http://radyo.piryolu.net/wp-content/uploads/2015/01/kurban_bayrami_2013.jpg | piryolu

Her Şeyin Bir Usulü Var: Kurban Eti Nasıl Dağıtılır?

Favorilerime
Ekle

Yaklaşan Kurban Bayramı'yla birlikte en çok merak edilen konulardan biri de kurban etlerinin nasıl paylaştırılması gerektiği. Hatta her sene en az bir kez gündem olmayı başaran bu konu, nice tartışmaların da başrolü oluyor bu dönemde. İbadeti doğru bir şekilde yerine getirmek çokça önemli olduğundan, kurban eti kimlere verilir, kaç kişiye dağıtılır ve kurban kesmenin faydaları nelerdir, ihtiyaç sahipleri için kurban eti dağıtımı nasıl olmalı, kurban kesmenin topluma faydaları neler gibi soruların cevaplarını da iyi bilmek gerekiyor.

İşte o soruların yanıtları da hemen aşağıda sizi bekliyor. Kurban Bayramı'nı huzurlu, ağız tadıyla ve birlik beraberlik içinde geçirmeniz dileklerimizle diyor ve kurban etini nasıl dağıtmak doğrudur, Diyanet'in açıklamalarına göre hemen anlatmaya başlıyoruz.

Kurban eti dağıtımı

kurban-eti-neden-hemen-tuketilmez

Kurban eti dağıtımıyla ilgili bilinen en genel düşünce şöyledir: Kurban eti, kişinin zengin, fakir ve gayrimüslim olup olmaması fark edilmeksizin istenilen kişiye verilebilir. Kurban etinin üçte biri kurban kesemeyen fakir fukaraya, üçte biri akraba, komşu ve tanıdıklara, üçte biri de ev halkına nafaka ve yiyecek olarak ayrılabilmektedir. Peki bu genel kanı ne kadar doğru? Gelin, detaylarını inceleyelim.

Kurban eti kimlere verilir?

Bayram Kavurması Tarifi

Kurban etinin dağıtımı konusundaki en önemli husus, etin üçte birine tekabül eden miktarın ihtiyaç sahiplerine verilmesidir. Kuran-ı Kerim'de Hac suresinin 28. ayetinde de aynı şekilde kesilen kurbanların etinin yoksullara da dağıtılması konusuna değinilmiştir. Kurban Bayramı'nın maneviyatına uygun olarak ihtiyaç sahiplerinin yüzlerinin güldürülmesi, kurbanın amacının yerine getirilmesi açısından büyük önem taşımaktadır.

Kurban kesen kişinin maddi durumu iyi değilse veya hanedeki kişi sayısı fazlaysa, kurban etinin tamamı eve bırakılabilir. Fakat, özellikle toplumda ihtiyaç sahibi insanların arttığı dönemlerde kurban etinin büyük oranının, hatta mümkünse tamamının dağıtılması çok daha yerinde olacaktır. Kurban derisi ise direkt olarak muhtaçlara verilebileceği gibi, aynı zamanda satılıp hayır kurumlarına sadaka olarak da bağışlanabilir.

Kurban eti kaç kişiye dağıtılır?

kurban-eti-nasil-saklanir

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığının, bir başka deyişle Diyanet'in de bu konudaki açıklaması tam olarak şöyle:

"Hz. Peygamber (s.a.s.), kurban etinin üçe taksim edilip, bir bölümünün kurban kesemeyen yoksullara dağıtılmasını, bir bölümünün akraba, tanıdık ve komşularla paylaşılmasını, bir kısmının da evde yenmesini tavsiye etmiştir. Kurban etinin tamamı evde bırakılabilir. Ancak, durumu iyi olan Müslümanların, toplumda muhtaçların arttığı bir dönemde kurban etlerinin çoğunu hatta tamamını dağıtmaları daha uygun olur. Şâfiî mezhebine göre ise, kurban etinden az da olsa fakirlere verilmesi gerekir."

Kurban kesmenin topluma faydaları

piryolu

piryolu

İnsanlar arasındaki dayanışmayı güçlendiren kurban ibadetinin, hem bireylere hem de topluma birçok faydası vardır. Kişi, kurban keserek inancının gerektirdiklerini yerine getirmiş olur. İnananlar için bu manevi değeri yüksek ibadet, insanlara başkalarını düşünmeyi öğretmesinin yanı sıra, onlara yardım etme alışkanlığı kazanmada da oldukça etkilidir.

Kurban eti paylaşımı, Müslüman toplum içinde sosyal bilincin uyanmasına, toplumda kardeşlik ve dostluk ilişkilerinin canlanmasına katkı sağlamaktadır. Özellikle komşular arasındaki etkileşimi olumlu yönde destekleyen Kurban Bayramı, toplumu ayakta tutan pek çok değeri de temsil etmektedir.

Zengin ile ihtiyaç sahibi arasında güzel bir köprü kuran kurban eti; uzak-yakın, tanıdık-tanımadık her yere ulaştırılır. Böylece yoksul aileler rızık endişesi yaşamaktan kurtularak, bayramı huzur, mutluluk ve gönül rahatlığı içinde geçirir. Tüm bunlar dahilinde Kurban Bayramı, insanlar arasında muhabbet, sevgi ve saygının artmasına vesile olur. Kişiye din kardeşlerini ve paylaşmanın verdiği mutluluğu hatırlatan kurban ibadeti, insanı maddecilikten, cimrilikten, ihtiras ve çıkarlardan uzaklaştırır.

Kurbanın sosyal hayattaki bir diğer etkisi de, ticareti canlandırmasıdır. Kurban ibadetini yerine getirmek isteyenler için oluşturulan pazarlar, yeni iş sahaları açılmasını teşvik ederken, hayvan yetiştiriciliğiyle uğraşanlara da ekonomik kazanç sağlamaktadır. Hem maddi hem manevi anlamda birçok yararı bulunan kurban kesimi, unuttuğumuz toplumsal değerleri hatırlatması açısından da yadsınamaz bir kıymete sahiptir.

Daha önce de dediğimiz gibi, Kurban Bayramı'nın herkese huzur, mutluluk, birlik, beraberlik ve dayanışma ruhu getirmesi dileklerimizle... İyi bayramlar!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

dizi rehberi22 Eylül 2015 23:55
harika bir makale olmuş teşekkürler
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?