yesillikleri-zeytinyagiyla-dondurmak-aralik-2020

Derin Dondurucunuzda Saklayabileceğinizi Büyük İhtimalle Bilmediğiniz 9 Yiyecek

Favorilerime
Ekle

Yiyeceklerin bozulmadan saklanabilmesi, hatta meyve ve sebzelerin mevsimi geçtikten sonra bile tüketilebilmesini sağlayan yegane dostumuz derin dondurucular. At buzluğa, işin düşünce, al çözülmesini bekle ve tüket. Resmen büyük kolaylık.

Derin dondurucunuzu seviyorsunuz da onu tam manasıyla kullanabiliyor musunuz acaba? Belki bilmedikleriniz vardır dedik ve dondurucuda saklayabileceğiniz ama büyük ihtimalle şimdiye kadar hiç denemediğiniz yiyecekleri sıraladık.

Artık hayat çok daha kolay!

Kabuksuz, aman dikkat: Yumurta

yumurta-kirmak-aralik-2020

Yumurtaları olduğu gibi yani kırmadan dondurucunuza koyarsanız kullanmak istemediğinizde pek bir hoş görüntü olmayacaktır. Bunun için onları önce bir kaba kırın ve bir tutam tuz da ekleyerek hafifçe karıştırın. Sonrasında buz kalıplarına yerleştirmeniz yeterli. Uzun süre dondurucunuzda bozulmadan kalacaklardır.

Tenekede olmaz: Tavuk suyu

tavuk-suyu-dondurma-aralik-2020

Tavuk suyunun buzdolabında çok uzun süre dayanmadığını biliyoruz ama bu durum dondurucu işin işine girdiğinde değişiyor. Sadece dikkat etmeniz gereken hazır tavuk suyunu saklamak istiyorsanız onu mutlaka kendi kabından, tenekesinden çıkarın. Onu hava geçirmeyen, dondurucu dostu kaplarda sakladığınız takdirde içiniz rahat olabilir.

Bir kere de pişirecekseniz diye bir kural yok: Kurabiye hamuru

kurabiye-hamuru-dondurma-aralik-2020

Kurabiyeleri herkes taze taze, dumanı üstündeyken tüketmek ister. Kısa sürede bayatlayan kurabiye sorununu çözmede yine canımız dondurucumuz imdadımıza yetişiyor. Kurabiye hamurlarını hazırladıktan sonra şekil vererek pişirme kağıdı üzerinde dondurun. Donduktan sonra onları açılıp yeniden kapanabilir poşetlere aktarın ve canınız kurabiye çektikçe çıkarın çıkarın pişirin. Mis.

Süüüt mısır süüüüt: Taze mısır

misir-dondurmak-sebze-dondurmak-aralik-2020

Kışın ortasında yazın geldiğinin işaretçilerinden süt mısırı yemek istemez misiniz? Bu imkansız değil. Yalnız dikkat etmeniz gereken nokta tat ve renk kaybına sebep olan enzimleri durdurmak için önce mısır tanelerini kabuğundan ayıklamak ve haşlamak. Sonrası açılıp yeniden kapanabilir poşetlere koyun ve gerisini dondurucuya bırakın.

Ne gerek var demeyin: Fındık içi

findik-ici-aralik-2020

Fındığı dondurucuya koymaya ne gerek var diye düşünmeyin. Hepimiz biliyoruz ki fındıklar çok çabuk acılaşabiliyor ve yenmez duruma gelebiliyor. Bunu engellemek isterseniz onları kilitli poşete koyarak dondurucunuza kaldırın. Bu kadar basit.

Öğrenciler koşun: Pişmiş makarna

makarna-dondurma-aralik-2020

Dondurucuda pizza oluyor, hayat kurtarıyor da neden kötü gün dostu makarna olmasın? Bir kere de çokça makarna yapın ve onları küçük porsiyonlar halinde pişirme kağıdı üzerine yerleştirin. 10-15 dakika iyice donduklarından ve parçalara ayrılmayacağından emin olduktan sonra kilitli poşete koyarak dondurucunuzda saklamaya devam edin. Yemek istediğinizde biraz suya tutun ve mikrodalgada ısıtın.

Makarnadan sonra sıra onlarda : Makarna sosu ya da ev yapımı salça

salca-dondurmak-dondurucuda-salca-aralik-2020

Evde salça yaptın mı çok miktarda yaparsın ve nasıl saklayacağını bilemezsin ya... İşte bu noktada aslında onu da dondurucuda saklayabileceğini bilmek gerekiyor. Sadece tenekesinde saklamamalısınız, bunun yerine buz kalıplarına aktarın gitsin.

Zeytinyağı koş kızım: Yeşillikler

yesillikleri-zeytinyagiyla-dondurmak-aralik-2020

Marul, maydonoz gibi yeşillikler en çabuk bozulan yiyeceklerden. Dondurucuya koyunca da pörsüdükleri ve tadını kaybettikleri bilinen bir gerçek. Peki biz neden dondurucuda saklayın diyoruz? Çünkü bunun da bir püf noktası var.

Yeşillikleri doğrayın ve buz kalıbına koyarak üstlerine zeytinyağı dökün. Ama yayılabileceğini düşünerek üst kısmında biraz mesafe bırakın. Donduktan sonra onları alarak açılıp yeniden kapanabilir poşetlere koyup rahatlıkla saklayabilirsiniz.

Bayatlama derdine son: Patates cipsi

ev-cipsi-aralik-2020

Cips paketlerinin içine ne kadar hava doldururlarsa doldursunlar açtığınız ve hepsini bitiremediğiniz anda anında bayatlayacaklarını biliyor olmalısınız. Ama aslında onları hava almayacak şekilde, plastik dondurucu poşetlerine koyarak dondurucunuza attığınız takdirde bu tehlikeyi de betaraf edeceksiniz. Üstelik sadece birkaç dakika içinde çözülecekler ve cips keyfinize devam edebileceksiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?