Dikkat Edilmesi Gereken Noktalarıyla: Buzlukta Et Nasıl Saklanır?

Favorilerime
Ekle

Yılın özellikle Kurban Bayramı'na yakın zamanlarında buzluklarda yer açma telaşı başlar. Sadece o zamanlarda da değil, eti fazla aldığınız ve sağlıklı bir şekilde saklamak istediğiniz durumlarda da en güzel seçeneklerin başında buzlukta saklama yöntemi gelir. Peki buzlukta et nasıl saklanır, nasıl en güvenli ve sağlıklı şekilde et dondurucuda muhafaza edilir dersiniz? Gelin bugün tüm detaylarıyla öğrenelim.

Eti saklama aşamasında dikkat edilmesi gereken bu birkaç farklı püf noktasını herkes öğrensin, mutfakla ilgili herkes et en sağlıklı şekilde nasıl saklanır bilsin. Üstelik etlerinizin buzlukta yer kaplamaması için bizim birkaç minik önerimiz de var. Etleriniz ya da kurban etleriniz hazırsa adım adım etleri buzlukta nasıl saklamanız gerektiğini anlatmaya başlıyoruz.

Buyursunlar.

Buzlukta et nasıl saklanır?

buzlukta-et-nasil-saklanir

Buzlukta, derin dondurucuda et nasıl saklanır diyenlere cevaplarımızla geldik. Öncelikle et çeşitlerine göre et saklama yöntemlerini anlatarak başlayalım. Saklama istediğiniz et kemikli bir etse ya da kemikse, mutlaka bir et suyu ya da ilik suyu yapmanızı öneriyoruz. Onlardan elde edeceğiniz et suyunu ya da ilik suyunu yemeklerinizde kullanabilir, enfes bir kolajen takviyesi olarak kullanabilirsiniz. Kemikli etlerinizi bu amaçla kullanmadan, oda sıcaklığında iken olabildiğince küçük parçalara ayırarak buzdolabı poşetlerine yerleştirebilirsiniz.

buzlukta-biftek-nasil-saklanir

Bonfile ya da antrikot benzeri bir et kullanacaksanız etinizin buzlukta yer kaplamasını önlemek açısından mutlaka bir et döveceği yardımıyla incelterek buzdolabı poşetine koymanızı öneririz. Böylelikle tüketmek istediğinizde buzları da rahatlıkla çözünecektir.

Buzlukta kıyma nasıl saklanır?

buzlukta-kiyma-nasil-saklanir

Buzlukta et saklamanın en kolay yöntemlerinin başında o eti kıyma haline getirmek geliyor. Buzlukta kıyma saklama yöntemi ise oldukça basit. Kıymalarınızı buzdolabı için özel üretilmiş kilitli torbaların içerisine ince bir tabaka halinde yayın. Üzerlerine bastırarak formlarını düzeltin. Tüm kıymalara aynı işlemi uygulayıp üst üste dizin ve buzluğunuza yerleştirin.

buzlukta-et-nasil-saklanir-kofte-2021

Dilerseniz kıymanızı çeşitli baharatlarla lezzetlendirerek köfte haline getirerek de saklayabilirsiniz. Buzlukta köfte saklamanın tüm sırları için: Hep Hazır Dursun: Buzlukta Uzun Süre Dayanacak Köfte Nasıl Yapılır?

Buzlukta pişmiş et nasıl saklanır?

Kahvaltılık Kavurma Tarifi

Kahvaltılık Kavurma Tarifi

Buzlukta eti kavurma yapma yöntemiyle saklayabilirsiniz. Kavurma, etin yağıyla piştiği için etin daha uzun süre dayanmasını sağlıyor. Mükemmel bir şekilde pişirildiğinde lezzetine de doyum olmuyor. Tüm püf noktalarıyla kavurma nasıl yapılır merak edenlerinizi de şu taraftan alalım: Yumuşacık Pişsin, Uzun Süre Dayansın, Tüm Püf Noktalarıyla: Kavurma Nasıl Yapılır?

Bir diğer yöntem ise eti marine ederek saklama. Eti zeytinyağı, kekik gibi malzemelerle marine edip kilitli poşetlere koyarak buzlukta saklayabilir, dilediğiniz zaman çözdürerek pişirebilir, afiyetle yiyebilirsiniz. Et marinasyon yöntemleri için de sizi şuradan alalım: Daha Lezzetli Etler İçin: Kırmızı Et Nasıl Marine Edilir?

Buzlukta et ne kadar süre dayanır?

buzlukta-et-ne-kadar-dayanir

Son olarak buzlukta et ne kadar süre dayanır merak edenleriniz varsa akıllarındaki soru işaretlerini de giderelim. Buzdolabınız ya da derin dondurucunuz bozulmazsa, herhangi bir ısı değişimi olmazsa buzlukta etlerinizi 1 yıl kadar taze bir şekilde saklayabilirsiniz.

Donmuş et nasıl çözdürülür?

Buzlukta dondurduğunuz etlerinizi çözdürmek için direkt oda sıcaklığında bekletmeyin. Öncelikle buzluktan alıp buzdolabı kısmına koyun. Ardından buzları çözülünce de tüketin. Donmuş et çözdürme yöntemlerini merak edenlerinizi de buradan alalım: Bildiğiniz Yöntemleri Unutmanın Vakti Geldi: Donmuş Et Aslında Nasıl Çözülür?Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?