Mümkün Mertebe Derin Dondurucuya Koymamanız Gereken 9 Yiyecek

Favorilerime
Ekle

Yiyeceklerin uzun süre bozulmadan saklanabilmesini sağlayan derin dondurucular evde, mutfakta en büyük yardımcılarımızdan. Ancak her yiyecek derin dondurucuda saklanabilir, çıkarılıp çözüldüğünde hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz diye bir kural da yok.

Nasıl buzdolabına asla koymamanız gereken yiyecekler varsa aynı durum derin dondurucu için de geçerli. Sonu hüsranla bitsin istemiyorsanız bunları gözden geçirmek isteyebilirsiniz.

Not: Derin dondurucunuzda saklayabileceğinizi bilmediğiniz yiyecekler için ise şu içeriğimize bakabilirsiniz.

İçecekseniz olmaz: Süt

nymag

Derin dondurucuda donan süt çözüldüğünde topak topak olur. Dolayısıyla içmek için kullanacağınız sütü derin dondurucuya koymak çok da iyi bir fikir değil.

Ancak o sütü diyelim kek yapmak için kullanacaksanız donmuş ve çözülmüş süt tarifinizi çok da etkilemeyecektir. Dikkat etmeniz nokta derin dondurucudan çıkardığınız sütü mutlaka buzdolabında çözülmesini sağlamak. Yalnız bunun saatler alacağını bilmelisiniz, hatta mümkünse bir gün önceden sütü buzdolabı rafına indirmelisiniz.

Genleşir ve kırılır: Kabuklarıyla birlikte yumurtalar

incredibleegg

Eğer yumurtaları kırmadan, yani kabuklarıyla birlikte derin dondurucuya koyarsanız içindeki sıvı sertleşip genleşecek ve kabuğu kıracaktır. Böylece hem derin dondurucunuz kolay kolay çıkmayacak bir yumurta kokusu ve kalıntılarıyla dolacak, hem de yumurtalarınız çöpe gitmiş olacak. Yapmayın.

Ancak yumurtaları bir kaba kırıp üzerine biraz da tuz eklerseniz onları derin dondurucuda uzun süre bozulmadan saklayabilirsiniz. Bunu da not etmeden geçmeyelim.

Dokusu değişiyor: Yoğurt

superhealthykids

Yoğurdu derin dondurucuya koymak onun dokusunu tamamen değiştirecektir. Zira buzluktan çıkarılan yoğurda baktığınızda parça parça olduğunu görürsünüz. Eğer yoğurdu yemek istiyorsanız derin dondurucuda değil buzdolabında saklamaya gayret edin. Ama eğer süt gibi tarif içinde kullanacaksınız derin dondurucuda bekletilmiş yoğurt tarifinizi çok da etkilemeyecektir.

Çok hassas mevzu: Peynir

itscheese

Eğer sert bir peyniri buzlukta saklamak isterseniz ufalanacak ve un gibi olacak; yumuşak bir peyniri derin dondurucuda bekletirseniz nem peynirin dokusunu kristelleştirecektir. Bu açıdan hassas bir yapıya sahip olan peynirleri risk almayıp buzdolabında saklamak en doğrusu.

Yumuşar, tadını kaybederler: Yeşillikler

cocooncooks

Derin dondurucuda bekleyen maydanoz, marul gibi yeşillikler donunda yumuşayacak ve pörsüyecek; aynı zamanda tadını da kaybedecektir. Onları uzun süre taze olarak saklamanın yolu yıkayıp duruladıktan sonra kağıt havluya sararak ya da bir plastik poşet içinde buzdolabında tutmak.

Ama illa ki buzlukta saklamak istiyorum diyorsanız onun da bir püf noktası var. Doğrayıp buz kalıplarına koyduğunuz yeşilliklerin üzerine zeytinyağı dökmek ve donduktan sonra açılıp kapanabilir poşetlere koyup buzlukta saklamak da bir seçenek olabilir.

Sonları hoş değil: Kızartılmış yiyecekler

huffingtonpost

Kızartılmış yiyeceklerin en güzel yanı çıtır çıtır olması değil mi? Onları derin dondurucuya koymaksa bundan tamamen vazgeçmek demek. Zira buzlukta bekleteceğiniz bu yiyecekler yumuşayacak ve lapa gibi olacaktır. Hiç gereği yok.

Tam olarak çözülemezler: Bol su oranına sahip sebze ve meyveler

food-hacks.wonderhowto

Bol sulu meyve ve sebzeler derin dondurucuda buzla kaplanacak ve tam anlamıyla çözülemeyecektir. Buzluktan çıktıktan sonra eski taze hallerine dönmeleri neredeyse imkansıza yakın. Kısacası örneğin yumuşak ve pörsümüş salatalıklar istemiyorsanız onları her zamanki gibi buzdolabında saklamaya devam etmelisiniz.

Kristalleşir: Patates

viralmomz

Patates serin ve kuru yerleri sever. Dolayısıyla derin dondurucular hiç onlara göre bir yer değil. Zira bol su içeren patateslerin çiğ ve bütün halde derin dondurucuya koyduğunuzda buz kristalleri oluşacaktır. Çözmeye çalıştığınızda ise lapa gibi olduklarını fark edeceksiniz.

Patlama riski var: Konservelenmiş hazır yiyecekler

q13fox

Konservenin içinde yer alan su derin dondurucudayken genleşir ve sonuç olarak ürünün patlamasına yol açabilir. Sonuç gerçekten korkutucu, denemeyin.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?