buzlukta-et-ne-kadar-dayanir

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalarıyla: Buzlukta Et Nasıl Saklanır?

Favorilerime
Ekle

Yılın özellikle Kurban Bayramı'na yakın zamanlarında buzluklarda yer açma telaşı başlar. Sadece o zamanlarda da değil, eti fazla aldığınız ve sağlıklı bir şekilde saklamak istediğiniz durumlarda da en güzel seçeneklerin başında buzlukta saklama yöntemi gelir. Peki buzlukta et nasıl saklanır, en güvenli ve sağlıklı şekilde et dondurucuda nasıl muhafaza edilir, kıyma buzlukta ne kadar saklanır, et suyu buzlukta nasıl saklanır dersiniz? Gelin bugün tüm detaylarıyla derin doncurucuda et nasıl saklanır öğrenelim.

Eti saklama aşamasında dikkat edilmesi gereken bu birkaç farklı püf noktasını herkes öğrensin, mutfakla ilgili herkes et en sağlıklı şekilde nasıl saklanır bilsin. Üstelik etlerinizin buzlukta yer kaplamaması için bizim birkaç minik önerimiz de var. Etleriniz ya da kurban etleriniz hazırsa adım adım etleri buzlukta nasıl saklamanız gerektiğini anlatmaya başlıyoruz.

Buyursunlar.

İçindekiler

 • Buzlukta et nasıl saklanır?

buzlukta-et-nasil-saklanir

Buzlukta, derin dondurucuda et nasıl saklanır, et buzlukta ne kadar saklanır diyenlere cevaplarımızla geldik. Öncelikle et çeşitlerine göre seçmeniz gereken et saklama yöntemlerinde değişiklikler olacaktır. Bu yüzden aşağıdaki başlıkları tek tek inceleyip size en uygun olanı seçerek işe başlayabilirsiniz.

 • Kurban eti nasıl saklanır?

uzun-yolda-et-nasil-tasinir-2

Kurban Bayramı'nda sizin payınıza düşen etler ya da farklı zamanlarda saklamak istediğiniz diğer tüm etler için aşağıdaki yöntemleri değerlendirebilirsiniz. Etin hangi bölgesinin size geldiğine, eti hangi şekillerde değerlendirmek istediğinize, nasıl porsiyonladığınıza göre bu konuda farklılıklar oluşacaktır, endişe etmeyin.

Örneğin elinizdeki et eğer kemikli bir etse ya da kemikse, mutlaka bir et suyu ya da ilik suyu yapmanızı öneriyoruz. Onlardan elde edeceğiniz et suyunu ya da ilik suyunu yemeklerinizde kullanabilir, enfes bir kolajen takviyesi olarak kullanabilirsiniz. Kemikli etlerinizi bu amaçla kullanmadan, oda sıcaklığında iken olabildiğince küçük parçalara ayırarak buzdolabı poşetlerine yerleştirebilirsiniz.

 • Bonfile ya da antrikot nasıl saklanır?

buzlukta-biftek-nasil-saklanir

Bonfile ya da antrikot benzeri bir et kullanacaksanız etinizin buzlukta yer kaplamasını önlemek açısından mutlaka bir et döveceği yardımıyla incelterek buzdolabı poşetine koymanızı öneririz. Böylelikle tüketmek istediğinizde buzları da rahatlıkla çözünecektir.

 • Buzlukta kıyma nasıl saklanır?

buzlukta-kiyma-nasil-saklanir

Buzlukta et saklamanın en kolay yöntemlerinin başında o eti kıyma haline getirmek geliyor. "Kıyma buzlukta ne kadar saklanır?" diye düşünenler için buzlukta kıyma saklama yöntemi ise oldukça basit. Kıymalarınızı buzdolabı için özel üretilmiş kilitli torbaların içerisine ince bir tabaka halinde yayın. Üzerlerine bastırarak formlarını düzeltin. Tüm kıymalara aynı işlemi uygulayıp üst üste dizin ve buzluğunuza yerleştirin.

buzlukta-et-nasil-saklanir-kofte-2021

Dilerseniz kıymanızı çeşitli baharatlarla lezzetlendirerek köfte haline getirerek de saklayabilirsiniz. Buzlukta köfte saklamanın tüm sırları için: Hep Hazır Dursun: Buzlukta Uzun Süre Dayanacak Köfte Nasıl Yapılır?

 • Buzlukta pişmiş et nasıl saklanır?

Buzlukta eti kavurma yapma yöntemiyle saklayabilirsiniz. Kavurma, etin yağıyla piştiği için etin daha uzun süre dayanmasını sağlıyor. Mükemmel bir şekilde pişirildiğinde lezzetine de doyum olmuyor. Tüm püf noktalarıyla kavurma nasıl yapılır merak edenlerinizi de şu taraftan alalım: Yumuşacık Pişsin, Uzun Süre Dayansın, Tüm Püf Noktalarıyla: Kavurma Nasıl Yapılır?

