TARİF / YAZI GÖNDERMEK İÇİN
/

Artık Hiç Ziyan Olmayacaklar: Ev Yoğurdu Tutmazsa Ne Yapmalı?

http://www.chicaandjo.com/2013/05/12/homemade-greek-yogurt/ |chicaandjo.com
Boyum ocağa yetişmeden yemek yapmaya başlamışım. Hala yetişmiyor.

Sıkça Yenen Konular

Evde yapılan her şey gibi ev yoğurdunun da lezzeti hep bir başkadır. Mayalanma süreci ise tam bir mucizedir. Pek nazlı olan mayalar, uygun sıcaklık bulamadığında ya da sütün yeterince taze olmadığı durumlarda dilenen kıvama gelmeyebilir. O hep yoğun kıvamlı olan yoğurdunuz gün gelir sıvı bir halde kalır ya hani onca emeğiniz boşa gitmiş gibi hissedersiniz.

Olayların başında henüz kaynama aşamasında sütün kesilmesi de apayrı bir sorun. Ama merak etmeyin. Ev yoğurdunu yeniden tutturabileceğiniz, kesilen sütlerinizi değerlendirebileceğiniz şahane yöntemler var. Başlıyoruz anlatmaya.

Süt kesildiğinde ne yapılır?

Çok yüksek ısılarda sütü kaynatmaya çalışırsanız ya da sütünüz yeterince taze değilse sütü kaynatırken kesilmeler yaşayabilirsiniz. Bu aşamada sütün taze olduğundan emin olmak ve hep aynı ısıda kaynatma işlemine devam etmek gerekiyor. Bunlara dikkat ettiğiniz takdirde sütte kesilmeler yaşamanız pek olası değil.

Ama diyelim ki böyle bir şey yaşadınız. Hiç endişe etmeyin o sütü dökecek değilsiniz. Hemencecik elinize bir tülbent ya da süzgeç alın. Yapılacak nefis peynirlerimiz var. Kesilen sütünüzü hemen peynire çevirmeniz mümkün. Kaynatırken yaşanan kesilmeleri biraz daha artırmak adına ocağın üzerine alın. İçine minik bir miktar limon ya da sirke koyun. Güzelce kesildiğinde lor peyniri yapmaya hazırsınız.

Kevgirle tüm kesilmiş parçaları toplayın ve tülbetin üzerine aktararak süzgecin üzerine oturtun ve fazla sularını süzdürün. Suyu iyice süzüldüğünde dilerseniz tuz ilave edin ve işte! Lor peyniriniz yenmeye hazır bile.

Peynir yapımının detayları ve diğer peynir tarifleri için sizi şöyle alalım: Hem Daha Ekonomik Hem Daha Sağlıklı: Yeni Başlayanlar İçin Evde Peynir Yapımı

Ev yoğurdu tutmazsa ne yapmalı?

Diyelim ki sütünüz kesilmedi. Yoğurdunuzu misler gibi mayaladınız. Her zaman yaptığınız tüm aşamaları yeniden süte uyguladınız ve onu güzellik uykusuna bıraktınız. Saatler saatleri kovaladı, normalde nefis bir kıvam alması gereken yoğurdunuz kesinlikle mayalanmamış durumda. Sıvı bir halde duruyor. Sıkı durun, bu yoğurdu döndürmenin de şahane bir yolu var.

Yoğurdunuzun her şeyinin tam olduğuna eminseniz, mayanızı doğru oranda koyduğunuzdan, tazeliğinden eminseniz tutmamasının tek bir sebebi vardır. Bu da çok büyük ihtimalle beklediği oda ısısıdır.

O yüzden hali hazırda olan mayalanmamış yoğurdunuzu şimdi yeniden değerlendireceğinizi anlatmanın tam zamanı. Öncelikle yoğurdunuzu ısıya dayanıklı cam kapların içerisine ya da büyükçe ısıya dayanıklı bir kabın içerisine aktarın.

Kaplarınızın üzeri açık bir biçimde fırının içerisine yerleştirin ve 75 derecede fansız programda fırınınızı çalıştırın. 1 saat bu şekilde fırında yoğurtlarınızı bırakın. Ardından fırının kapağını açın ve 15 dakika kadar soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra yine üstleri açık bir şekilde dolapta 1 saat kadar bekletin.

Ve beklenen an...

Nihayet nefis kıvamlı yoğurtlarınız hazır!

Ev yoğurdunun hep tutması için püf noktaları

chicaandjo.com

chicaandjo.com

Sütün sıcaklığı ve odanın sıcaklığı doğru olduğu sürece bir sorun yaşamayacağınıza eminiz. Süte serçe parmağınızı koyduğunuzda dayanabileceği sıcaklığa gelmişse sütünüz mayalanmaya hazır demektir. Bu aşamada sütünüzü mayalayabilirsiniz. Termometreniz varsa 42-45 derece arasında bir sıcaklık ölçtüğünüzde bilin ki sütünüzün mayalanmaya hazır ve nazır. Sütünüzü mayalarken iyi kalitede bir maya kullandığınızdan ve sütünüzün tazeliğinden emin olun. Çok fazla maya koymamaya özen gösterin. Bildiğiniz ölçülerden de hiç şaşmayın.

Mayayı ilave ettiğiniz sütü, kabıyla birlikte güzelce sarıp sarmalayın ve oda sıcaklığında mayalanmaya bırakın. Kış aylarında mayalanma süresiyle ilgili sorunlar yaşabilirsiniz. Onların da çözümü var. Tüm detaylar için sizi şuraya alalım: Tam Kıvamında Tutsun, Uzun Süre Dayansın: Evde Yoğurt Yapma Rehberi

Artık sütleriniz hiç dökülmesin, ziyan olmasın. Evde nefis yoğurtların keyfini sürün.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?