Hayata Mucizevi Dokunuşlar Katan Kadınlardan Almamız Gereken 12 Hayat Dersi

Favorilerime
Ekle

Kadın emekçidir, kadın güçlüdür, kadın bireydir, kadın kendi kararlarını kendi verebilendir, kadın fedakardır, kadın annedir, kadın en güzel seven ve en güzel sevilendir, kadın tek bir güne sığdırılamayacak kadar özel bir varlıktır. Kadın kadındır.

Hatta bazen farkında olmasak da her gün sokakta yanımızdan geçip giden, karşı apartmanda oturan, aynı otobüse bindiğimiz birçok kadın aslında hayatta o kadar güzel şeyler başarıyor, hayata o kadar anlam katıyor ve o kadar güzel ve ilham verici hikayelerin baş kahramanı olabiliyorlar ki...

Onlardan öğrenecek çok şeyimiz var. İyi ki varlar.

Hayallerini gerçekleştirmek için asla geç değil: Dünyayı gezen Ayşe Teyze

interrailturkiye

Ayşe Teyze'nin fotoğraf makinesini unutması sonrası sosyal medyanın onu bulmak için örgütlenmesiyle tanımıştık onu. Makinenin içinden İtalya'da Pisa Kulesi önünde, Paris'te Eyfel Kulesi önünde, Hindistan'da Tac Mahal'de ve ayrıca Bosna, İspanya gibi ülkelerde çekilmiş yüzlerce fotoğraf çıkmış ve birçok kişi bir Türk teyzenin dünyayı gezebildiğine önce pek inanmamıştı.

Sonra Ayşe Teyze çıktı ortaya ve hepimizi hayallerimizin peşinden koşmamız gerektiğine ve istersek her şeyi başarabileceğimize inandırdı.

Hikayenin devamını şuradan okuyabilirsiniz.

Kadın-erkek sosyal hayatta da evde de eşittir: Ev işlerinin kadınların görevi olmadığını oğluna öğreten anne

"Yemek yapmak, bulaşık yıkamak, ütü yapmak, temizlik yapmak, çamaşır yıkamak kadınların görevidir" diyenlere inat 2 çocuk annesi Nikkole Paulun, oğluna ev işlerini öğreterek ve ileride büyüyünce sorumlu bir erkek olmasını sağlayarak aslında herkese büyük dersler verdi.

Hikayenin devamını şuradan okuyabilirsiniz.

İnsan isterse her şeyi başarabilir: Kurabiye yapma hobisini kariyere çeviren down sendromlu Collette

nytlive.nytimes

Down sendromlu Collette içindeki yemek yapma aşkını mesleği haline getirmek istiyor ancak tam 4 sene boyunca gittiği tüm iş görüşmelerinden olumsuz yanıtlar alıyor. Ama pes etmiyor Collette, kurabiyelerini pazarlarda satmaya başlıyor. Öyle lezzetliler ki bu sefer ona iş teklifleri yağmaya başlıyor ve Collette sonunda hayalindeki işe kavuşuyor.

Hikayenin devamını şuradan okuyabilirsiniz.

Yeniden başlamak için asla geç değil: 13 yıllık kariyerini geride bırakıp Muğla’da kuşkonmaz üreten ODTÜ’lü kadın

hurriyet

ODTÜ'den mezun, yüksek lisans yapmış, İstanbul'da tekstil ve gıda üretim alanlarında pazarlama müdürü olarak çalışan başarılı bir kadın olan Aslı Aksoy bir gün her şeyi, 13 yıllık tüm kariyerini bir kenara bırakıyor ve kuşkonmaz yetiştirmek için Muğla'nın bir köyüne yerleşiyor. Ve her şeye baştan başlayarak yeniden çok başarılı oluyor.

Hikayenin devamını şuradan okuyabilirsiniz.

Mutluluk parayla ölçülebilecek bir şey değil: Zorunlu ihtiyaçlar dışında hiç para harcamayan kadın

twitter

Michelle McGagh, 1 sene boyunca zorunlu ihtiyaçlar dışında hiç para harcamamaya karar veren ve bu uğurda birçok şeyden vazgeçen hırslı, sabırlı bir kadın. Eskiden sadece daha çok para harcayarak daha fazla mutlu olabileceğini sandığını söyleyen Michelle bu 1 senelik deneyin sonunda az şeyle ne kadar mutlu olunabileceğini öğrenmiş, bir de bunun üzerine 23 bin dolar biriktirmiş.