Bir diğer yöntem ise eti marine ederek saklama. Eti zeytinyağı, kekik gibi malzemelerle marine edip kilitli poşetlere koyarak buzlukta saklayabilir, dilediğiniz zaman çözdürerek pişirebilir, afiyetle yiyebilirsiniz. Et marinasyon yöntemleri için de sizi şuradan alalım: Daha Lezzetli Etler İçin: Kırmızı Et Nasıl Marine Edilir?

 • Buzlukta et ne kadar süre dayanır?

buzlukta-et-ne-kadar-dayanir

Buzlukta et ne kadar süre dayanır merak edenleriniz varsa akıllarındaki soru işaretlerini de giderelim. Buzdolabınız ya da derin dondurucunuz bozulmazsa, elektrik kesintisi gibi herhangi bir sebepten ısı değişimi olmazsa buzlukta etlerinizi 1 yıl kadar taze bir şekilde saklayabilirsiniz.

 • Kurban eti dışarıda kaç saatte bozulur?

uzun-yolda-et-nasil-tasinir-temmuz-2021

Eğer elinizde kurban eti varsa ve evinizden uzaktaysanız ya da öncesinde kurban etini dinlendirmek istiyorsanız aklınızda hemen "Kurban eti dışarıda kaç saatte bozulur?" sorusu oluşabilir. Ona da hemen yanıt vermiş olalım: Kurban etini hava sıcaklığını da göz önünde bulundurarak öncesinde oda sıcaklığında soğutmanız gerekiyor. Halihazırda sıcak-ılık olacak bu et soğuduktan sonra ise hemen kullanacaksanız 3-4 gün kadar buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Eğer uzun süre azar azar kullanacaksanız eti mümkünse bir seferde kullanacağınız miktarlarda porsiyonlayarak buzdolabı poşetlerine ya da kilitli poşetlerepay edin ve buzluğunuza kaldırın.

Eğer kurban kesiminden sonraki günlerde uzun yola çıkacaksanız bu pay ettiğiniz etleri buzlukta bekleterek güzelce donmalarını sağlayabilir, yola çıkacağınız gün ise etlerin bozulmaması için genel olarak balık nakliyatlarında kullanılan strafor kutulardan ve buz akülerinden destek alabilirsiniz, aklınızda bulunsun. Daha fazla detay almak isterseniz şu yazımıza da mutlaka bekleriz: Kurban Bayramı Sonrası Memleketinden Dönecekler Buraya: Uzun Yolda Et Nasıl Taşınır?

 • Donmuş et nasıl çözdürülür?

Buzlukta dondurduğunuz etlerinizi çözdürmek için direkt oda sıcaklığında bekletmeyin. Öncelikle buzluktan alıp buzdolabı kısmına koyun. Ardından buzları çözülünce de tüketin. Donmuş et çözdürme yöntemlerini merak edenlerinizi de buradan alalım: Bildiğiniz Yöntemleri Unutmanın Vakti Geldi: Donmuş Et Aslında Nasıl Çözülür?

 • Et suyu buzlukta nasıl saklanır?

Düdüklüde İlikli Kemik Suyu Tarifi

Düdüklüde İlikli Kemik Suyu Tarifi

Peki etin ya da kemiğin suyunu derin dondurucuda saklamak mümkün mü? Kemik suyu veya et suyu buzlukta nasıl saklanır dersiniz? Gelin buna da hızlıca cevap verelim:

 • Öncelikle kemik ya da et suyunu her zaman yaptığınız gibi hazırlayın. Eğer ilikli su saklamak istiyorsanız en kısa sürede tüketmeniz gerektiğinden buzlukta dahi olsa uzun süre muhafaza edemeyeceğinizi bilin ve mümkünse hazırlayacağınız kemik ya da et suyunu ilikli halde değil sade halde saklayın.
 • Hazırladığınız kemik ya da et suyunu güzelce süzün ve oda sıcaklığında soğumasını bekleyin.
 • Oda sıcaklığında soğuyan et suyunu plastik ya da karton bardaklara, buz kalıplarına ya da poşetlere pay edin. (Pay ederken bir seferde kullanacağınız miktarı düşünmeniz gerektiğini unutmayın. Çünkü çözdürdüğünüz et suyunu yeniden dondurmamalısınız, aklınızda bulunsun.)
 • Her birinin üzerine yaptığınız günün tarihini de not edin ve buzluğa, derin dondurucuya dikkatlice kaldırıp dondurun. İşte bu kadar, ellerinize sağlık.

 • Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?