Ünlü Şeflerden Sizi Daha İyi Bir Aşçı Yapacak 12 Az Bilinen Püf Noktası

Favorilerime
Ekle

İster mutfağa yeni yeni girmeye başlamış olun; ister mutfağınızın usta aşçısı olun, "Kimse benden iyi yemek yapamaz" diyin mutfakta öğrenmenin sınırı ve sonu yok. Yemeklerinizi daha lezzetli hale getirecek, onlara farklılık katacak öyle güzel püf noktaları var ki insana yemek yapmayı daha çok sevdiriyor.

Bu sefer bu enfes püf noktalar için mikrofonlarımızı işin ustalarına uzatıyoruz ve mutfak sırlarını onlardan dinliyoruz. Anthony Bourdain de var bu ustalar arasında, Jamie Oliver gibi yemek programları yapan diğer ünlü şefler de...

Denemek için can atacaksınız.

Yapışkan malzemeleri ölçü kabına koymadan önce pişirme spreyi sıkın

thecountrycook

Böylelikle bal gibi yapışkan malzemeler kaba yapışmayacak ve anında dökülecektir. Siz de tarifteki tam ölçüyü böylelikle tutturabileceksiniz.

Omlet yaparken yumurtaları sürekli çırpın ve tavayı sürekli sallayın

thelightmedia

Böylece yumurtanın yanmasını önlerken omletin hafif ve kabarık olmasını sağlarsınız.

Sebzeleri haşlarken tencereyi asla çok fazla doldurmayın

wikipedia

Sebzeler çok üst üste olursa hem yumuşamaları daha fazla zaman alacak, hem de haşlanırken renklerini kaybederler. Dolayısıyla tencereniz küçükse hepsini bir seferde haşlamaya çalışmayın. Parça parça haşlayın.

Tavukların daha çıtır çıtır olması için ara verip iki kez kızartın

nytimes

Bir kez kızartıp kenara aldıktan sonra 10 dakika bekletin ve sonra yeniden yağa atarak üç dakika daha kızartın. Daha çıtır çıtır olacaklar.

Streç filmlerin olmadık yerlerden kopmasını, parçalanmasını engellemek için buzdolabında bekletin

lifehacker

Profesyonel şeflerin tercih ettiği ve önerdiği yöntem streç filmleri buzdolabında saklamak. Zira soğuk streç filmler daha az yırtılıyor ve daha kolay çıkarılabiliyor.

Bütün tavuk pişirirken göğüs kısmının aşağıya gelmesine dikkat edin

chowhound

Tavukta en fazla etin olduğu bölge göğüs. Bu yüzden onun ateşe daha yakın olması tüm tavuğun daha hızlı pişmesini sağlayacaktır.

Cupcake kalıbınız yoksa parşömen kağıdı kullanın

youtube

Cupcake kalıbınız yoksa ve cupcake'lerinizin bozulmadan pişmesini istiyorsanız parşömen kağıdı kullanabilirsiniz. Parşömen kağıtlarına bir bardak yardımıyla kolayca şekil verebilirsiniz.

Yemek çok yağlı olmuşsa kağıt havluya sarılı buzları üzerinde bir süre tutun

thriftyfun

Yemek pişti ama beklediğinizden çok daha fazla yağlı oldu diyelim. Birkaç buz küpünü bir kağıt havluya sarın ve yemeğin üzerine tutun. Buz, mıknatıs görevi görerek yağı kendine doğru çekecek ve kağıt havlu içine hapsedecektir.

Mangalda et yaparken mükemmel kıvama gelmeden birkaç saniye önce kenara alın

seriouseats

Zira biftek gibi etler ateşten alındıktan sonra, 5-10 dakika daha pişmeye devam eder. Bu yüzden suyunu hapsetmek için onu biraz kenarda dinlendirmelisiniz.

Pilavdaki yanık tadı yok etmek için bir dilim beyaz ekmeği pilavın üzerine yerleştirin

peppylemon

Pirinci kavururken istemeden yaktıysanız ve pilavda yanık tadı yok etmek istiyorsanız bir dilim beyaz ekmeği pilavın üzerine yerleştirin ve 5 dakika bu şekilde bekletin.

Yağın yeterince kızıp kızmadığını anlamak için tahta kaşığı tavaya değdirin

lifehacker

Eğer baloncuklar tahta kaşığın etrafında toplanıyorsa yağ yeterince kızmış demektir, malzemeleri tavaya ekleyebilirsiniz.

Mayanın daha fazla kabarması için bir kaşık şeker ekleyin

Şekerin tadını yaptığınız hamurda fark etmeyeceksiniz bile, merak etmeyin. Ama kabarmayan hamur sorununu böylelikle hemen çözebileceksiniz.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?