En Kolay Yöntemiyle: Bakla Nasıl Ayıklanır?

https://toriavey.com/how-to/fava-beans-how-to-cook-soak-peel-freeze/ |toriavey.com
Cemre Özgüzel
Boyum ocağa yetişmeden yemek yapmaya başlamışım. Hala yetişmiyor.
Cemre Özgüzel
254709 takipçi1314 içerik

Sıkça Yenen Konular

Zeynep Çetin
Mart 23, 2016
Cemre Özgüzel
Şubat 14, 2019
YENİ
Zeynep Çetin
Haziran 9
YENİ
Duygu Arslan
Haziran 10

Bahar mevsimi gelince manav tezgahlarını renklendiren en güzel sebzelerin başında baklalar geliyor. Hem tazesi hem de kurusu sofralarımıza sağlık ve lezzet katıyor. Bol zeytinyağlı baklalar, iç baklalardan yapılan favaları yemelere doyum olmuyor. Çok önemli bir lif kaynağı, hamileler için ise bulunmaz bir vitamin ve mineral kaynağı. Kalbin daha sağlıklı çalışmasına yardımcı oluyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor. O küçücük cüssesinden beklenmeyecek büyüklükte faydaları da var.

Baklaları ayıklamak ise oldukça kolay. Hem kurusunu hem tazesini en kolay şekliyle ayıklamak ve lezzetinin tadına varmak için hadi sıvayın kollarınızı. Şimdi gelsin nefis mi nefis bakla yemekleri.

Taze bakla nasıl ayıklanır?

Öncelikle baklalarınızı daha kolay bir şekilde ayıklamak ve tam kıvamında pişirmek için baklalarınızın taze olmasına özen gösterin. Üzerinde hafif benekler olan baklalar taze baklalardır. Ortadan ikiye bölünürken çıt şeklinde ses çıkarması ve rahat bölünmesi de baklanın taze olmasının diğer işaretleri. Bu şekilde tazecik olan baklalarınızın kılçıklarını ayıklayarak başlayın.

Bıçakla iki ucunu kesin. Orta kısmındaki kılçığının çıkmasını sağlayın. Elinzle çıkarabileceğiniz gibi baklaların orta birleşme kısmını soyacak yardımıyla soyarak da kılçıklardan kurtulabilirsiniz.

Baklaların kılçıklarını çıkardıktan sonra da baklayı elinizle ortadan ikiye rahatlıkla açabilirsiniz. Açtığınız baklaların iç baklalarını çıkarıp afiyetle tüketebilirsiniz.

Kuru bakla nasıl ayıklanır?

İri kuru iç baklaların kabuklarını ayıklamak size hep zor geldiyse önereceğimiz yöntem sayesinde ayıklamak işinizi çok kolaylaştıracak. Öncelikle kuru baklalarınızı soğuk suyun içerisinde birkaç saat bırakın. Ardından içerisine 1 çay kaşığı kadar karbonat koyarak ocağa alın. Yumuşayana kadar pişirin.

Hafif yumuşayan kuru baklaları ocaktan alın. Süzgeçten geçirin ve soğuk suyun altına tutun. Karbonat sayesinde yumuşayan kabuklar çok kolay bir şekilde çıkacaktır.

toriavey.com

toriavey.com

Kabuklarından ayrılan baklalarınızı dilediğiniz gibi tüketme zamanı! Şimdiden ellerinize sağlık.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?