Cezayir Restaurant Patlıcanlı Ravioli Tarifi

Cezayir Restaurant: 1970’lerin İtalyan Mektebinde Üç Katlı Restaurant

Favorilerime
Ekle

Yüksek tavanlar, taş merdivenler, soğuk duvarlar ve 1970’lerde çocuk seslerinin çınladığı geniş bir avluya açılan arka bahçe...

Executive Şef Volkan İnce’nin yeniden yorumladığı Akdeniz mutfağının kokusunu alıyor ve Yemek.com olarak İstiklal Caddesi’nin göbeğinde Galatasaray Lisesi’nin arka tarafında kalan Hayriye Caddesi’nde 9 yıldır hizmet veren Cezayir Restaurant’a konuk oluyoruz. Başlangıçtan tatlıya, özenli sunumlarıyla göz dolduran yemeklerinin yapılış aşamalarını öğrenip, fotoğraflarını çektik. Yıllardır menüde yer alan Cezayir Restaurant tariflerinin içeriğini şefinden dinledik.

Cezayir Restaurant

Fotoğraf: Müjde Çapraz / Cezayir Restaurant, Beyoğlu

110 yılı aşkın süre önce İtalyan İşçi Cemiyeti tarafından okul olarak yaptırılan bina dev giriş kapısı ve heybetiyle karşılıyor sizleri. Soğuk duvarların arasında merdivenleri bir bir çıkarken mekanın ara katları ve geniş holünde yer alan kanepeler ev sıcaklığının ipuçlarını veriyor.

Cumhuriyet döneminde de uzun bir süre okul olarak hizmet veren bina orijinal dokusu korunarak restore edilmiş ve Cezayir Rooms, Cezayir Lounge, Cezayir Garden bölümlerinde hizmet veren benzerlerinden farklı bir işletme halini almış. Restoran, lounge, bar ve toplantı odaları menü seçeneklerinin çeşitliliği ile birleştiğinde her türlü organizasyon, parti, tanıtım ve davet için uygun koşullar tamamlanmış oluyor.

Lounge ile birleştiğinde 200 kişilik kapasiteye ulaşan bar bölümü; doğum günü, lansman gibi kişisel etkinliklerin yanı sıra DJ seti ve ses sistemi bulunan bölümde arkadaşlarınızla karaoke geceleri düzenleyebilir, toplantı odalarını kullanarak şirket misafirlerinizi lezzetli yemekler eşliğinde ağırlayabilirsiniz.

Her sabah 10:00’dan gece 02:00’ye kadar açık olan mekanda, gündüz saatlerinin cazip köşesi bahçe katında yer alan Cezayir Garden bölümü. Beyoğlu’nun orta yerinde asırlık ağaçların korunduğu, yeşillikler içinde yemek deneyimi yaşayabileceğiniz bölüm, yaz aylarının popüler buluşma mekanlarından. Sıcak atmosferi ve samimiyetinden olacak ki iç bölümde yer alan şömine, kış bahçesi ve tavan ısıtması sayesinde bu bölüm dört mevsim kullanılır hale getirilmiş. Kokteyl düzeninde birleştirilen açık ve kapalı iki bölüm, 400 kişi kapasiteli.

Cezayir Restaurant Kış Bahçesi

Fotoğraf: Müjde Çapraz / Cezayir Restaurant Kış Bahçesi

Ağırlıklı olarak Akdeniz mutfağını yansıtan menü, geleneksel Türk mutfağını da yaratıcı bir şekilde yansıtıyor. Menüde kalıcı bir yer edinmiş, tarifini de aldığımız Cezayir Böreği, Girit ezme yanı sıra tabule, köz patlıcanlı börek, ördek tirit, kuzu kavurmalı humus, rezene ve mantarlı midye kavurma, karides ceviche gibi seçeneklerle başlangıçlar hayli iştah açıcı.

Uzun yıllardır Cezayir Restaurant’ın Executive Chef'i olarak menüyü yorumlayan Volkan İnce; Cezayir kebap, patlıcanlı ravioli, tavuk kievski, hoisin soslu ördek, kıtır pullu deniz levreği, deniz mahsullü bulgur paella gibi seçeneklerle hayli zengin bir seçki sunuyor.

Davet organizasyonları için hazırlanmış fix menü seçeneklerine de adını kazıyan bir assolist var ki o da şeften binbir ricayla tüm püf noktalarını aldığımız Cezayir’in kadayıflı muhallebi tatlısı. Böyle bir lezzet yok. Çikolata katı, cevizli çıtır kadayıf kırıkları ve macun kıvamını alan muhallebisiyle ağızda enfes bir tat bırakıyor.

İstiklal Caddesi’nin karmaşasından çok ötede, özenle korunan tarihi dokuda, kış bahçesinde kahve eşliğinde tatlı keyfi yapmak, sakin ve huzurlu ortamında toplantı notlarını karalamak ya da Cumartesi sabahına uzayan ev partilerine fırsat yaratmak için Cezayir Restaurant’ın kapısını aralayabilirsiniz.

Cezayir Restaurant Alt Kat

Fotoğraf: Müjde Çapraz / Cezayir Restaurant Alt Kat

Cezayir Restaurant Şef Volkan İnce

Fotoğraf: Müjde Çapraz / Cezayir Restaurant Şef Volkan İnce

Şefi Tanıyalım: Küçük yaşlarda esnaf lokantalarında çalışmaya başlayan Volkan İnce, 2004 yılında Turem’den mezun olduktan sonra Akdeniz ve Ege bögesinde yer alan beş yıldızlı otellerde başladığı profesyonel çalışma hayatına, 2007 sonrasında Sous Chef olarak Cezayir Restaurant’ta devam etmiş. 2009 sonrası Tomtos Suites, Happily Ever After, P.F. Chang's açılışında görev alan şef 2012 yılından itibaren İstanbul’da çalıştığı ilk yer olan Cezayir Restaurant’ta Executive Chef olarak görev alıyor.

Adres: Hayriye Caddesi No: 12, Galatasaray, Beyoğlu

Cezayir Restaurant, Beyoğlu'na nasıl gidilir?


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?