali-deodorant-manset

Hiçbir Kimyasal İçermeden Ter Kokmayı Engelleyecek Ev Yapımı 5 Deodorant Tarifi

Favorilerime
Ekle

Ter kokusunu önlemek ve gün boyu taze hissetmek için kullandığımız roll-on’lar, deodorantlar ve benzeri ürünler, alüminyum, paraben ve triclosan gibi son derece zararlı kimyasal maddeler içeriyor. Öte yandan yaz veya kış olsun, ter kokusunu önlemeye her mevsim ihtiyaç duyuyoruz. Çözümü de yine ev ve el yapımı kozmetiklerde arıyoruz. Mutfaktaki malzemelere ek olarak kullanacağımız ürünlerle krem deodorant, roll-on ve sprey deodorant yapabiliyoruz.

Mutfaktaki malzemeler: Mısır nişastası, buğday nişastası, karbonat, zeytinyağı, su.
Ek malzemeler: Hindistan cevizi yağı, kakao yağı, shea yağı.
Esans yağlar: Limon, nane, sandal ağacı, vanilya, lavanta, zambak vb.

Karbonatın koku giderici özelliğini hepimiz biliriz, bu tariflerde de tam da bu amaçla kullanıyoruz.
Nişasta ise teri emmesi için gerekli. Diğer malzemeler, bu iki malzemeyi bir arada tutmak, cildinizi beslemek ve güzel kokmasını sağlamak için tariflerde yer alıyor. Yukarıdaki malzemeleri ve tariflerdeki ölçüleri kullanarak kendi tarifinizi de yaratabilirsiniz.

En basit tarifle başlayalım: Sprey deodorant

ev-yapimi-sprey-deodorant

Çok uzun saatler etkili olmasa da bir sprey şişesinde ya da eski parfüm şişelerinize koyarak yanınızda taşıyarak gün içinde istediğiniz kadar kullanabilirsiniz.

Malzemeler: 1 su bardağı içme suyu, 1 yemek kaşığı karbonat, kokusunu sevdiğiniz bir esans yağdan 5 damla.
Karbonatı ılık içme suyunda iyice eriyene kadar karıştırın, esans yağı ekleyin, sprey deodorantınız hazır. Her kullanımdan önce çalkalamayı unutmayın.

Farklı esanslar da olur: Lavantalı krem deodorant

lavantali-deodorant

Krem kıvamındaki bu deodorantı, Hindistan cevizi yağı 24 derecenin altında sıvılaştığından buzdolabında veya evin serin bir bölümünde muhafaza etmenizi öneririz. Tüm malzemeleri kapaklı uygun bir kutuda karıştırdığınızda deodorantınız hazırdır.

Malzemeler: 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı, 1 yemek kaşığı mısır/buğday nişastası, 1 yemek kaşığı karbonat, 5 damla lavanta yağı.

*Aynı tarifi, kokusunu sevdiğiniz başka bir esans yağ kullanarak da yapabilirsiniz.

Boş bir roll-on kutusuna aktarın: Kullanması en kolay katı roll-on tarifi

kullanmasi-en-kolay-roll-on-tarifi

Piyasada satılan roll-on’ların katılığını elde etmek istiyorsanız, balmumu içeren bu tarifi uygulamanız gerekir. Karışımı boş bir roll-on kutusuna aktarabilir ve buzdolabında bekleterek iyice katılaşmasını sağlayabilirsiniz.

Malzemeler:
2 yemek kaşığı rendelenmiş balmumu
1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı
1 yemek kaşığı karbonat
1 yemek kaşığı nişasta
15 damla esans yağ

Yapılışı: Balmumunu Hindistan cevizi yağı ile birlikte benmari usulü eritin. Ocaktan aldıktan sonra diğer malzemeleri ekleyip iyice karıştırın. Karışımı boş bir roll-on kutusuna veya uygun gördüğünüz başka bir kaba aktarın. Bir süre bekleyip iyice ılıdıktan sonra katılaşması için buzdolabında bekletin.

Balmumu kullanmak istemeyene: Kakao yağlı roll-on tarifi

kakao-yagli-roll-on-tarifi

Balmumu kullanmak istemezseniz ya da bulamıyorsanız, katılaşmayı sağlamak için kakao yağlı bu tarifi de deneyebilirsiniz.

Malzemeler:
4 yemek kaşığı kakao yağı (elinizin yarısı büyüklüğünde bir parça kakao yağına denktir)
2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı veya tatlı badem yağı
2 yemek kaşığı mısır/buğday nişastası
2 yemek kaşığı karbonat
15 damla esans yağ (limon, portakal, bergamot, vanilya veya nane olabilir)

Yapılışı: Kakao yağını, seçtiğiniz diğer taşıyıcı yağlardan biri ile benmari usulü eritin. Yağ karışımı iyice eridiğinde ocaktan alın ve içine diğer malzemeleri ekleyip iyice karıştırın. Kapaklı uygun bir kaba veya boş bir roll-on kutusuna karışımı dökün ve katılaşması için buzdolabına koyun. Katılaştıktan sonra kullanabilirsiniz.

Hassas ciltlere: Karbonatsız tarifler

karbonatsiz-deodorantlar

Karbonat, hassas ciltler için tahriş edici olabilir. Eğer kolayca kızaran, tepki veren, dış etkilere karşı hassas bir cildiniz varsa bu karbonatsız tarifi kullanmanız daha iyi olabilir.

Krem deodorant için: 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı, 1 yemek kaşığı buğday/mısır nişastası, 1 tatlı kaşığı beyaz kil ve 5 damla esans yağ. Kapaklı bir cam kapta üm malzemeleri karıştırın; krem deodorantınız hazırdır. Katılaşması için buzdolabında bekletebilirsiniz.

Katı roll-on için: 2 yemek kaşığı rendelenmiş balmumu, 1 yemek kaşığı beyaz kil, 1 tatlı kaşığı nişasta, 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı, 20 damla esans yağ. Balmumunu, Hindistan cevizi yağıyla birlikte benmari usulü eritin. Ocaktan aldıktan sonra diğer malzemeleri ekleyin ve iyice karıştırın. Kapaklı bir cam kavanoza veya boş bir roll-on kutusuna döküp, katılaşmasını bekleyin. Süreci hızlandırmak için buzdolabına da koyabilirsiniz.

Not: Karbonatlı roll-on ve deodorantları, koltuk altınızdaki tüyleri temizledikten hemen sonra kullanmayın, en az 2 saat sonra kullanın. Karbonat, her cilt tipi için bir ölçüde tahriş edicidir ve özellikle traş sonrasında canınızı yakabilir.

Önemli Uyarı

Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Cilt doktoruna ve/veya güzellik ve bakım uzmanına danışmadan hiçbir cilt bakım ürününü uygulamamalısınız. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere uzmanların sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?