Aşure buzlukta saklanır mı?

Bozulmadan, Uzun Süre Saklamak Mümkün: Aşure Nasıl Saklanır?

Favorilerime
Ekle

Nice özen ve emekle, evdeki malzemelerinizi de bol bol değerlendirerek hazırladığınız mis gibi aşureleri nasıl saklayabileceğinizi merak ediyorsanız doğru yere geldiniz demektir. Aşure nasıl saklanır, aşure buzlukta saklanır mı, aşureyi bozulmadan muhafaza etmenin yolları nelerdir gibi aklınıza takılabilecek tüm sorulara yanıt veriyor, emeklerinizin ziyan olmamasını istiyoruz.

Bereketi bol aşureleriniz ekşimesin, kıvamı, tadı bozulmadan uzun süre kalsın istiyorsanız aşure nasıl saklanır öğrenmenin tam zamanı şimdi. Hiç vakit kaybetmeden böyle buyurun lütfen.

"Ben daha aşuremi hazırlamadım" diyenleri hemen şu nefis aşure tarifimize doğru da alabiliriz.

İçindekiler

 • Aşure nasıl saklanır?

Aşure nasıl saklanır?

Aşure nasıl saklanır?

Bol bereketli aşurelerinizi özenle hazırladınız, sevdiklerinizle paylaştınız. Ama hala elinizde bolca aşure kaldı diyelim, şimdi ne yapacaksınız? Evinizdeki malzemelere göre içine bolca değişik malzeme ilave ettiğiniz aşureler, bildiğiniz gibi doğru şekilde muhafaza edilmediğinde kısa sürede ekşiyebiliyor, tadı, dokusu bozulabiliyor. Bu sebeple onu nasıl doğru şekilde saklayabileceğinizi bilmeniz de büyük önem taşıyor. Şu adımları takip ederek aşureyi güvenle saklayabilirtsiniz:

 • Kısa süre saklamak istediğiniz aşureleri muhafaza etmek için öncelikle aşurenizi küçük kaselere pay etmeniz gerektiğini unutmayın. Böylece sonradan porsiyonlamakla uğraşmak zorunda kalmaz, aynı zamanda sıcak sıcak tencereden kaselere aldığınız aşurelerin çok daha kısa sürede soğumasını sağlarsınız.
 • Aşure nasıl saklanır?

  Aşure nasıl saklanır?

 • Aşureyi sıcak şekilde kaselere pay ettiyseniz öncesinde mutlaka oda sıcaklığında soğumasını beklemeniz gerekiyor. Eğer sıcak halde buzdolabına kaldırırsanız aşureleriniz kısa sürede ekşiyecektir, aklınızda bulunsun.
 • Kaselere aldığınız ve soğumasını beklediğiniz aşureleri aynı gün ya da bir sonraki gün tüketecekseniz kaseleri doğrudan buzdolabına kaldırabilirsiniz. Buzdolabına kaldırmadan önce dilerseniz üzerini de kavrulmuş fındık, ceviz gibi lezzetlerle süsleyebilirsiniz. Böylece sonradan servis yaparken tekrar süslemekle uğraşmak zorunda kalmazsınız.
 • Eğer birkaç güne kadar dayanacak şekilde saklamak istiyorsanız aşurelerin üzerini hava almayacak şekilde kapatmalısınız. Aksi halde aşureler buzdolabında dahi olsa dokusunda ve tadında bozulmalar meydana gelecektir, bizden söylemesi.
  • Aşure buzlukta saklanır mı?

  Aşure buzlukta saklanır mı?

  Aşure buzlukta saklanır mı?

  Aşureyi yukarıdaki şekilde buzdolabında güvenle saklayabiliyoruz ama birkaç günden çok daha uzun süre saklamak isteyenler için buzluk da tercihler arasında. Eğer "Aşure buzlukta saklanır mı?", "Aşureyi derin dondurucuda muhafaza etmek mümkün mü?" diye düşünüyorsanız aşağıdaki adımları takip ederek aşureyi buzlukta saklamak mümkün.

 • Eğer aşureyi bir kap içinde saklayacaksanız, kabın derin dondurucuda kullanıma uygun, kapaklı bir kap olduğundan emin olmalısınız.
 • Aşureyi kaba aktardıktan sonra ağzını hava almayacak şekilde kapatmalı ve buzluğa düz bir şekilde yerleştirmelisiniz. Böylece kabın içindeki aşure sizin yerleştirdiğiniz şekilde kalacak, yanlardan akma, sızma yapmayacaktır. Ancak aşureyi tek bir kapta koyacaksanız sonrasında tüm aşureyi aynı zamanda tüketmeniz gerektiğini de unutmamalısınız.
 • Eğer buzluğa kaldırdığınız aşureyi azar azar birkaç seferde yemeyi düşünüyorsanız tek bir büyük kap yerine birkaç küçük kaba pay ederek yerleştirmeniz daha sağlıklı olacaktır. Zira buzluktan çıkardığınız bir yiyeceği tekrar buzluğa koymanız tavsiye edilmez, bildiğiniz gibi.
 • Eğer buzluk kullanıma uygun kaplarınız yoksa ya da derin dondurucuda yeterince yeriniz yoksa buzdolabı poşetlerini de tercih edebilirsiniz. Poşetlere porsiyonluk olarak aşureleri pay ederek işe başlayın ve ardından her bir poşetin ağzını dikkatlice, hava almayacak şekilde kapatıp buzluğa kaldırın. İşte bu kadar pratik!
 • Son olarak söylemeden geçmiş olmayalım, buzlukta sakladığınız aşureleri yemeden en az 5-6 saat önce buzluktan çıkarmanız gerektiğini de unutmayın.

  Şimdiden yapan herkesin ellerine, emeklerine sağlık, yiyen herkese afiyetler olsun!


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0 yorum yapılmış

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?