Her Şeyin Bir Usulü Var: Kurban Eti Nasıl Paylaştırılmalıdır?

http://radyo.piryolu.net/wp-content/uploads/2015/01/kurban_bayrami_2013.jpg | piryolu
İdil Bulut
İdil Bulut
146 takipçi218 içerik

Sıkça Yenen Konular

Zeynep Çetin
Mart 30, 2020
Duygu Arslan
Haziran 5, 2018
YENİ
Vestel
Nisan 12
YENİ
Yemek.com
Nisan 16

Yaklaşan Kurban Bayramı'yla birlikte en çok merak edilen konulardan biri de kurban etlerinin nasıl paylaştırılması gerektiği. Hatta her sene en az bir kez gündem olmayı başaran bu konu, nice tartışmaların da başrolü oluyor bu dönemde. İbadeti doğru bir şekilde yerine getirmek çokça önemli olduğundan, kurban eti kimlere verilir, nasıl dağıtılır ve kurban kesmenin faydaları nelerdir, ihtiyaç sahipleri için kurban eti dağıtımı nasıl olmalı, kurban kesmenin topluma faydaları neler gibi soruların cevaplarını da iyi bilmek gerekiyor.

Kurban eti, kişinin zengin, fakir ve gayrimüslim olup olmaması fark edilmeksizin istenilen kişiye verilebilir. Kurban etinin üçte biri kurban kesemeyen fakir fukaraya, üçte biri akraba, komşu ve tanıdıklara, üçte biri de ev halkına nafaka ve yiyecek olarak ayrılabilmektedir.

Kurban Bayramı'nı huzurlu, ağız tadıyla ve birlik beraberlik içinde geçirmeniz dileklerimizle diyor ve kurban etini nasıl paylaştırmak doğrudur hemen anlatmaya başlıyoruz.

İhtiyaç sahipleri için kurban eti dağıtımı

Bayram Kavurması Tarifi

Kurban etinin dağıtımı konusundaki en önemli husus, etin üçte birine tekabül eden miktarın ihtiyaç sahiplerine verilmesidir. Kuran-ı Kerim'de Hac suresinin 28. ayetinde de aynı şekilde kesilen kurbanların etinin yoksullara da dağıtılması konusuna değinilmiştir. Kurban Bayramı'nın maneviyatına uygun olarak ihtiyaç sahiplerinin yüzlerinin güldürülmesi, kurbanın amacının yerine getirilmesi açısından büyük önem taşımaktadır.

Kurban kesen kişinin maddi durumu iyi değilse veya hanedeki kişi sayısı fazlaysa, kurban etinin tamamı eve bırakılabilir. Fakat, özellikle toplumda ihtiyaç sahibi insanların arttığı dönemlerde kurban etinin büyük oranının, hatta mümkünse tamamının dağıtılması çok daha yerinde olacaktır. Kurban derisi ise direkt olarak muhtaçlara verilebileceği gibi, aynı zamanda satılıp hayır kurumlarına sadaka olarak da bağışlanabilir.

Kurban kesmenin topluma faydaları

piryolu

piryolu

İnsanlar arasındaki dayanışmayı güçlendiren kurban ibadetinin, hem bireylere hem de topluma birçok faydası vardır. Kişi, kurban keserek inancının gerektirdiklerini yerine getirmiş olur. İnananlar için bu manevi değeri yüksek ibadet, insanlara başkalarını düşünmeyi öğretmesinin yanı sıra, onlara yardım etme alışkanlığı kazanmada da oldukça etkilidir.

Kurban eti paylaşımı, Müslüman toplum içinde sosyal bilincin uyanmasına, toplumda kardeşlik ve dostluk ilişkilerinin canlanmasına katkı sağlamaktadır. Özellikle komşular arasındaki etkileşimi olumlu yönde destekleyen Kurban Bayramı, toplumu ayakta tutan pek çok değeri de temsil etmektedir.

Zengin ile ihtiyaç sahibi arasında güzel bir köprü kuran kurban eti; uzak-yakın, tanıdık-tanımadık her yere ulaştırılır. Böylece yoksul aileler rızık endişesi yaşamaktan kurtularak, bayramı huzur, mutluluk ve gönül rahatlığı içinde geçirir. Tüm bunlar dahilinde Kurban Bayramı, insanlar arasında muhabbet, sevgi ve saygının artmasına vesile olur. Kişiye din kardeşlerini ve paylaşmanın verdiği mutluluğu hatırlatan kurban ibadeti, insanı maddecilikten, cimrilikten, ihtiras ve çıkarlardan uzaklaştırır.

Kurbanın sosyal hayattaki bir diğer etkisi de, ticareti canlandırmasıdır. Kurban ibadetini yerine getirmek isteyenler için oluşturulan pazarlar, yeni iş sahaları açılmasını teşvik ederken, hayvan yetiştiriciliğiyle uğraşanlara da ekonomik kazanç sağlamaktadır. Hem maddi hem manevi anlamda birçok yararı bulunan kurban kesimi, unuttuğumuz toplumsal değerleri hatırlatması açısından da yadsınamaz bir kıymete sahiptir.

Daha önce de dediğimiz gibi, Kurban Bayramı'nın herkese huzur, mutluluk, birlik, beraberlik ve dayanışma ruhu getirmesi dileklerimizle... İyi bayramlar!

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?