Hikayenin devamını şuradan okuyabilirsiniz.

Sorumluluk al, farkındalık yarat: Meme kanserinde erken teşhise dikkat çeken kadın

facebook

Meme kanserini yenmiş bir kadın olan Erin Smith Chieze, bu hastalık için farkındalık yaratmaya çalışan kampanyaların yetersiz olduğunu düşünerek sosyal medya hesabından limonlardan oluşan, erken teşhise dikkat çeken bir görsel yayınlıyor ve belki de birçok kadının hayatını kurtarıyor.

Hikayenin devamını şuradan okuyabilirsiniz.

Cesur ol, kaderini değiştirmek senin elinde: Pizza siparişiyle kendinin ve çocuklarının hayatını kurtaran kadın

mirror

Günümüzdeki çoğu kadın gibi maalesef aile içi şiddete maruz kalan bir kadın Cheryl Treadway. Erkek arkadaşı elinde bıçakla onu ve çocuklarını rehin alınca Cheryl her kadının içinde bulunan o cesareti ortaya çıkarıyor ve başrolünde pizzanın olduğu zekice bir kahramanlık yapıyor.

Hikayenin devamını şuradan okuyabilirsiniz.

İnsanların hayatını güzelleştirmek için adım at: Yürüme güçlüğü çekenler için özel alışveriş arabaları tasarlayan anne

b-metro

Drew Ann Long adlı bir annenin kızının yaşadığı sağlık sorunu nedeniyle çıktığı güzel yol, onlarca insanın hayatını güzelleştiren dev bir projeye dönüşmüş durumda. Onun sayesinde artık yürüme güçlüğü çeken insanlar gündelik hayatlarında artık çok daha rahatlar.

Hikayenin devamını şuradan okuyabilirsiniz.

Karşılıksız sev, karşılıksız iyilik yap: Hayatını sokak hayvanlarını doyurmaya adayan Rukiye Teyze

youtube

http://cdn.yemek.com/wp-content/uploads/2014/05/oscara-aday-olan-en-kisa-film.jpg |

Dünya özverili ve paylaşımcı insanlar sayesinde güzel: Diyabet hastası kızı Bade için hazırladığı özel tariflerle herkese ilham olan anne

badeninsekeri

Tip 1 Diyabet hastalığı olan kızı Bade için kolları sıvayan ve ortaya müthiş bir iş çıkaran anne Sıla Alkan. Yepyeni, kendi ürettiği malzemelerle hazırladığı sağlıklı yemeklerle sadece kendi kızını beslemeyen Sıla Anne, bunları aynı durumda olan diğer herkesle paylaşarak herkese ilham vermeye devam ediyor.

Hikayenin devamını şuradan okuyabilirsiniz.

Yeniliklere açık ol: Küçük kızıyla birlikte 190 farklı ülkenin yemeğini yapan müthiş anne

boredpanda

Sasha Martin isimli anne çocuklarını mutfağa girdiğinde kovalayan annelerden değil. Dünyadaki bütün yemekleri tanımak ve kızı Ava'ya tanıtmak isteyen anne kızıyla birlikte müthiş maceralara atılıyor.

Hikayenin devamını şuradan okuyabilirsiniz.

İnsanlara umut olabilirsiniz: Cadı diye açlığa terk edilen çocuğu hayata döndüren kadın

boredpanda

Ailesi tarafından "cadı" olduğu gerekçesiyle sokağa terk edilen Nijeryalı çocuk Hope'u artık tüm dünya tanıyor. Sebebi Danimarkalı bir yardım kuruluşu çalışanı Anja Ringgren Loven'ın onu bulması ve onu yeniden hayata döndürmesi. Hope artık çok sağlıklı bir çocuk ve yaşıtlarıyla birlikte okula bile gidiyor. Belki büyüyünce çok büyük bir adam olacak ve hepsi ona ikinci hayatını veren bu güzel kadın sayesinde.

Hikayenin devamını şuradan okuyabilirsiniz.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?