https://www.epicurious.com/ingredients/how-to-buy-and-store-potatoes-like-a-pro-article | epicurious

Tomurcuklanmasın, Uzun Süre Bozulmadan Kalsın: Patates Aslında Nasıl Saklanır?

Favorilerime
Ekle

Eğer evde birkaç öğünde hızlıca tüketebileceğinizden çok daha fazla patates varsa, şu sıralar he gün alışverişe gitmemek için bir kez gittiğinizde her zaman aldığınızdan daha fazla miktarlarda alıyorsanız patatesi evde nasıl saklayabileceğinizi de bilmelisiniz.

Doğru şekilde saklanmadığında kısa sürede yeşeren, hatta tomurcuklanmaya başlayan patatesleri bitene kadar afiyetle yemek istiyor, tek bir tanesini bile ziyan etmeden kullanmak istiyorsanız buyurun hemen böyle.

Patates nasıl saklanır, evde patatesleri muhafaza ederken nelere dikkat etmelisiniz, tek tek anlatmaya başlıyoruz.

Eğer patatesleri buzlukta saklamak, hızlıca çıkarıp tıpkı hazır olarak satılan dondurulmuş patatesler gibi değerlendirmek istiyorsanız şu yazımıza da mutlaka göz atın: Dondurucuda Patates Nasıl Saklanır ve Nasıl Kızartılır?

Patatesleri saklamadan önce temiz ve kuru bir bulaşık süngeriyle güzelce temizleyin

Patatesleri saklamadan önce mutlaka temizlemeli ama asla yıkamamalısınız. O nasıl olacak derseniz, daha önce hiç kullanmadığınız, temiz bir bulaşık süngeri ya da temizlik fırçasıyla patates kabuklarının üzerinde birikmiş halde duran çamur ve kalıntıları fırçalamanız yeterli olacaktır.

Ancak dikkat bu işlemi yaparken patates kabuklarının zarar görmemesine özen göstermeli, zarar vermeniz halinde o patatesi saklamamalı ve hemen kullanmayı tercih etmelisiniz.

Bu temizleme işlemi sırasında ise asla sudan destek almamalı, patatesleri yıkamamalısınız. Zira suyla temas eden patatesler çok daha kısa sürede bozulma eğiliminde olacaktır, bizden uyarması.

Üzerlerinde yara ya da çatlak bulunan patatesleri ayrı bir yerde tutun

Patatesleri sünger ya da fırçayla temizlerken yüzeylerine de mutlaka dikkat etmelisiniz. Eğer patateslerinizin arasında üzerinde derin çatlaklar, farklı lekeler, tomurcuklananlar ya da renk değişimleri olanlar varsa mutlaka bu aşamada ayırmalısınız. Aksi halde bu patatesler daha hızlı bozulacağından tüm patateslerin de daha kısa sürede bozulmasına sebep olacaklardır.

Kenara ayırdığınız bu patateslerden kullanılabilir durumda olanları en kısa sürede değerlendirmeniz gerektiğini de unutmayın.

Patatesleri çuval, sepet ya da kutu içine yerleştirerek saklayın

Patatesleri saklarken plastik poşetlerin içinde tutmamalı. Mümkünse onları hava alabilen çuvalların, sepetlerin ya da kutuların içine koyarak saklamalısınız. Eğer patatesleri karton kutuların içinde saklayacaksanız kutunun birkaç yerine mutlaka hava deliği açmalısınız.

Aynı şekilde çuval, sepet ya da kutuya patatesleri yerleştirmeden önce tabanına birkaç kat olacak şekilde kese kağıdı gibi bir malzeme koymanız daha uzun süre sağlıkla kalmalarına yardımcı olacaktır.

Patatesleri yerleştirirken her katın arasına nemi tutabilecek malzemeler yerleştirmelisiniz

Eğer aldığınız patatesleri uzun süre sağlıkla saklamak istiyorsanız hepsini bir anda aynı kutunun ya da çuvalın içine koymak yerine aralarında boşluk bırakarak bir kat patates yerleştirdikten sonra üzerine kese kağıdı gibi bir ayırıcı malzeme koyup ardından kalan patatesleri yerleştirebilirsiniz.

Böylece kutunun içinde çeşitli nedenlerle oluşabilecek nemin bu kağıt tarafından emilmesini sağlayabilir ve patateslerin zarar görmesinin önüne geçebilirsiniz. Aynı zamanda içlerinde hızlı bozulacak bir patatesin diğer patateslere de hızla zarar vermesini engellemiş olursunuz.

Patatesleri soğan ve sarımsak gibi farklı sebzelerle bir arada saklamayın

Genelde bol bol alınıp yakın ya da aynı yerde saklanan soğan, sarımsak ve patates üçlüsünü artık birbirinden ayırma zamanı. Patateslerinizin daha uzun süre sağlıklı kalmasını istiyorsanız onları soğan ya da sarımsaklarla aynı kutunun içinde ya da yan yana kutularda saklamamalısınız. Çünkü bu, onların olgunlaşma süresinin hızlanmasına sebep olacaktır. Hızla olgunlaşan patatesler de aynı hızla çürümeye, bozulmaya başlayacaktır, aklınızda bulunsun.

Patatesleri karanlık, serin, rutubetsiz ve hava alabilen bir yerde saklayın

Patatesleri doğrudan güneş ışığına maruz kalan nemli alanlarda saklarsanız çok kısa süre içinde hızla tomurcuklanır. Bunu önlemek için onları olabildiğince karanlık, serin, rutubetsiz ve hava alabilen yerlerde saklamalısınız. Eğer kileriniz varsa mutlaka kilerde saklamaya özen gösterin. Eğer kileriniz yoksa evin en az ışık alan odalarından birini tercih edin.

Haftada en az 1 kez sakladığınız patatesleri kontrol edin, içlerinde tomurcuklanan, çürüyen, çatlayan varsa hemen ayırın

epicurious

epicurious

Saklamak için yukarıdaki adımları uygulamanız yeterli olacaktır. Ancak "Doğru şekilde sakladım nasıl olsa" diye düşünerek tedbiri elden bırakmak olmaz. Aklınıza geldikçe, haftada en az 1 kez sakladığınız patateslerin durumunu kontrol edin. İçlerinde tomurcuklanan, çürüyen, çatlayan varsa hemen onu ayırın ki diğer sağlıklı patateslere zarar vermesin. Aksi halde diğer tüm patatesler de çok daha kısa sürede tomurcuklanmaya, bozulmaya başlayacaktır, aklınızda bulunsun.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?